Pereiti į pagrindinį turinį

Konferencijoje – apie dezinformaciją, Rusijos „trolius“ ir hibridinį karą

2019-05-15 23:33
DMN inf.

Kuo skiriasi Šaltasis karas nuo hibridinio? Kaip socialinius tinklus Olandijoje išnaudoja rusų „troliai“? Kaip Rusija infiltruojasi į Vakarų universitetus ir kompetencijų centrus?

Robertas van Vorenas Robertas van Vorenas Robertas van Vorenas Robertas van Vorenas Robertas van Vorenas Robertas van Vorenas Robertas van Vorenas

Šiuos ir kitus klausimus gegužės 21-22 d. Vilniuje aptars JAV, D. Britanijos, Suomijos, Estijos, Ukrainos, Nyderlandų ir kitų šalių ekspertai – čia jie dalyvaus konferencijoje, skirtoje disidento Andrejaus Sacharovo atminimui.

Vienam drąsiausių sovietų režimo kritikų, Nobelio premijos laureatui, kovotojui už žmogaus teises A. Sacharovui šiemet būtų sukakę 98-eri. Konferenciją šia proga organizuoja jo vardu pavadintas, Vytauto Didžiojo universitete (VDU) įsteigtas A. Sacharovo demokratijos plėtros tyrimų centras kartu su Užsienio reikalų ministerija ir Martyno Mažvydo nacionaline biblioteka.

Vilniuje vyksianti konferencija „Nuo Šaltojo karo iki hibridinio karo“ bus skirta šiandieninėms aktualijoms, pirmiausia siejamoms su Lietuvos didžiausia kaimyne Rytuose – Šaltojo karo virsmui į hibridinį, kuriame vis aktyviau taikomos modernios technologijos.

„Tarp hibridinio karo elementų – aktyvi dezinformacijos kampanija, daroma įtaka Vakarų valstybių politiniam diskursui, bandymai destabilizuoti Europos Sąjungą, bendradarbiavimas tarp Kremliaus ir radikalių dešiniųjų bei kairiųjų politinių partijų ir judėjimų Vakaruose, aktyvus politinių oponentų persekiojimas ir žudymas už Rusijos Federacijos ribų, ryšiai tarp Rusijos vadovybės ir nusikalstamumo“, – paaiškina VDU A. Sacharovo demokratijos plėtros tyrimų centro vadovas, profesorius Robertas van Vorenas.

Užsienio ir Lietuvos ekspertai konferencijoje pasidalins savo mintimis ir aptars galimybes apsiginti nuo hibridinio karo. Tarp pranešėjų – ilgametis Rytų Europos ir ekonomikos apžvalgininkas Edward Lucas, britų saugumo ekspertas Mark Galeotti, Andrejaus Sacharovo anūkė, kovotoja už žmogaus teises Marina Sacharov-Liberman bei jo podukra, mokslininkė Tatjana Jankelevič, NATO bendros kibernetinės gynybos kompetencijos centro tarptautinių ryšių vadovas Illimar Lepik von Wirén.

Andrejus Sacharovas šiandien yra laikomas kovos už žmogaus teises simboliu. Pradžioje išgarsėjęs kaip vandenilinės bombos išradėjas, vėliau mokslininkas susirūpino savo atradimo pasekmėmis žmonijos ateičiai ir pradėjo didinti sąmoningumą apie branduolinio ginklavimosi pavojus. Sovietų Sąjungoje jis buvo laikomas pavojingu disidentu, iš dalies jo pastangų dėka buvo pasirašyta Branduolinių bandymų uždraudimo sutartis, įsteigtas Maskvos Žmogaus teisių komitetas.

1975-aisiais A. Sacharovui buvo įteikta Nobelio taikos premija. Tačiau, dėl nuolatinių pastangų stengiantis išlaisvinti savo šalies disidentus ir režimo kritikos, jis buvo ištremtas į Gorkio miestą, siekiant apriboti jo ryšius su užsieniu. A. Sacharovo vardu pavadinta Europos Parlamento premija, kuri kasmet teikiama kovotojams už minties laisvę.

Konferencija „From Cold War to Hybrid War“ („Nuo Šaltojo karo iki hibridinio karo“) vyks gegužės 21-22 dienomis nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje (Gedimino pr. 51, Vilnius).

Norintiems dalyvauti suteikiama galimybė nuvykti į konferenciją iš Kauno VDU autobusu gegužės 21 ir 22 d. Autobusas išvyksta 7.15 val. Daugiau informacijos teikia Dainius Genys ([email protected], 8 601 43300).

Konferencijos programa ir daugiau informacijos:

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra