Pereiti į pagrindinį turinį

Kuo daugiau ginklų, tuo saugiau?

Kas galėtų paveikti JAV valdžios nuomonę dėl ginklų? Regis, niekas. Senatoriai vėl nepritarė keturioms ginklų kontrolės priemonėms, nors Ameriką ką tik sukrėtė didžiausios šalies istorijoje skerdynės Orlando mieste, Floridoje.

Kuo daugiau ginklų, tuo saugiau?
Kuo daugiau ginklų, tuo saugiau? / Reuters nuotr.

Blokavo vieni kitus

Likus mėnesiui, kai tiek respublikonai, tiek demokratai oficialiai paskelbs savo kandidatus į JAV prezidento postą, įstatymų leidėjams nepavyko pasiekti kompromiso vienu opiausių nūdienos klausimų Amerikoje.

Nors po didžiausių per JAV istoriją šaudynių Orlando naktiniame gėjų klube "Pulse", kurios nusinešė 49 gyvybes, respublikonai ir demokratai rodė valią imtis veiksmų, jie vis dėlto atmetė keturias pataisas – po dvi nuo kiekvienos partijos, kuriomis būtų sugriežtinta ginklų įsigijimo tvarka, taip pat suvaržyta teisė įsigyti ginklą įtariamiems teroristams.

Demokratų pateiktose pataisose buvo numatyta uždrausti įsigyti šaunamąjį ginklą asmenims, kurie įtraukti į Federalinio tyrimų biuro (FTB) stebimų asmenų ir negalinčių skristi asmenų sąrašus, taip pat sugriežtinti asmenų, norinčių įsigyti šaunamąjį ginklą ginklų parodose ar internetu, sveikatos ir kriminalinių biografijos faktų patikrą.

Respublikonai nepritaria tokioms priemonėms – tiesą sakant, jie nepritaria bet kokioms pastangoms suvaržyti asmens teisę turėti ir nešioti šaunamąjį ginklą, tvirtindami, kad tokią teisę gina JAV Konstitucijos Antroji pataisa.

Jie pasiūlė nustatyti 72 val. laukimo laiką šaunamąjį ginklą norintiems įsigyti asmenims, kurie yra įtraukti į FTB stebimų asmenų sąrašus, kad vyriausybė turėtų laiko gauti teismo nurodymą esant reikalui blokuoti ginklo pardavimą.

Antruoju respublikonų siūlymu siekta pagerinti asmenų patikrinimo sistemą. Vis dėlto demokratai atmetė abi respublikonų iniciatyvas. Tokios priemonės dažnai atmetamos Senate, kur teisės aktui patvirtinti reikia 60 iš 100 senatorių pritarimo.

Šaudo bet kas

JAV prezidentas Barackas Obama, savo ruožtu, pareiškė, kad dabar Jungtinėse Valstijose gauti ginklą – nesuvokiamai lengva.

"Net matant, kaip tėvai gedi savo vaikų, tai, jog mes, mūsų šalis, nieko nedarome, kad išvengtume tokios širdgėlos, protu nesuvokiama", – piktinosi B.Obama.

Policijos pareigūnų teigimu, gėjų klube "Pulse" šaudęs 29 metų Omaras Mateenas – afganų kilmės musulmonas amerikietis – ginklą įsigijo legaliai, nors buvo FTB akiratyje.

"Kova su terorizmu, ypač tuo vidiniu, kurį matėme Orlande ir San Bernardine, reiškia, kad turime sumažinti galimybes žmonėms, kurie nori žudyti amerikiečius, gauti ginklų, leisiančių kuo greičiau nužudyti dešimtis nekaltų žmonių."

Savo kalboje JAV vadovas paminėjo šaudynes San Bernardine, Kalifornijoje, pernai gruodį, kai vyras su žmona per vieną kalėdinį vakarėlį nušovė keturiolika žmonių, o vėliau žuvo per susišaudymą su policija.

"Kaip ir visi tėčiai, aš nuolat nerimauju dėl savo mergaičių saugumo. Ypač tuomet, kai matome smurto atvejus tose vietose, kur mūsų sūnūs ir dukterys lankosi kiekvieną dieną: jų mokyklose, maldos namuose, kino teatruose ir, kai jie paauga, naktiniuose klubuose, – pridūrė Baltųjų rūmų šeimininkas. – Nesuvokiama, kad mes leidžiame lengvai prieiti prie kare naudojamų ginklų šiose vietose."

Mūsų širdys sudaužytos

Viešėdamas Orlande, kur susitiko su žudynių aukų artimaisiais, B.Obama pakartojo, kad respublikonų dominuojamas Kongresas privalo priimti ginklų kontrolės įstatymą, antraip žudynės Amerikos žemėje tęsis.

Ataka Orlande pakurstė bjaurius kultūrinius karus ir išprovokavo naujas salves piktuose rinkimų metų ginčuose dėl imigracijos, kovos su terorizmu ir ginklų.

Po susitikimo su aukų šeimomis B.Obama sakė: "Mūsų širdys sudaužytos." Jis pridūrė, kad itin ryškų partinį pobūdį turinčių šalies debatų dėl šaunamųjų ginklų tonas turi pasikeisti.

"Aukų giminaičiams nerūpi politika. Kaip ir man", – pasakė jis.

Tarkime, Australijoje ginklų kontrolė buvo sugriežtinta po to, kai pusiau automatiniu ginklu psichine liga sergantis 28 metų Martinas Bryantas 1996 m. balandį nužudė 35 žmones.

Didžioji Britanija dėl ginklų kontrolės susirūpino po 1987 m., kai Hangerforde ginkluotas Michaelis Ryanas nušovė penkiolika žmonių, tarp jų savo mamą bei policininką, ir nusišovė pats.

Kanadoje į ginklus visuomet buvo žvelgiama griežtai. O ypač tas požiūris sugriežtėjo po to, kai 1989 m. 25 metų bedarbis su ginklu įsiveržė į Monrealio inžinerijos mokyklą ir nužudė keturiolika studenčių bei nusižudė pats.

Žudynės Amerikoje 2012–2016 m.

– 2016 m. vasario 25 d.: 38 metų Cedricas Fordas Kanzaso valstijoje nušovė tris žmones ir sužeidė keturiolika žoliapjovių fabrike, kuriame dirbo. Užpuoliką nukovė policijos pareigūnas per susišaudymą.

– 2016 m. vasario 20 d.: 45 metų Jasonas Daltonas Mičigano valstijoje nužudė šešis žmones, dar du sunkiai sužeidė. Pasak policijos, šaulys nesirinkdamas šaudė į žmones. Jį sulaikė policija.

– 2015 m. gruodžio 2 d.: 28 metų Syedas Rizwanas Farookas ir 27 metų Tashfeen Malik surengė šaudynes San Bernardine, Kalifornijoje. Jie nužudė 14 žmonių ir sužeidė 20. Užpuolikai buvo nukauti per susišaudymą su policija.

– 2015 m. spalio 1 d.: Oregono valstijoje esančiame bendruomenės koledže 26 metų Christopheris Harperis-Merceris nužudė dešimt žmonių, o vėliau susišaudė su policijos pareigūnais. Pasak pareigūnų, jis galiausiai nusišovė.

– 2015 m. birželio 17 d.: 21 metų Dylannas Roofas Pietų Karolinoje nužudė devynis afroamerikiečių bendruomenės narius. Policija šį nusikaltimą įvardijo rasistiniu. Užpuolikas buvo sulaikytas.

– 2014 m. gegužės 23 d.: 22 metų studentas Elliotas Rodgeris, ginkluotas automatu ir peiliu, mirtinai sužeidė šešis žmones Kalifornijos universitete, Santa Barbaroje. Pasak pareigūnų, jis galiausiai nusišovė.

– 2013 m. rugsėjo 16 d.: sutrikusios psichikos Aaronas Alexis nušovė dvylika žmonių Vašingtono karo laivų statykloje.

– 2013 m. liepos 26 d.: 42 metų Pedro Vargasas Floridoje nužudė šešis žmones, vėliau nusišovė pats.

– 2012 m. gruodžio 14 d.: Konektikuto valstijoje 20 metų Adamas Lanza "Sandy Hook" pradinėje mokykloje nušovė 20 pradinukų ir 6 mokyklos darbuotojus. Galiausiai užpuolikas nusižudė.

– 2012 m. rugsėjo 27 d.: Andrew Engeldingeris nušovė šešis žmones, tarp jų – bendrovės "Accent Signage Systems", kurioje dirbo, vadovą, už tai, kad buvo atleistas.

– 2012 m. rugpjūčio 5 d.: Viskonsino valstijoje 40 metų Wade'as Michaelis Page'as nušovė šešis žmones siikų religinės bendruomenės šventykloje.

– 2012 m. birželio 20 d.: 27 metų Jamesas Holmesas Auroros miesto Kolorado valstijos kino teatre nušovė 12 žmonių ir sužeidė 70. Teismas jam skyrė kalėjimo iki gyvos galvos bausmę.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra