Pozityvumas, gera nuotaika, „The Beatles“ muzika, hipių laikai, modernus baletas, ryškiaspalviai kostiumai, energingas siautulys, jokio pesimizmo. Žinoma, jūra, saulė, ramybė ir harmonija. Tiek ir dar daugiau žada premjerinio spektaklio „Saulės smūgis“ kūrėjai.
Kaltininkai – bitlai
Naujasis „Baltijos baleto grupės“ spektaklis „Saulės smūgis“ pristatytas žaulumos salelėje Vilniuje – pievoje ant upės kranto po Žvėryno pėsčiųjų tiltu į Vingio parką.
Po atviru dangumi šokėjai Vaida Šniurevičiūtė, Kipras Chlebinskas ir Ignas Armalis sušoko premjerinio spektaklio, kurį patys kūrėjai vadina Lietuvoje dar nematyta modernaus baleto, akrobatikos ir „The Beatles“ muzikos sinteze, etiudą.
„Mano gyvenime yra dvi muzikos, kurios sugeba mane pažadinti, praskaidrinti dieną ir pagerinti nuotaiką. Tai Mozartas ir bitlai. Taigi pamąsčiau, kodėl gi pagal šią gerą muziką nepastačius spektaklio ir šia gera nuotaikos doze nepasidalijus su kitais“, – kodėl pasirinko kurti pagal „The Beatles“ muziką, aiškino spektaklio režisierė, choreografė Marija Simona Šimulynaitė.
Antroji priežastis, kaip įvardijo režisierė, buvo karališkojo anglų ketvertuko pirmojo koncerto jubiliejus. Šiemet sukanka 50 metų, kai bitlai pirmą kartą lipo į sceną Liverpulyje. O šių metų spalio 17 d. – taip pat 50 metų, kai bitlai pirmą kartą išėjo į televiziją. Tą dieną bus parodytas „Saulės smūgio“ spektaklis ir taip paminėta ši sukaktis.
Kitas svarbus akcentas, kurio, režisierės teigimu, negalima praleisti, yra tuo pačiu laiku atsiradęs hipių judėjimas. „Jis atnešė stiprų kitokį matymą tiek laisvės, tiek laisvo sekso, tiek laisvos meilės, tiek prisirišimo prie gamtos požiūriu“, – sakė režisierė. Pasak jos, ne veltui premjerinio spektaklio pristatymas vyksta ant žolės, po atviru dangumi, šviečiant saulei, kad būtų nors kiek susietas su hipių idėjomis.
Naujiena – šokio kulnas
Spektaklio siužetą režisierė pristatė labai trumpai. Spektaklio pradžia – 1962 m. Hipiai, paplūdimys, saulė, jūra, smėlis, dūmelis, ramybė, harmonija.
„Man hipis yra viena didelė medūza, kuri plūduriuoja vandeny, nestresuoja, jai viskas gerai, ji yra rami, – sakė M.S.Šimulynaitė. “Tada atsiranda dokumentinis filmas „Vandenyno gelmės“. Jame atplaukia „Yellow Submarine“ – pagal bitlų kūrybą sukurtas filmas. Paskui – Ivano Bunino apsakymas „Saulės smūgis“, kuris man puikiai viską sudėjo į vieną tvarkingą rėmą", – kas tapo idėjos ir siužeto įkvėpėjais, spaudos konferencijoje pristatė M.S.Šimulynaitė.
Spektaklio režisierė ir choreografė padėkojo operos solistui Rafailui Karpiui, kad padėjo sudėlioti muzikinę dalį. Pagal dainų tekstus plėtojamas ir visas spektaklio siužetas.
Į spektaklį pakviestos dvi gimnastės. Kaip sakė režisierė, bus pinama meninė ir sportinė gimnastika su šiuolaikiniu baletu. Dar viena naujiena – negirdėtas dalykas, režisierės žodžiais, Lietuvoje ir kitose šalyse, – šokio kulnas.
„Šokėjams didelė bėda šokti su aukštakulniais. Tad mes nutarėm nupjauti pusę bato, palikti kulną, kad pėda būtų lanksti“, – naują išradimą pristatė režisierė.
Labai svarbus kostiumas
Kostiumų dizainerė Agnė Jagelavičiūtė pajuokavo, kad šis „baisus išradimas pakeis šokio istoriją“. O kalbėdama apie kostiumus sakė: „Šiame spektaklyje kostiumas tampa labai svarbus. Teatro kostiumai dažnai būna labai teatrališki. Mes pamėginsime padaryti, kad tai būtų šiek tiek fashion teatras. Personažą mėginsime sieti su stilingumu.“
Scenografijos atskleisti ji nenorėjo, tik parodė eskizą, kuriame – lyg ir kriauklė scenos gale. „Kuo tai virs, pamatysime spektaklyje“, – nusišypsojo autorė.
Moteris pabrėžė, kad dirbti šiame projekte jai labai smagu dėl jo pozityvumo. Išties kūrėjai akcentuoja, kad bitlų muzika, šokis ir judesys, ryškios spalvos ir formos, intriguojantys triukai yra nuotaikingo antidepresanto receptas. „Saulės smūgis“ nespręs komplikuotų problemų, negvildens filosofinių intrigų, nepranašaus pesimistinės ateities. Žiūrovai išvys vaizdingą, energingą ir efektingą siautulį, svajingai sustiprintą kultinės grupės dainų.
Repeticijos – kaip pietų miegas
Atranka į šį spektaklį buvo didžiulė. Norą dalyvauti išreiškė net 80 šokėjų iš visos Lietuvos, atrankoje dalyvavo per 50. „Dabar tikslingai dirbama su kiekvienu jų, stengiamasi budinti jų fantaziją, kad kiekvienas galėtų atskleisti savo vaidmenį“, – pasakojo režisierė.
Šokėjai, be ilgų šokio valandų, repeticijų, dar gauna ir daug medžiagos, ją turi peržiūrėti, su ja susipažinti. Tai filmai, bitlų antologija, diskografija ir pan. Pozityvumas ir gera nuotaika, šokėjų teigimu, jau dabar juntama repeticijose. Spektaklyje taip pat šoks, M.S.Šimulynaitės prognozėmis, būsimoji baleto žvaigždė – Grytė Dirmaitė, bei mėgstantis improvizuoti Vladimiras Latišonokas.
Vieniems šokėjams šis spektaklis – nauji iššūkiai, kitiems jis įdomus, nes leis labiau pasireikšti kaip aktoriams, o tretiems pirmosios repeticijos buvo tarsi geriausias poilsis.
„Pusantros savaitės tęsėsi kūrybinis procesas ruošiant šį šokį. Daug ir intensyviai teko dirbti ruošiantis “Kūrybiniam impulsui„. Dvylika valandų per dieną, jūs įsivaizduojat, kas tai yra. Ir taip visą savaitę. Iš tų dvylikos dvi skirdavome šio spektaklio etiudo repeticijai. Buvo tikrai labai linksma. Tai buvo kaip pietų miegas, tik geriau“, – pasakojo šokėjas K.Chlebinskas.
Naujausi komentarai