Susirėmimai Maidane tampa vis nuožmesni
Ukrainos riaušių milicija pradėjo aktyviau naudoti specialiąsias priemones prieš Maidano aikštėje susirinkusius protestų akcijų aktyvistus.
Kaip iš įvykio vietos praneša korespondentas, milicininkams besipriešinantys aktyvistai sudegino du jėgos struktūrų darbuotojų šarvuočius ir sugadino vieną vandens patranką.
Aktyvistai taip pat mėto į milicininkus Molotovo kokteilius.
Tuo tarpu Profesinių sąjungų rūmai, stovintys šalia Nepriklausomybės maidano, yra apimti dūmų.
Ukrainos riaušių milicija atakuoja protestų aktyvistų grupes Maidane, parodė vietos televizija.
Protestuotojai, kai kurie iš jų ginkluoti beisbolo lazdomis ir dėvintis šalmus, stengiasi atremti atakas aikštėje, kurią gaubia padegtų padangų dūmai.
Per pastarąsias kelias valandas policija pamažu stumiasi giliau į Maidaną, kuriame tūkstančiai susirinkusiųjų toliau klausosi savo lyderių kalbų ir gieda Ukrainos himną.
V. Klyčko atvyko susitikti su V.Janukovyčiumi
Ukrainos opozicijos lyderis Vitalijus Klyčko atvyko į šalies prezidento Viktoro Janukovyčiaus rezidenciją deryboms, antradienį vėlai vakare pranešė pasaulio bokso čempiono atstovė spaudai.
„Klyčko atvyko į Banko gatvę. Nuėjo pas Janukovyčių“, - socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Oksana Zinovjeva.
Parlamentinės frakcijos UDAR lyderis atvyko susitikti su V.Janukovyčiumi po to, kai riaušių milicija pradėjo atakuoti pagrindinę protestų stovyklą Kijevo centre esančioje Nepriklausomybės aikštėje.
V. Klyčko ir frakcijos „Batkyvščyna“ („Tėvynė“) lyderis Arsenijus Jaceniukas šalies vadovo administracijos pastate vis dar laukia susitikimo su prezidentu Viktoru Janukovyčiumi.
„Janukovyčius slepiasi. Klyčko ir Jaceniukas jau beveik valandą laukia prezidento administracijoje. Visą laiką jiems sako: prezidentas tuoj susitiks su jais“, - socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Oksana Zinovjeva.
Protestuotojai sukūrė „ugnies liniją“
Antivyriausybinių mitingų, kurie vyksta Kijevo centre, aktyvistai įstrižai nuo Profesinių sąjungų rūmų iki Nepriklausomybės stelos pastatė barikadą ir ją padegė.
Liepsnojanti „ugnies linija“ trukdo milicininkams tęsti Maidano šturmą.
Pirmas Profesinių sąjungų rūmų aukštas iš Europos aikštės pusės irgi dega: nuo karščio sutrūkinėjo langai ir liepsna ima veržtis į pastato vidų.
Tuo tarpu aktyvistai iš Profesinių sąjungų rūmų mėto baldus, kad jai būtų galima sutvirtinti barikadą.
Maidane tebėra daug žmonių. Iš aikštėje pastatytos scenos skamba energinga muzika.
Aukų skaičius vis didėja
Kijevo miesto sveikatos apsaugos įstaigose užfiksuota vienuolikos protestų akcijų aktyvistų mirtis, praneša Ukrainos sveikatos ministerijos spaudos tarnyba.
Pranešime nurodoma, kad nuo antradienio ryto į Kijevo sveikatos apsaugos įstaigas dėl medicinos pagalbos kreipėsi 221 protestų akcijų dalyvis, iš jų 114 buvo hospitalizuota.
Anksčiau šalies VRM informavo, kad antradienį Kijeve žuvo septyni milicijos darbuotojai, o į medikus dėl pagalbos iš viso kreipėsi 298 jėgos struktūrų darbuotojai.
Prieš tai buvo pranešta, kad bendras aukų skaičius per smurtingiausią dieną Ukrainoje nuo protestų pradžios prieš tris mėnesius padidėjo iki keturiolikos žmonių.
Policijos atstovė nurodė, kad iš viso žuvo septyni civiliai asmenys ir šeši milicininkai, kai kurie iš jų nuo šautinių žaizdų.
Protestuotojų atstovas savo ruožtu nurodė, kad per šią kruviniausią dieną nuo pat nepriklausomybės paskelbimo 1991 metais dar žuvo vienas civilis asmuo.
Pranešimuose sakoma, kad tas protestuotojas žuvo milicininkams bandant išstumti protestuotojus iš sostinės centre esančios Maidano aikštės.
Milicija atakuoja protestuotojų stovyklą
Kijeve milicija atakuoja pagrindinę protestų stovyklą Nepriklausomybės aikštėje – po daugiausiai aukų pareikalavusių susirėmimų per beveik tris antivyriausybinių demonstracijų mėnesius.
Liepsnos apėmė dalį protestų stovyklos, o šarvuoti automobiliai su vandens patrankomis taranavo protestuotojus. Iš paskos ėjo milicininkai, kurie svaidė kurtinamąsias granatas.
Demonstrantai karo zona virtusioje Nepriklausomybės aikštėje reagavo į saugumo pajėgas svaidydami Molotovo kokteilius ir akmenis, be to, padegė dalį didžiulės palapinių stovyklos, kur reikalavo prezidento Viktoro Janukovyčiaus atsistatydinimo.
Į greitosios pagalbos medikų brigadas pagalbos jau kreipėsi 209 per susirėmimus Kijeve nukentėję žmonės, pranešė miesto administracijos sveikatos apsaugos departamentas.
Departamento duomenimis, 110 žmonių buvo paguldyti į ligonines.
Kelios žiniasklaidos priemonės pranešė, kad Kijeve milicijai antradienį vakare atakuojant Nepriklausomybės aikštę, žuvo protestuotojas.
Pranešimuose sakoma, kad tas protestuotojas žuvo milicininkams bandant išstumti protestuotojus iš sostinės centre esančios aikštės. Jokių kitų detalių kol kas nepateikiama.
Konfrontacija Nepriklausomybės aikštėje tęsiasi.
Opozicijos lyderis Vitalijus Klyčko paragino protestuotojus ginti stovyklą.
„Mes iš čia niekur neisime“, - pasakė jis miniai nuo aikštėje esančios scenos, aplink liepsnojant gaisrams ir į nakties dangų kylant didžiuliams dūmų stulpams.
„Tai laisvės sala ir mes ją ginsime“, - pareiškė V.Klyčko.
Daugelis atsiliepė į jo raginimą.
„Tai atrodo kaip karas su savo paties žmonėmis“, - sakė 35 metų Dmytro Šulko, kuris ėjo stovyklos link apsiginklavęs padegamąja bomba. „Bet mes ginsimės“, - pridūrė jis.
Protestuotojai, regis, jaučia, kad Ukrainos politinė krizė pasiekia lemiamą tašką, sostinę paralyžiavus kol kas daugiausiai aukų pareikalavusiam smurtui.
Liepsnojant palapinėms, protestuotojai šaukė „Šlovė Ukrainai!“.
Anksčiau antradienį protestuotojai atakavo milicijos linijas ir apkaltino prezidento Viktoro Janukovyčiaus vyriausybę vėl ignoruojant jų reikalavimus.
Sutemus teisėsaugos struktūros pažadėjo atkurti tvarką gatvėse ir uždarė sostinės metropoliteno stotis. Nepriklausomybės aikštėje ortodoksų dvasininkai meldėsi už taiką.
„Matome, kad šis režimas vėl pradėjo šaudyti į žmones; jie nori paskandinti Ukrainą kraujyje. Mes nepasiduosime nė vienai provokacijai, - protestuotojams sakė vienas opozicijos lyderių Arsenijus Jaceniukas. - Nesitrauksime nė per žingsnį iš šios aikštės. Neturime kur atsitraukti. Už mūsų – Ukraina, už mūsų – Ukrainos ateitis“.
Ukrainos prokuroras sieks „griežčiausių bausmių“ dėl neramumų
Ukrainos generalinis prokuroras antradienį perspėjo, kad sieks „griežčiausių bausmių“ tiems, kas stovi už smurto protrūkio Kijeve.
„Generalinis prokuroras pareikalaus griežčiausių bausmių tiems, kas išprovokavo žmones vykdyti šiandienos veiksmus, tiems, kurie tai organizavo, ir tiems, kurie tam vadovavo“, - sakoma generalinio prokuroro Viktoro Pšonkos pareiškime.
Per susirėmimus žuvo septyni milicininkai, 272 - ligoninėse
Per antradienio susirėmimus su protestuotojais Kijevo centre žuvusių milicininkų skaičius padidėjo iki septynių, pranešė Ukrainos vidaus reikalų ministerija.
Į medikus dėl pagalbos iš viso kreipėsi 298 jėgos struktūrų darbuotojai.
272 teisėsaugos pareigūnai buvo paguldyti į ligonines. 29 milicininkai yra su šautinėmis žaizdomis.
Protestuotojai vėl susirėmė su riaušių milicija
Ukrainos milicija antradienį vakare Kijeve ėmėsi varyti protestuotojus iš Nepriklausomybės aikštės, kur protestuotojai vėl susirėmė su riaušių milicija, pranešė įvykio vietoje esantis naujienų agentūros AFP reporteris.
Pasak jo, prieš vyriausybę protestuojantieji leidžia fejerverkus į milicininkus, o šie panaudoja vandens patranką prieš opozicijos pozicijas.
Prieš operacijos pradžią milicininkai per megafonus paragino protestuotojus išsiskirstyti, o paskui paleido vandens čiurkšles.
Mitinguojančiuosius pareigūnai ragina skirstytis, moteris ir vaikus eiti iš aikštės, o Maidano lyderiai kviečia pareigūnus nenaudoti jėgos. Tuo tarpu protestuotojai mėto akmenis, Molotovo kokteilius į pareigūnus, vietomis dega palapinės.
Kelios Ukrainos televizijos rodo, kaip riaušių milicija vandens patranka mėgina išvaikyti Maidane esančius žmones.
Milicininkai puola nuo Instituto gatvės ir Europos aikštės. Aidi sprogimai, orą raižo fejerverkai.
Tarp aukų ir civiliai, ir milicininkai
Antradienį per susirėmimus Kijeve žuvo devyni žmonės: septyni civiliai ir du milicininkai.
Ukrainos opozicijos lyderis Vitalijus Klyčko antradienį paragino moteris ir vaikus pasitraukti iš pagrindinės protestuotojų stovyklos Kijevo Nepriklausomybės aikštėje, vadinamoje Maidanu, aplink kurį būriavosi specialiosios pajėgos.
Tačiau apie 25 tūkst. protestuotojų liko aikštėje ir po 18 valandos – saugumo pajėgų ultimatumo, reikalaujančio atkurti rimtį, termino.
Pasak teisėsaugininkų, penki civiliai ir du milicininkai žuvo šią dieną Kijeve, kuris virto karo zona.
Opozicijos prižiūrimose lauko ligoninėse medikai anksčiau minėjo tris protestuotojus, žuvusius nuo šautinių sužeidimų ir apie 150 sužeistų žmonių, iš kurių apie 30-ties būklė sunki.
Prezidento Viktoro Janukovyčiaus Regionų partija nurodė, kad jos būstinėje po trumpo protestuotojų įsiveržimo aptiktas negyvas tarnautojas.
Vienas milicininkas, kulkos sužeistas į kaklą, mirė vežamas į ligoninę, nurodė Vidaus reikalų ministerija. Vėliau Kijevo milicija pranešė, kad nuo šautinio sužalojimo į krūtinę mirė dar vienas milicininkas, 47 pareigūnai sužeisti.
Tačiau Kijevo miesto administracijos sveikatos apsaugos departamentas patvirtino kol kas tik penkių asmenų žūtį per masinius susirėmimus Kijevo centre.
„Į teismo medicinos ekspertizės skyrių atvežti penki lavonai: trys iš Karininkų namų, vienas iš biuro Lipskio gatvėje, dar vienas mirė greitosios pagalbos mašinoje vežamas į ligoninę“, – sakoma šio departamento pranešime spaudai.
Oficialiai paskelbta, kad sostinės ligoninės priėmė 71 pilietį, iš kurių paguldyti 59, – visi jie buvo protestų miesto centre dalyviai.
Ukrainos saugumo tarnybos (UST) vadovas Oleksandras Jakymenka ir vidaus reikalų ministras Vitalijus Zacharčenka ultimatyviai paragino opozicijos lyderius nuraminti protestuotojus ir grįžti prie derybų stalo.
Jeigu iki 18 val. neramumai nesiliaus, jėgos struktūros žada įvesti tvarką visomis, įstatymu numatytomis priemonėmis, perspėjo jie.
Tačiau praėjus šiam terminui, kokio nors puolimo nematyti.
V.Klyčko ragina moteris ir vaikus pasitraukti iš Maidano
Ukrainos opozicijos lyderis Vitalijus Klyčko antradienį paragino moteris ir vaikus pasitraukti iš pagrindinės protestuotojų stovyklos Kijevo Nepriklausomybės aikštėje, vadinamoje Maidanu, aplink kurį būriavosi specialiosios pajėgos.
„Prašome moterų ir vaikų pasitraukti iš Maidano, nes negalime atmesti galimybės, kad jie šturmuos (stovyklą)“, - sakė buvęs sunkiasvorių bokso čempionas susirinkusiesiems aikštėje.
Tuo tarpu Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininkas Volodymyras Rybakas pranešė, kad trečiadienį gali įvykti parlamento opozicijos lyderių Arsenijaus Jaceniuko, Vitalijaus Klyčko ir Oleho Tiahnyboko susitikimas su prezidentu Viktoru Janukovyčiumi.
„Rytoj įvyks opozicijos lyderių ir prezidento susitikimas. Šį susitikimą numatoma organizuoti maždaug 11 valandą“, – sakė V.Rybakas spaudos konferencijoje antradienį.
Rados pirmininkas mano, kad trečiadienį opozicijos lyderiai ir prezidentas gali aptarti Ukrainos ministrų kabineto formavimo klausimą.
„Manau, kad šį klausimą iškels opozicinės frakcijos ir aptars, kokiu būdu bus formuojama vyriausybė ir kokie bus jos formavimo principai“, – kalbėjo V.Rybakas.
Mirė sužeistas milicininkas
Mažiausiai trys protestuotojai žuvo, o dar apie 150 buvo sužeisti – kai kurie sunkiai – per antradienį įsiplieskusius naujus susirėmimus Kijeve tarp milicijos ir už integraciją su Europa pasisakančių demonstrantų, pranešė opozicijos medikai.
Opozicijos šalininkų įkurtos lauko ligoninės medikai sakė, jog daugiausiai žmonių nukentėjo nuo milicijos svaidomų kurtinamųjų granatų, o apie 30 galvos traumas patyrusių protestuotojų būklė buvo sunki.
Vienam žmogui buvo amputuota plaštaka.
Ukrainos sostinėje antradienį mirė vienas milicininkas, kuris per susirėmimus su protestuotojais buvo sužeistas į kaklą, pranešė Vidaus reikalų ministerija.
„Sostinės milicija gavo pranešimą iš greitosios medicinos pagalbos brigados..., kad vežant į medicinos įstaigą vienas vidaus reikalų organų tarnautojas mirė greitosios mašinoje“, – sakoma Ukrainos VRM ryšių su visuomene valdybos pranešime.
Mirties priežastimi, pirminiais duomenimis, nurodoma šautinė žaizda kakle. Milicijos tyrėjai aiškinasi šio incidento aplinkybes.
„Pirminė mirties priežastis – šautinis sužeidimas į kaklą“, – pabrėžė milicijoje.
Uždarytas Kijevo metropolitenas
Kijevo valdžia uždarė miesto metropoliteną, specialiosioms pajėgoms artėjant prie protestuotojų stovyklos Nepriklausomybės aikštėje, pranešė pareigūnai ir naujienų agentūros AFP žurnalistai.
„Uždarytos visos Kijevo metropoliteno stotys“, – informavo metropoliteno saugumo atstovė Natalija Kernicka.
Nepriklausomybės aikštėje esantys AFP žurnalistai nurodė, kad protestuotojai tvirtina barikadas, riaušių policijai telkiant savo pajėgas prie stovyklos.
Pareigūnai ardo barikadą Instituto gatvėje, netoli išėjimo iš metropoliteno stotelės „Kreščatik“.
Tuo tarpu naujienų agentūros „Interfax“ korespondentas pranešė, kad specialusis šarvuotasis automobilis „Ural“ parvažiavo pro viršutinę barikadą ir leidžiasi žemyn Instituto gatve link Nepriklausomybės aikštės. Jam įkandin eina kelios dešimtys milicijos pareigūnų.
Dar maždaug 200 kareivių persigrupavo prie metropoliteno stotelės „Kreščatik“. Trečia specialiųjų pajėgų grupė kyla link Spalio rūmų.
Protestuotojai atakavo V.Janukovyčiaus partijos būstinę
Ukrainos opozicijos protestuotojai antradienį atakavo prezidento Viktoro Janukovyčiaus partijos būstinę, Kijeve atsinaujinus įnirtingiems susirėmimams su milicija po kelių savaičių pertraukos.
Protestuotojai buvo trumpam įsiveržę į Regionų partijos būstinę, kai keli šimtai žmonių atakavo tą pastatą Molotovo kokteiliais, tačiau vėliau atsitraukė, dūmams teberūkstant iš dalies pastato, sakė vienas įvykio vietoje esantis naujienų agentūros AFP žurnalistas.
Tai buvo pirmieji nuo sausio vidurio audringi susirėmimai Ukrainos sostinėje, kurią vyriausybės priešininkų demonstracijos krečia nuo lapkričio, kai V.Janukovyčius atsisakė pasirašyti politinės asociacijos ir prekybos sutartį su Europos Sąjunga (ES), nusprendęs grįžti prie istoriškai glaudžių ryšių su Rusija.
Demonstrantai išliejo savo pyktį ant V.Janukovyčiaus partijos, kai susirėmimai su milicijos pajėgomis įsiplieskė prie netoliese esančio parlamento pastato. Ten susirinko apie 20 tūkst. protestuotojų, kurių dauguma elgėsi taikiai, reikalaudami, kad įstatymų leidėjai atimtų dalį galių iš prezidento/
Policija šaudė guminėmis kulkomis ir svaidė į minią dūminius užtaisus bei kurtinamąsias granatas į protestuotojus, kurie mėtė suskaldytas grindinio trinkeles ir padegė dvi policijos mašinas, mėgindami prasiveržti arčiau budriai saugomo parlamento.
Ukrainos vidaus reikalų ministerijos pranešime sakoma, kad trys pareigūnai buvo sužeisti, kai protestuotojai nukreipė sunkvežimį į milicijos užtvaras.
Tuo tarpu vienas fotografas nukentėjo nuo kurtinamosios granatos ir buvo išvežtas į ligoninę, sakė AFP reporteris.
Demonstrantai reikalauja, kad Aukščiausioji Rada, kurioje daugumą turi V.Janukovyčiaus partija, balsuotų už grįžimą prie 2004 metų konstitucijos redakcijos, pagal kurią dalis svarbių prezidento galių būtų perduotos parlamentui.
Protestuotojai atžygiavo nuo centrinės Nepriklausomybės aikštės, kur opozicija tebėra įsitvirtinusi dideliame palapinių miestelyje per jau beveik tris mėnesius trunkančius protestus prieš V.Janukovyčiaus valdymą.
Opozicijos lyderiai ragino prezidentą atsistatydinti, jeigu jis nori išspręsti šią krizę.
„Ukrainos prezidentas privalo paskelbti pirmalaikius prezidento ir parlamento rinkimus. Esu tikras, jog tai sumažintų temperatūrą visuomenėje“, – buvęs sunkiasvorių bokso čempionas Vitalijus Klyčko sakė žurnalistams parlamente.
„Padarykite tai, ir tai suteiks išeitį. Tai bus tikro vyro sprendimas“, – pridūrė jis.
Tuo tarpu JAV ambasadorius Kijeve socialiniame tinkle „Twitter“ išreiškė apgailestavimą dėl atsinaujinusio smurto.
„Po savaitgalį pasiektos pažangos Kijeve apmaudu matyti atsinaujinusį smurtą, – rašo ambasadorius Geoffrey Pyattas (Džefris Pajetas). – Politika turi būti vykdoma Radoje, o ne gatvėje.“
Prieš antradienį įvykusį naujausią smurto prasiveržimą atrodė, kad Ukraina artėja prie sprendinio didžiausiai nepriklausomybės laikotarpio krizei, kurią lapkritį išprovokavo V.Janukovyčiaus sprendimas atmesti kelerius metus rengtą sutartį su ES.
Naujausi komentarai