Pereiti į pagrindinį turinį

Japonijos premjeras: šiandienos Ukraina galėtų būti rytojaus Rytų Azija

2024-10-04 10:12
BNS inf.

Naujasis Japonijos ministras pirmininkas Shigeru Ishiba (Šigerus Išiba), penktadienį sakydamas savo pirmą politikos kalbą parlamente, įspėjo, kad šiandienos Ukraina galėtų būti rytojaus Rytų Azija, o mažą gimstamumą pavadino „tylia kritiška padėtimi“.

Shigeru Ishiba.
Shigeru Ishiba. / Scanpix nuotr.

„Daugelis nuogąstauja, kad šiandienos Ukraina galėtų būti rytojaus Rytų Azija. Kodėl atgrasymas neveikė Ukrainoje?“, – kalbėjo 67 metų premjeras, buvęs gynybos ministras.

„Turint galvoje ir padėtį Artimuosiuose Rytuose, tarptautinė bendrija tampa vis labiau susiskaldžiusi ir konfrontacinė“, – sakė jis.

Pastaraisiais metais blogėjo Japonijos santykiai su Kinija, šiai agresyviau demonstruojant karinę jėgą aplink ginčijamas teritorijas regione. Tokijas stiprina ryšius saugumo srityje su JAV ir jų sąjungininkėmis.

Rugpjūtį kinų karinis orlaivis pažeidė Japonijos oro erdvę – tai buvo pirmas patvirtintas Kinijos įsibrovimas. Po kelių savaičių japonų karo laivas pirmą kartą praplaukė Taivano sąsiauriu.

Sh. Ishiba pritaria į NATO panašaus regioninio karinio aljanso sukūrimui, o antradienį sakė, kad saugumo aplinka Azijoje yra sunkiausia nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos.

Mažėjanti populiacija

Japonijai, kaip ir daugeliui išsivysčiusių šalių, gresia demografinė krizė, nes visuomenė sensta, o gimstamumas yra mažas ir niekaip nedidėja.

Japonijos visuomenė yra seniausia pasaulyje po Monako, nurodo Pasaulio bankas.

Pernai suminis gimstamumo rodiklis – parodantis, kiek vaikų per visą savo gyvenimo vaisingą laikotarpį pagimdytų moteris, jeigu gimstamumas kiekvienoje amžiaus grupėje išliktų nepakitęs – Japonijoje buvo 1,2. Tai gerokai mažiau nei reikia: palankiausia demografinė pusiausvyra būna tuomet, kai suminis gimstamumo rodiklis yra 2,1.

Daugelis nuogąstauja, kad šiandienos Ukraina galėtų būti rytojaus Rytų Azija.

Penktadienį Sh. Ishiba šią padėtį pavadino tylia kritiška padėtimi ir sakė, jog vyriausybė imsis priemonių, kad paremtų šeimas, pavyzdžiui, skatins lanksčias darbo valandas.

Premjeras taip pat paragino parlamentą aktyviai svarstyti, ką daryti dėl to, kad Japonijai labai trūksta imperatoriaus įpėdinių. Pagal dabartines taisykles sostą gali paveldėti tik vyriškos lyties palikuoniai.

„Stabilus imperatoriškasis tęstinumas itin svarbus. Imperatoriškosios šeimos narių skaičiaus stabilizavimas yra ypač skubus reikalas“, – sakė jis.

Minimalus atlyginimas

Ankstesnis premjeras Fumio Kishida (Fumijas Kišida) buvo nepopuliarus tarp rinkėjų dėl virtinės skandalų ir infliacijos ketvirtoje pagal dydį pasaulio ekonomikoje.

Sh. Ishiba nori didinti pajamas nauju monetarinio skatinimo paketu, remti regionų vyriausybes ir mažas pajamas gaunančias šeimas.

Jis sakė norintis jau šį dešimtmetį vidutinį nacionalinį minimalų atlyginimą padidinti iki 1 500 jenų (9,26 euro) per valandą. Tai būtų kone 43 proc. daugiau nei dabartinis 1 050 jenų užmokestis.

Jenos kursas praėjusios savaitės penktadienį pakilo, kai Liberalų demokratų partija (LDP) lyderiu išsirinko Sh. Ishibą.

Daugiau naujienų