Vienišas ir radikalių idėjų suviliotas nigerietis sugebėjo apeiti ne vienus metus kurtą JAV antiterorizmo sistemą, ir tik atsitiktinumas išgelbėjo nuo kalėdinės katastrofos, rašo savaitraštis "Newsweek".
Ne taip, kaip filme
Jaunuolis užsiregistruoja Lagoso (Nigerija) oro uoste skristi į Detroitą (JAV) per Amsterdamą (Nyderlandai). Bilietas pirktas už grynuosius, o su savimi jis turi tik vieną rankinį krepšį. Tačiau tai niekam įtarimų nesukelia.
Dar daugiau, prieš mėnesį jaunuolio tėvas, klestintis bankininkas, apsilankė JAV ambasadoje Nigerijoje ir pranešė, kad nerimauja dėl sūnaus, kuris dingo ir galbūt susidėjo su Jemene esančiais islamo ekstremistais. Nacionalinė saugumo agentūra taip pat turėjo duomenų, kad teroristų tinklo "Al Qaeda" atšaka Jemene planuoja teroro aktą Jungtinėse Valstijose, kurio pagrindinis dalyvis – nigerietis. Be to, jaunuoliui jau prieš tai nebuvo leista atvykti į Didžiąją Britaniją, bet jis turėjo daugkartinę vizą į JAV.
Galbūt Holivudo trileryje specialiųjų tarnybų darbuotojai netrukus susisiektų vienas su kitu ir jaunuoliui nebūtų leista įlipti į lėktuvą. Tačiau realiame gyvenime viskas buvo kitaip. Kūčių vakarą 23 metų Umaras Faroukas Abdulmutallabas įsėdo į "Northwest Airlines" lėktuvą slėpdamas bombą savo trumpikėse, ir JAV saugumo tarnybos nepadarė nieko, kad jį sustabdytų. Didžiausias teroro išpuolis po Rugsėjo 11-osios būtų buvęs įvykdytas, jei ne atsitiktinumas ir lainerio keleivių bei įgulos drąsa.
Būta daug įspėjimų
Viena tobuliausių pasaulyje laikoma JAV kovos su terorizmu sistema buvo įveikta. O juk dar prieš kelis mėnesius iki Kalėdų Jemene įsikūręs radikalus dvasininkas Anwaras al-Awlaki įspėjo, kad Jemenas taps svarbiausiu pasaulyje džihado frontu.
"Ar Jemenas taps šio sezono staigmena?" – savo interneto svetainėje spalį ciniškai klausė radikalas, anksčiau bendravęs su dviem Rugsėjo 11-osios dalyviais ir siejamas su kitais teroro išpuoliais.
Dabar JAV pareigūnai pripažįsta, kad buvo užfiksavę U.F.Abdulmutallabo pokalbius su šiuo dvasininku.
Tą patį spalį Saudo Arabijos antiterorizmo pareigūnai amerikiečiams pranešė apie naują "Al Qaedos" metodą – pasikėsinimą, per kurį panaudotas apatiniuose paslėptas užtaisas. Šį išpuolį surengė žmogus, atvykęs iš Jemeno. Bet ir vėl nebuvo skirta reikiamo dėmesio šiam pranešimui.
Turtingas ir vienišas
JAV antiteroristinę sistemą apmulkinęs U.F.Abdulmutallabas nepanašus į stereotipinį islamo fundamentalistą. Jis išaugo didžiulėje prabangioje viloje Nairobyje (Kenija), o koledžo metais gyveno ne studentų bendrabutyje, bet prabangiuose apartamentuose viename brangiausių pasaulio miestų – Didžiosios Britanijos sostinėje Londone.
Tačiau ne piniguose laimė. Būdamas 16-as, jauniausias, vaikas šeimoje Umaras negavo pakankamai tėvų dėmesio. Jis turėjo lankyti britų stiliaus mokyklą, kur su diplomatų vaikais musulmonų berniukai dainuodavo kalėdines giesmes.
"Aš neturiu su kuo pasikalbėti. Niekas man nepataria, niekas manęs nepalaiko. Aš jaučiuosi vienišas ir nelaimingas. Nežinau, ką daryti", – viename interneto forume rašė Umaras, būdamas paskutinėje klasėje.
Idealus rekrūtas
2005 m. baigęs mokyklą jis nuvyko į Jemeno sostinę Saną mokytis arabų kalbos. "Tai nepakartojama", – džiaugėsi tuomet jaunuolis. Tuoj po to pradėjęs Londone studijuoti mechaninę inžineriją, jis tapo koledžo islamo bendruomenės galva. Umaras organizavo diskusijas, kuriose buvo smerkiami žmogaus teisių pažeidimai Artimuosiuose Rytuose ir JAV politika šiame regione. Internete jaunuolis reiškėsi dar radikaliau – pasisakė už žudynes džihado vardu ir ragino nuversti korumpuotą Saudo Arabijos valdžią.
Tiesa, bendramoksliai Umarą apibūdino kaip ramų kuklų vaikiną. "Jei jis įeidavo į kambarį, niekas to nepastebėdavo", – pasakojo jo įpėdinis koledžo islamo bendruomenėje Qasimas Rafiqas.
Šios idealaus šnipo savybės, Umaro požiūris į džihadą, pažintis su Vakarais, galimybė keliauti į JAV ir inžinerijos studijos padarė jį labai vertingu "Al Qaedai". Sunku pasakyti, kada jis buvo užverbuotas, bet iš kelionės dokumentų matyti, kad 2008 m. Umaras lankėsi JAV musulmonų susirinkime, praleido gana daug laiko Dubajuje, o 2009 m. sugrįžo į Jemeną – esą mokytis arabų kalbos.
Trumpiau nei minutė
U.F.Abdulmutallabas vėl pasirodė 2009 m. gruodžio 24 d. Jis nesunkiai perėjo keleivių kontrolę Lagoso oro uoste ir per Amsterdamą skrido į JAV.
Priartėjus prie Detroito jaunuolis pakilo nuo savo kėdės ir nuėjo į tualetą. Ten jis išbuvo net 20 minučių, o sugrįžęs šalia sėdinčiam pasiteisino, kad kelionė jam susuko vidurius. Tada U.F.Abdulmutallabas užsiklojo antklode ir pabandė švirkštu suleisti chemikalus į savo apatinius, kur taip pat paslėptos sprogiosios medžiagos.
Bomba turėjo išsprogdinti skylę "Airbus 330" ir lėktuvas būtų nukritęs su visais 278 keleiviais bei 11 įgulos narių. Tačiau vietoj didelio sprogimo lainerio salone pasigirdo garsai, panašūs į sproginėjančius vaikiškus fejerverkus, žybtelėjo ugnis. Vienas vyras prišoko prie Umaro ir išmušė iš jo rankų švirkštą bei numovė jam kelnes. Pripuolusios stiuardesės abu vyrus nupurškė gesintuvų putomis. Drama truko trumpiau nei minutę.
"Visas lėktuvas rėkė, bet įtariamasis nepratarė nė žodžio", – pasakojo dabar didvyriu vadinamas olandas režisierius Jasperas Schuringa, tas pats vyras, kuris užsipuolė U.F.Abdulmutallabą.
Penktadienį U.F.Abdulmutallabas stojo prieš JAV teismą. Jis kaltinamas bandymu susprogdinti lėktuvą. Umaras taip pat per tardymą pareiškė, kad jis – tik pradžia. Jemene yra kelios dešimtys parengtų "apatinių sprogdintojų".
Naujausi komentarai