Neteko valdymo įtakos
Tašką šioje istorijoje šiemet rugpjūčio antroje pusėje padėjo Lietuvos Aukščiausiasis Teismas. Jis nepriėmė nagrinėti bendrovės „Vakarų santechnika“ kasacinio skundo dėl Jūrinio sektoriaus darbuotojų rengimo centro įstatų pripažinimo negaliojančiais.
Tiksliau kalbant, atsisakyta peržiūrėti Klaipėdos apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2021 m. liepos 15 d. nutarties vykdymą.
Tai reikštų, kad minėto teismo nutartis įsigalioja ir viešųjų įstaigų Klaipėdos laivų statybos ir remonto mokykla bei Klaipėdos laivininkų mokykla reorganizavimas į viešąją įstaigą Jūrinio sektoriaus darbuotojų rengimo centrą pripažintas teisėtu.
Iki reorganizacijos bendrovė „Vakarų santechnika“ kartu su Lietuvos švietimo, mokslo ir sporto ministerija buvo Klaipėdos laivų statybos ir remonto mokyklos dalininkėmis lygiomis dalimis ir turėjo po vieną balsą. „Vakarų santechnika“ turėjo teisę dalyvauti minėtos mokyklos valdyme.
Vykstant mokyklų jungimui, Lietuvos švietimo, mokslo ir sporto ministerija Jūrinio sektoriaus darbuotojų rengimo centre įgijo tris balsus, nes jie prisidėjo nuo kitos mokyklos, o bendrovei „Vakarų santechnika“ liko vienas balsas.
Su vienu balsu naujame darinyje jos įtaka pradingo – dalyvavimas naujos įstaigos valdyme tapo ribotas ir formalus, jos atstovas buvo pašalintas iš įstaigos valdymo.
Netenkino susirinkimo tvarka
Dviejų jūrinio profilio mokyklų reorganizavimas jungiant jas į vieną viešąją įstaigą vyko pagal 2019 m. balandžio 30 d. Vyriausybės nutarimą. „Vakarų santechnika“ apie tai buvusi informuota, kviesta į Klaipėdos laivų statybos ir remonto mokyklos visuotinį dalininkų susirinkimą.
Vėliau „Vakarų santechnika“ teismuose kėlė klausimą dėl to, kad ji kviesta į susirinkimą 2020 m. liepos 10 d., kur spręsti atskiri su reorganizacija susiję klausimai. Tiksliau kalbant, ji nebuvusi tinkamai informuota. Susirinkimas turėjęs vykti gyvai Klaipėdos laivų statybos ir remonto mokykloje, tačiau vykęs nuotoliniu būdu jai apie tai nepranešus. „Vakarų santechnikos“ atstovų teigimu, būtinybės organizuoti susirinkimą nuotoliniu būdu nebuvę – 2020 m. vasarą karantinas buvo pasibaigęs.
2020 m. liepos 24 d. „Vakarų santechnikos“ atstovai gavo protokolą, kur buvę nurodyta, kad priimtas sprendimas dėl dviejų mokyklų reorganizavimo į vieną viešąją įstaigą, pateikti Jūrinio sektoriaus darbuotojų rengimo centro įstatai.
„Vakarų santechnikos“ atstovas susirinkime dalyvavęs tik svarstant pirmuosius du klausimus. Po pertraukos sprendžiant esminius klausimus jo nebebuvo.
„Vakarų santechnikos“ atstovai nesutiko su liepos 10 d. susirinkimo organizavimo tvarka ir liepos 24 d. protokolu. Jie kreipėsi į Juridinių asmenų registrą ir prašė neregistruoti minėto susirinkimo protokolo ir naujos viešosios įstaigos įstatų.
Neteisėtų veiksmų neįžvelgė
Tiek Klaipėdos apylinkės, tiek Klaipėdos apygardos teismai situaciją dėl dviejų mokyklų sujungimo sprendė ne „Vakarų santechnikos“ naudai.
Esminis klausimas – ar teisėtai vyko 2020 m. liepos 10 d. susirinkimas? Kitas klausimas – ar teisingai naujoje įkurtoje viešojoje įstaigoje padalinti dalininkų balsai?
Klaipėdos apylinkės teismas konstatavo, kad buvusi Klaipėdos laivų statybos ir remonto mokyklos dailininkė nepasinaudojo teise iki 2020 m. liepos 10 d. visuotinio dalininkų susirinkimo teikti pastabas ir pasiūlymus dėl susirinkimo darbotvarkės klausimų, susirinkime numatytų tvirtinti dokumentų turinio.
Teismo vertinimu, ji pasirinko nebedalyvauti susirinkime svarstant darbotvarkės 3–7 klausimus dėl reorganizavimo sąlygų tvirtinimo, dėl naujos įstaigos įstatų tvirtinimo, nereiškė jokių pastabų.
Teismas tikino, kad steigiant naują viešąją įstaigą buvo veikiama valstybės vardu, siekta viešųjų interesų tenkinimo. Valstybinės profesinio mokymo įstaigos, kurių savininkė ar viena iš dalininkų yra valstybė, vykdo profesinio mokymo programas, gauna valstybės biudžeto lėšų joms vykdyti, taip pat valdo bei naudoja panaudos pagrindais valstybės turtą.
Teismo vertinimu, balsavimo tvarka, kai trys balsai teko Lietuvos švietimo, mokslo ir sporto ministerijai ir vienas balsas „Vakarų santechnikai“, atitinka įstatymo normas, leidžia užtikrinti visuomeninę naudą, viešojo intereso apsaugą ir valstybės turto valdymo, naudojimo ir disponavimo principus.
Klaipėdos apygardos teismas konstatavo, kad 2020 m. liepos 10 d. vykęs Klaipėdos laivų statybos ir remonto mokyklos visuotinis dalininkų susirinkimas buvo teisėtas. „Vakarų santechnika“ apie susirinkimą ir jo darbotvarkę buvusi informuota, jos atstovas atvyko ir balsavo pirmaisiais dviem klausimais. Po pertraukos jis į susirinkimą negrįžo ir dėl kitų klausimų nebalsavo.
Teismas laikėsi nuostatos, kad pažeidimo nebuvo, nes pradžioje susirinkime dalyvavo visi dalininkai, o svarstant 3–7 klausimus – pusė dalininkų, o tai pagal įstatus reiškė, jog sprendimai galėjo būti priimami.
Šis teismas taip pat pritarė, kad dalininkų balsų paskirstyme, kai trys balsai naujoje viešojoje įstaigoje atiteko Lietuvos švietimo, mokslo ir sporto ministerijai, jokio pažeidimo nėra.
Naujausi komentarai