Iki šiol oficialaus vardo neturėjusį skverą (tarp Mortos ir T. Ševčenkos gatvių) pavadinti Šv. Florijono vardu pasiūlė Vilniaus apskrities priešgaisrinė gelbėjimo valdybos Vidaus tarnybos pulkininkas leitenantas Evaldas Tamašauskas.
Viduramžiais Šv. Florijonas buvo paskelbtas šventuoju, žmonių gelbėtoju nuo stichinių nelaimių ir gaisrų. Lietuvoje nuo seno tikima, kad Šv. Florijonas saugo nuo gaisrų. Gegužės 4 diena – ugniagesių ir gelbėtojų profesinė šventė.
Šv. Florijono vardu pavadintas skveras bus vienintelis Lietuvoje.
„Šv. Florijono vardu pavadintas skveras bus vienintelis Lietuvoje. Vieta pasirinkta neatsitiktinai – šalia įsikūręs Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, kur ir gimė ši idėja. Atnaujintame skvere norėtume švęsti ne tik ugniagesių globėjo dieną, bet čia galėtų vykti naujai priimtų pareigūnų rikiuotės, priesaikos priėmimo ceremonijos, informaciniai renginiai visuomenei, supažindinant su dūmų detektoriais, gesintuvais, skubios pagalbos tarnybomis ir pan. Naujame skvere norėtume įkurdinti ir patį Šv. Florijoną arba Lietuvos ugniagesių sieną“, – kalbėjo E. Tamašauskas.
Šiuo metu savivaldybės Vyriausiojo miesto architekto skyrius rengia skvero sutvarkymo projektinius pasiūlymus. Ateityje planuojama 0,5 ha skvero teritorijoje įrengti pėsčiųjų takus, įvairaus amžiaus grupėms pritaikytus aktyvaus laisvalaikio įrenginius, ramaus poilsio erdves, suoliukus, apšvietimą ir naujai kuriamai žaliajai erdvei tinkančius želdinius.
Vilniečių pamėgtam skverui tarp Gedimino prospekto, Šventaragio, L. Gucevičiaus ir Odminių gatvių sostinės taryba suteikė Odminių vardą. Nors skveras neoficialiai ir anksčiau taip vilniečių buvo vadinamas, tačiau oficialiai pavadinimas iki šiol nebuvo įregistruotas adresų registre. Prieš 16 metų atnaujintas skveras tapo žalia poilsio erdve, kuriame įrengti maži fontanėliai, žymintys kažkada buvusią pelkę. Tvarkant skverą, pakeisti inžineriniai tinklai, vamzdynai, paklota tokia danga, pasodinti dekoratyviniai krūmai, pastatyti suoliukai, įrengtas apšvietimas, pėsčiųjų takai. Skvero rekonstrukcijos projekto autoriai yra kraštovaizdžio architektės Irena Daujotaitė, Dėja Želvienė, Giedrė Laukaitytė-Malžinskienė ir architektas Gabrielius Malžinskas.
Skveras yra metraščiuose minimų Šventaragio slėnio su šventove ir valdovų kapais vieta, Vilniaus pilies priešpilio dalis, todėl Odminių skveras dar vadinamas Šventaragio. Jame yra užkastos Vingrės ir Vilnios upelių vagos, buvusios natūralia pilies ir viduramžių miesto teritorijų riba, skvere yra buvę pilies bei miesto gynybos įrenginiai.
Naujausi komentarai