Trečius metus teismų slenksčius mina Kauno klinikose 13-mečio sūnaus netekę Diana ir Rimantas Striogai. Prokuratūros sprendimas nutraukti ikiteisminį tyrimą pribloškė tėvus. Jie kreipėsi į teismą.
Vėlai suteikta pagalba
Dar šią savaitę Kauno apygardos teismas turėtų paskelbti sprendimą, ar palikti galioti nutartį nutraukti ikiteisminį tyrimą, ar jį atnaujinti. „Prašau neviešo teismo posėdžio. Jei teismas priims sprendimą atnaujinti tyrimą, nagrinėjant skundą gali būti atskleista nevieša ikiteisminio tyrimo medžiaga“, – pareiškė prokurorė Dalia Sabaliauskaitė.
Rokas Strioga mirė 2009 m. lapkričio 17 d. Kauno medicinos universiteto klinikose. Berniukas sirgo vos savaitę. Tėvų atvežtą sergantį vaiką ne iš karto norėta priimti. Tik primygtinai reikalaujant tėvams tai buvo padaryta.
Berniuko mama D.Striogienė dirbo Kauno greitosios medicinos pagalbos stotyje. Moteris tada nusivylė kolegomis gydžiusiai jos sūnų. Pandeminis gripas vaikui nebuvo nustatytas.
Berniukas duso, tačiau niekas nepaisė jos prašymų perkelti sūnų į Intensyviosios terapijos skyrių. Tai buvo padaryta tik rytą, atėjus naujai gydytojų pamainai. Po trijų parų Rokas mirė. Tėvai įsitikinę, kad efektyvi pagalba jam buvo suteikta per vėlai.
Auditas pripažino klaidas
R.Strioga neslėpė buvęs įžeistas prokurorės pozicijos nutraukti tyrimą. „Juk tas tyrimas buvo pradėtas net ne mūsų iniciatyva“, – skausmo neslėpė mirusio vaiko tėvas. R.Strioga prisiminė, kad audito išvados po sūnaus mirties buvo padarytos per savaitę. Esą vaiko mirtis sukėlė didelį rezonansą visuomenėje, todėl skubėta atsakyti, ar viską ką galėjo padarė gydytojai.
„Tos išvados buvo mums palankios. Jose buvo aiškiai išdėstyta, kad ne tik neįtarė pandeminio gripo, bet ir aplaidžiai gydė, neteikė deguonies terapijos dūstančiam vaikui“, – vis atsidusdamas kalbėjo R.Strioga. Jau gavus audito išvadas, D. ir R.Striogoms užkliuvo Jungtinių Tautų konvencijos straipsnis, kuriame teigiama, kad valstybė garantuoja vaikui tobuliausias gydymo paslaugas.
Tada tėvai kreipėsi Vaiko teisių kontrolierę, kurios tarnyba kreipimąsi su dar keliais papildymais persiuntė į Kauno prokuratūrą. Taip ir prasidėjo baudžiamasis šios bylos aspektas. Antrasis audito tyrimas truko ilgiau – 3 mėnesius. Jo išvados buvo dar griežtesnės.
Pandemijos nebuvo?
Prokuratūra ikiteisminį tyrimą nutraukė remdamasi deontologinės ekspertizės, t. y. diagnozės nustatymo, gydymo taktikos įvertinimo, išvadomis. „Aš sutikčiau, jeigu prokurorai parašytų, kad neįmanoma ko nors nustatyti. Aiškinama, kad nebuvo pandemijos, audito išvados nepagrįstos. Prokuratūros išvados akivaizdžiai prieštarauja tam, ką matė visa Lietuva“, – klojo R.Strioga.
R.Strioga prisimena, kad 2009 m. pandeminis gripas Lietuvą išgąsdino pirmosiomis lapkričio dienomis. Iki jų nelaimės dar buvo likę pora savaičių. „Gydytojai ne tik aplaidžiai, bet ir žiauriai elgėsi – jeigu vaikui pažeisti plaučiai, tai jis negalėjo būti be deguonies kaukės. O išvadose aiškinama, kad deguonies kaukė gulėjo kažkur šalia“, – kalbėjo R.Strioga.
Vyras abejoja ir liudytojų parodymais, kuriais rėmėsi prokuratūra nutraukdama ikiteisminį tyrimą. „Tie liudytojai yra Klinikų gydytojos Birutės Pundzienės pavaldiniai. Tai ar galima tikėtis, kad jie liudys prieš viršininkę?“ – retoriškai klausė R.Strioga.
Naujausi komentarai