„Per dieną teismas gauna iki 200 administracinių bylų, įskaitant gerokai padidėjusį prašymų priimti teismo įsakymą dėl nesumokėtos vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą priteisimo skaičių“, – pranešime cituojama laikinoji teismo pirmininkė Rūta Miliuvienė.
Nuo rugsėjo teismas jau priėmė daugiau kaip 2,1 tūkst. teismo įsakymų dėl nesumokėtos rinkliavos priteisimo. Teismui šių dokumentų siuntimas paštu kainavo 8 tūkst. eurų.
Anot pirmininkės, pagal įstatymą sprendimus dėl vietinės rinkliavos priteisimo ar nepriteisimo teisėjai turi priimti per vieną darbo dieną, todėl sudėtingesnių bylų ginčuose su Konkurencijos taryba, Valstybine energetikos reguliavimo taryba, Valstybine duomenų apsaugos inspekcija, Muitinės departamentu ir kitose, kurių irgi pastaruoju metu gaunama daugiau, nagrinėjimas Vilniaus apygardos administraciniame teisme užsitęs ilgiau.
Per dieną teismas gauna iki 200 administracinių bylų, įskaitant gerokai padidėjusį prašymų priimti teismo įsakymą dėl nesumokėtos vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą priteisimo skaičių.
„Pareiškėjams teismo posėdžio ir sprendimo gali tekti laukti ir ilgiau nei vienus metus“, – sakė R. Miliuvienė.
Taip pat gali tekti ilgiau laukti ir sprendimo paskelbimo jau išnagrinėtoje byloje. Paprastai išnagrinėjus bylą sprendimas skelbiamas per 20 darbo dienų, tačiau pastaruoju metu dėl didelio darbo krūvio šis terminas gali būti pratęstas.
Ragina inicijuoti pakeitimus
Pasak laikinosios teismo pirmininkės, teismas siekia, kad bylų nagrinėjimas būtų kuo sklandesnis ir greitesnis ir būtų skatinamas teismo procesas sudėtinguose ar svarbiuose visuomenei ginčuose, todėl kreipėsi į Vilniaus atliekų sistemos administratorių (VASA) ir Vilniaus miesto savivaldybę, kad būtų kuo skubiau inicijuoti vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą nuostatų pakeitimai dėl minimalios racionalios išieškotinos vietinės rinkliavos sumos.
Pasak teismo, pasitaiko atvejų, kai prašoma iš asmens priteisti ir trijų eurų skolą už nesumokėtą rinkliavą, o teismo dokumentų siuntimas skolininkui kainuoja iki 15–20 eurų. Šias pašto išlaidas apmoka teismas.
Taip pat pasitaiko, kai vietinės rinkliavos skolą siekiama išieškoti iš jau mirusio asmens, išregistruotų ir likviduotų ir ar jau bankrutavusių įmonių bei asmenų. Tokiais atvejais teismo sprendimai negali būti priimti, tačiau teismo darbuotojai visais atvejais turi patikrinti duomenis registruose, taip gaištamas darbo laikas, kuris galėtų būti skiriamas kitoms administracinėms byloms, pranešė teismas.
Teismas dėl vietinės rinkliavos priteisimo klausimų kreipėsi ir į savivaldybių asociaciją. Prašoma suvienodinti savivaldybėse taikomą skirtingą praktiką dėl nesumokėtos vietinės rinkliavos priteisimo tvarkos.
Vilniaus apygardos administracinis teismas tiek fizinių, tiek juridinių asmenų, turinčių nuosavybės teise ar valdančių nekilnojamąjį turtą Vilniaus regione, prašo prisijungti prie Teismų elektroninių paslaugų portalo (e.teismas.lt) ir pasitikrinti, ar jie nėra paduoti į teismą dėl vietinės rinkliavos įsiskolinimo.
Trūksta personalo
Anot teismo, lėtesnį bylų nagrinėjimą taip pat lemia ir teismo personalo trūkumas. Šiuo metu teisme trūksta maždaug trečdalio teisėjų padėjėjų, tačiau dėl menko teismų sistemos finansavimo ir nekonkurencingo atlyginimo surasti naujų darbuotojų yra labai sunku, todėl tiek teisėjams, tiek ir kitam teismo personalui tenka didesnis darbo krūvis.
Šiemet teismas jau išnagrinėjo 7,2 tūkst. bylų, dar laukia 2,4 tūkst. neišnagrinėtų bylų.
Paprastai per metus Vilniaus apygardos administracinis teismas išnagrinėja apie 5 tūkst. bylų.
Pažymima, kad nemaža dalis administracinių bylų laukia savo nagrinėjimo eilės jau metus ar nuo šių metų pradžios, kai teismas gaudavo itin daug prieglobsčio bylų.
Vilniaus apygardos administracinis teismas yra specializuotas teismas, kuris nagrinėja administracinius ginčus tarp įvairių ūkio subjektų ir valstybės, valstybės bei savivaldybės institucijų, įstaigų ar organizacijų.
Naujausi komentarai