Pereiti į pagrindinį turinį

Sunkmečiu – menas su nuolaida

2010-02-08 10:03
Sunkmečiu – menas su nuolaida
Sunkmečiu – menas su nuolaida / Tomo Raginos nuotr.

Miesto menininkai ir galerininkai vienbalsiai teigia: sunkmetį išgyventi jiems padeda tik nuolatiniai klientai. Likusieji mieliau žiūri, nei perka.

Kol kas dar netaupo

Įveikus Laisvės alėją su Senamiesčiu jungiančią požeminę perėją, pirmasis užeiti vidun kviečia rankdarbių salonas. "Savo kūrinius mums neša tautodailininkai, menininkai ir įmonės", – žvelgdama į molinį, medinį ir pintą asortimentą kalbėjo vedėja Antanina Mikalauskienė.

Tiesa, didžioji dalis rankdarbių pastaruoju metu lentynose kaupia dulkes. Pasak parduotuvės darbuotojų, nuo praėjusių metų vidurio čia užsuka tik nuolatiniai klientai. Retsykiais nosis įkiša turistai.

"Per didžiąsias šventes turėjome daugiau darbo, o dabar – vėl ramybė", – atsiduso A.Mikalauskienė. Iš čiaupo kapsinčių vandens lašų moterys dar neskaičiuoja, elektros lempučių taip pat neišsukinėja. Tiesa, dirba pusvalandžiu trumpiau.

"Viliamės, kad vasarą ekonomika atsistos ant kojų ir sugrąžins prarastus klientus", – prasitarė vedėja. Tada parduotuvės durys, pasak jos, miestiečiams bus atviros iki 19 val.

Edmundo Unguraičio galerijoje "Kauno dienos" žurnalistus pasitiko maloniai besišypsanti moteris. Šypsena jos veide nedingo net tada, kai pasiteiravome apie sunkmečio pasekmes prekybai.

"Galerijoje visiškas štilis, – esamos situacijos neslėpė pardavėja Vida. – Gyvuojame senų klientų dėka, kurie pirko anksčiau ir žino, kad čia visuomet ras tai, ko jiems reikia."

Stiklinėse galerijos lentynose – nepaprasti kūriniai. Miestiečiai ir turistai čia gali įsigyti paties galerijos savininko kurtų, unikalių stiklinių angelų. Naujų savininkų čia taip pat laukia Česlovo Gibovskio, Remigijaus Kriuko, Švedijos stiklo meistrų darbai. "Tik pažvelkite, koks nuostabus krištolinis meškutis su sidabro dulkėmis viduje", – rankose vartydama trapų stikliuką kalbėjo Vida.

Daugumai Senamiesčio parduotuvių užvėrus duris, galerija lankytojų laukia iki 19 val. Vidos teigimu, tai šansas miestiečiams norimą daiktą įsigyti vėliau baigus darbą. "Nėra tvirtų taisyklių, visgi dažniausiai klientai užsuka per pietų pertrauką", – apie sunkmečiu pasikeitusius miestiečių įpročius kalbėjo galerijos darbuotoja.

Meno misija – ne vien pelnas

"MJ" galerijos savininkas, juvelyras Mindaugas Juodis į sunkmetį žiūri filosofiškai. "Pakartokite, koks buvo klausimas", – prisidegdamas cigaretę juokavo vyras.

Tauriųjų metalų dirbiniais puošiantis kauniečius menininkas tikino, kad pablogėjusi ekonomikos situacija nesumažino klientų rato, tiesiog pastarieji kiek rečiau beldžiasi į juvelyro galerijos – dirbtuvių duris.

"Sausis visuomet būna sunkesnis mėnuo. Prieš Naujuosius iššlavė, ką turėjau", – akies kampeliu žvilgtelėjęs į stiklinėje vitrinoje pūpsančius likučius kalbėjo M.Juodis. Menininko skaičiavimais, iš papuošalų gaunamas pelnas sunkmečiu sumažėjo maždaug dešimčia procentų. Tačiau esamos situacijos jis nedramatizavo. "Nieko baisaus. Liberaliai žiūriu į derybas. Žinoma, visuomet yra riba, kurios tiesiog neišeina peržengti", – tikino juvelyras.

Praėjusių metų balandžio mėnesį atsidariusioje menininko "MJ" galerijoje šiuo metu eksponuojami Romo Juškelio darbai. Kiek vėliau sienas puoš Arvydo Žalpio kūryba. Pasak M.Juodžio, ir sunkmečiu, ir iki jo galioja ta pati atsiskaitymo sistema – pinigai arba kūriniai. "Niekas nesikeičia. Žmonės ateina, gėrisi. Ar labai perka? Labai daug niekada nepirko. Meno kūrinių misija – ne vien pelnas", – aiškino M.Juodis.

Kad ir kaip norėtų, taupyti elektros energijos menininkas negali. Jo kūrybos sėkmės receptas – kruopštumas, todėl geras apšvietimas tiesiog būtinas. Kaip sutaupyti šildant 82 kv. m patalpas, M.Juodis dar nerado būdų. "Reikėtų nupjauti radiatorius", – juokėsi vyras, per mėnesį už šildymą mokantis daugiau nei tūkstantį litų.

Užsuka bent pasišildyti

Pirkėjų kantriai laukia ir Rotušės aikštėje įsikūrusios galerijos "Meno parkas" konsultantės. Tarp čia sienas puošiančių paveikslų – ir įkainoti keliomis dešimtimis, ir keliolika tūkstančių litų. "Šiemet dar nenupirko nė vieno didesnio darbo. Tik skambaliukus ir angeliukus", – tikino viena galerijos darbuotojų.

Jau trečią dešimtmetį su klientais bendraujanti moteris prasitarė: tokių metų kaip praėjusieji ir šių pradžia dar nebuvę. Skrupulingiau pinigus skaičiuoja ir menininkai, rečiau nešantys savo darbus, ir lankytojai, iš kišenės atsargiau traukiantys pinigines, ir galerijos vadovai. "Jei per valandą į galeriją neužeina nė vienas žmogus, duris uždarome, kad be reikalo nenaudotume elektros energijos", – atviravo pardavėja.

Taupydami savus pinigus galerininkai padeda taupyti ir miestiečiams – rimtiems klientams visuomet daro nuolaidų.

"Mes taip pat lankstūs", – šyptelėjo galerijos "Kauno vartai" darbuotoja Aistė. – Prieš kelias dienas viena nuolatinė klientė įsigijo papuošalų daugiau nei už tūkstantį litų. Padarėme jai nuolaidą."

Galerijoje, kurioje įsikūręs ir Kauno turizmo informacijos centro padalinys, galima įsigyti Vaidos Druskytės, Kristinos Buinevičiūtės, Karolinos Maselskytės, Gedimino Vitkaus, Tomo Vosyliaus ir kitų menininkų darbų, suvenyrų iš gintaro. Pastaruosius labiausiai perka užsienio turistai. Lietuvos juvelyrų darbai jiems neįkandami.

"Dauguma žmonių dabar į mūsų galeriją užsuka todėl, kad lauke labai šalta", – neslėpė Aistė.

Tiesa, sunkmetis, pasak jos, pakeitė ne tik pirkėjų, bet ir menininkų įpročius. Dabar jie rečiau neša savo darbus, bet ilgiau juos laiko vitrinose.


Sostinėje – irgi ne pyragai

Vilniaus menininkams sunkmetis – skaudi tema pokalbiui. Ne vienas jų, išgirdęs pokalbio temą, sakė nenorįs apie tai kalbėti. Tapytoja, viena "Senamiesčio Menininkų Galerijos/Dirbtuvės" įkūrėjų, menininkų grupės "Totorių Gatvės Menininkai" narė Onutė Juškienė apie sunkmetį kalbėjo atvirai:

– Visų pirma, sunkmetis man, kaip asmenybei, padarė didelę paslaugą – išmokau nepirkti nereikalingų daiktų. Namuose atsirado daugiau erdvės. Menas? Praėjusi vasara man ir galerijai buvo sėkminga. Rugsėjį su kolegomis pajutome tai, apie ką visi kalba – sunkmetis.

Sumažėjo interesantų, juk paveikslas nėra tas daiktas, be kurio negalima apsieiti. Perkantieji ėmė labiau derėtis. Į užsienį darbų nesiunčiau geraisiais laikais, nedarau to ir dabar. O į mūsų galeriją turistai užsuka. Tiesa – rečiau, juk ir skrydžių sumažėjo.


Menininkų vilionės sunkmečiu:

Edmundo Unguraičio galerijoje įsigijus autoriaus rankų darbo stiklinį angelą, graviravimas – nemokamas.

"Monos galerijoje" Aušrelė Mačiulienė autoriaus rankų darbo papuošalus parduoda su 15 proc. nuolaida. Toje pačioje galerijoje Rasos Kazlauskienės papuošalams taikoma 20 proc.nuolaida.

Dailės salone "Slenkstis" visiems meno kūriniams taikoma 10 proc. nuolaida.

Galerijoje "Aukso pjūvis" puošiant individualius ir visuomeninius interjerus meno kūriniais suteikiama nemokama konsultacija.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų