Grigiškių „Šviesos“ gimnaziją sukrėtė skaudi nelaimė. Kaip įtariama, ne vieną gyvybę nusinešusi meningokokinė infekcija sekmadienį pasiglemžė ir šios mokyklos abiturientę.
Į pamokas atėjo ne visi
Suskambus skambučiui iš pirmo žvilgsnio atrodo, jog mokykloje verda įprastas gyvenimas. Tačiau vestibiulyje vaikų čiauškėjimas prislopsta. Čia ant stalo padėta merginos nuotrauka, dega žvakutės, pamerktas glėbys baltų rožių.
Mokykloje justi rimtis ir liūdesys. Kalbėdamas apie vaikus gimnazijos direktorius Jonas Komičius atviras – kad ir kaip raminami, moksleiviai panikos apimti. „Jie vakar skambino vienas kitam, rašinėjosi “Facebooke„, bendravo. Matyt, išsigandę šiandien dalis jų neatvyko į pamokas“, – kalbėjo gimnazijos direktorius.
Dėl nelaimės pamokos „Šviesos“ gimnazijoje nebuvo nutrauktos. Ir pabūgusius mokinius direktorius paragino atvykti į mokyklą, nes, pasak jo, meningokokinės infekcijos periodas yra palyginti trumpas, per drabužius ar daiktus ja užsikrėsti beveik neįmanoma.
„Tai yra lašeliniu būdu perduodama liga, kai kontaktuojama, bendraujama. Mergaitė nuo praėjusio trečiadienio nebuvo mokykloje, taigi praėjo jau daug dienų. Per tiek laiko, kas būtų užsikrėtęs, tas jau būtų. Šiandien daug bendravome su poliklinika, Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistais, kiek žinome, šiandien apie naujus ligonius duomenų nėra“, – aiškino J.Komičius.
Direktorius teigė, kad atsakymų dėl galimo užsikrėtimo bus laukiama iki vasario 28 d. Jis taip pat patvirtino, kad mokyklos patalpos kruopščiai valomos, vėdinamos, laikomasi visų sveikatos higienos normų.
Lankėsi poliklinikoje
Kaip pasakojo mirusios moksleivės klasės auklėtoja Alicija Vdovenko, praėjusį trečiadienį dvyliktokė į mokyklą neatėjo. „Antradienį ji dar buvo pamokose. O trečiadienį mokykloje nepasirodė. Apie tai, kad blogai jaučiasi, pranešė klasės draugėms“, – sakė A.Vdovenko.
Blogai pasijutusi mergina, pasak klasės auklėtojos, skundėsi galvos ir gerklės skausmu, temperatūra buvo neaukšta. Nuo praėjusio trečiadienio mokykloje nesirodžiusios abiturientės būklė pablogėjo šeštadienį, o sekmadienį mergina mirė.
Vakar ryte gimnazijoje buvo susirinkusi visa klasė, atėjo ir direktorius, pavaduotojos, psichologė, seselė. „Jie pakalbėjo su vaikais, stengėsi juos nuraminti. Vėliau visa klasė nuėjome į polikliniką. Ten buvo daromi kraujo tyrimai, iškart laukėme ir jų atsakymų. Visi gavome receptus vaistams – antibiotikams“, – pasakojo klasės auklėtoja.
Tikrintis sveikatos į polikliniką ėjo ir kitos abiturientų klasės. Moksleiviai, pasak A.Vdovenko, dirba mobiliomis grupėmis, dėl to tyrimus reikėjo pasidaryti visiems kartu besimokantiems. Auklėtojos teigimu, bendraklasės netektį išgyvenantys moksleiviai iš poliklinikos grįžo į mokyklą. „Mačiau pro langą, kad pasitikrinę sveikatą vaikai grįžo į pamokas“, – kalbėjo A.Vdovenko.
Buvo puiki mokinė
Penktadienį visi abiturientai turėjo linksmintis. Jų laukė paskutinėms šimtui dienų vidurinėje atšvęsti skirtas vakaras. „Turėjo būti šimtadienis, be abejo, jį atidėjome. Ryt – Užgavėnės, irgi nieko nebebus. Labai liūdna dėl to, kas nutiko, tikrai labai liūdna“, – kalbėjo klasės auklėtoja.
Apie meningokokinės infekcijos pasiglemžtą aštuoniolikmetę tiek auklėtoja, tiek gimnazijos direktorius yra pačios geriausios nuomonės ir kalbėdami apie ją negailėjo pagyrų. „Visada pasižiūriu klasės dešimtuką, ji nuolat būdavo viršuje. Labai apsisprendusi, žinanti, ko siekia. Net egzaminus pasirinko gerokai iš anksto. Dar sakiau jai, gal persigalvosi, bet ji teigė žinanti, ko nori“, – sakė A.Vdovenko.
Ji teigė daug bendravusi su merginos tėvais. Nereikia ir žodžių, kad suprastum, kaip jaučiasi tėvai, netekę vaiko. „Labai prislėgti. Vakar daug bendravome su jais telefonu. Dar labai rūpinasi ir dėl vaistų – kokių jų reikia ar nereikia“, – vakar dienraščiui sakė klasės auklėtoja.
Gimnazijos direktorius, naudodamasis proga, kad bendrauja su žurnalistais, sakė norintis tėvams pareikšti užuojautą. „Noriu pareikšti tėveliams labai didelę užuojautą, tai didelė netektis. Taip pat artimiesiems, draugams, mokytojams. Ji buvo tikrai gabi, darbšti, pareiginga mergaitė. Labai gerai mokėsi. Likus šimtui dienų aš suprantu, kaip skaudu netekti tokio vaiko, draugo ar kaimyno, mūsų mokyklai – tokio mokinio“, –- susikrimtęs sakė J.Komičius.
Kad moksleiviai ir jų tėvai nebūtų palikti nežinomybėje, vakar ryte jiems buvo išsiųsta informacija apie šią ligą, kaip elgtis, ką daryti. Klasės auklėtojos teigimu, ten nurodyta matuoti temperatūrą, stebėti savo savijautą. „Informavome Švietimo skyrių, Visuomenės sveikatos centrą, tarėmės su Pedagoginės psichologinės tarnybos darbuotojais, ką reikėtų daryti. Gavome jų patarimus. Taigi, mes dirbame. Dabar reikalinga ramybė, susitelkimas ir visų bendras darbas“, – apie padėtį kalbėjo gimnazijos direktorius.
Meningokokinė infekcija
Meningokokine infekcija užsikrečiama per tiesioginį kontaktą, dažniausiai liečiantis, todėl liga plinta tarp artimųjų. Kartais visiškai sveiki žmonės kelias savaites nešioja meningokokus nosiaryklėje nejusdami jokių klinikinių simptomų.
Ji pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ja serga vaikai iki penkerių metų, taip pat paaugliai. Pavojus susirgti yra ir kitiems: jei sergama virusinėmis respiracinėmis infekcijomis, nusilpus imunitetui, patiriant įtampą.
Sunkiausios, grėsmingiausios meningokokinės infekcijos formos – vadinamoji meningokokemija, kai meningokokai veisiasi sergančio kraujyje, ir pūlingas meningitas. Visais atvejais ligos pradžioje pakyla temperatūra. Būdingas meningokokemijos požymis – odos bėrimas. Jį nuo kitų bėrimų padeda atskirti vadinamasis stiklinės testas: prispaudus prie įtariamo bėrimo skaidrią stiklinę, oda aplink bėrimą pabąla, tačiau pats bėrimo elementas neišnyksta. Ypač pavojinga, jeigu bėrimas greitai plinta. Ankstyvi meningito požymiai – stiprūs galvos skausmai ir pasikartojantis vėmimas.
Patikimų meningokokinės infekcijos profilaktikos priemonių iki šiol nėra.
Skaičiai
Pernai Vilniaus apskrityje (Vilniuje, Vilniaus ir Trakų rajonuose) buvo registruoti 44 meningokokinės infekcijos atvejai, 5 žmonės mirė. Iš visų šių atvejų 33 buvo registruoti Vilniaus mieste, 4 mirties atvejai priskiriami taip pat sostinei. Šiemet meningokokinė infekcija įtarta jau 9 atvejais, 7 iš jų pasitvirtino.
Naujausi komentarai