Pereiti į pagrindinį turinį

Olandijos ekspertai: Malaizijos MH17 lėktuvo juodosios dėžės nemėginta liesti

2014-07-23 10:30
DMN ir BNS inf.

Rytų Ukrainoje sudužusio oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH17 lėktuvo juodosios dėžės buvo pristatytos į Didžiąją Britaniją, kur tuos prietaisus ištirs ekspertai, trečiadienį pranešė vyriausybė.

ESBO stebėtojai rado „skylučių“ ant sudužusio Malaizijos lainerio nuolaužų Doneckas, Ukraina, liepos 24 d. (AFP-BNS). Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėtojai bei Malaizijos tyrėjai trečiadienį rado ant sudužusio oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH17 lėktuvo nuolaužų „reikšmingų skylučių“, pranešė pareigūnai.

„Ant kai kurios mūsų matytos ir nufotografuotos medžiagos matosi reikšmingų skylučių ant fiuzeliažo, beveik kiauryminių žymių“, – sakė ESBO specialiosios misijos Ukrainoje atstovas Michaelas Bociurkiwas (Maiklas Bosiurkivas).

Tos dalys „buvo apžiūrėtos malaiziečių, ir galiu pasakyti, kad tos dalys juos labai sudomino“, – sakė jis, pridūręs, kad komanda taip pat pastebėjo žmonių palaikų, tebesančių lainerio sudužimo vietoje.

Dešimtys per tą skrydį žuvusių žmonių oficialiai tebėra nerasti, o trečiadienį pirmųjų 40 aukų palaikai, sudėti į medinius karstus, buvo atgabenti į Nyderlandus.

Iš 298 tuo lėktuvu skridusių žmonių 193 buvo olandai.

Vienas naujienų agentūros AFP reporteris netoli sudužimo vietos taip pat matę lėktuvo korpuso dalį su pramušimų žymėmis, panašiomis į skeveldrų padarytas pažaidas.

Ekspertai: juodosios dėžės neliestos

Olandų tyrėjai, kurie stengiasi nustatyti priežastis, dėl kurių praėjusią savaitę sudužo bendrovės „Malaysia Airlines“ skrydžio MH17 lėktuvas, pareiškė nenustatę jokių faktų, kad prie lainerio juodosios dėžės balso įrašymo įrenginio būtų kas nors kišęs nagus.

„Kabinos pokalbių savirašis (Cockpit Voice Recorder) buvo apgadintas, bet ta jo dalis, kurioje saugomi duomenys, yra sveika, – sakoma trečiadienį paskelbtame Olandijos saugumo valdybos (OVV) pranešime. – Taip pat nėra faktų ar ženklų, kad su juo būtų manipuliuota“.

Valdyba pareiškė, kad dabar bus tikrinama informacija, nukopijuota iš juodosios dėžės. Šiam procesui prireiks daugiau laiko.

Kitos juodosios dėžės, skrydžio duomenų savirašio (Flight Data Recorder), tyrimas prasidės ketvirtadienį.

Abi juodosios dėžės tiriamos Didžiojoje Britanijoje.

Lėktuvai su aukų palaikais išskrido į Nyderlandus

Keturiasdešimties aukų iš Ukrainos rytuose numušto Malaizijos lėktuvo palaikai trečiadienį dviem lėktuvais buvo išskraidinti į Nyderlandus.

Pilkas olandų karinis lėktuvas iš Ukrainos vyriausybės kontroliuojamo Charkovo oro uosto išskrido į Eindhoveną. Po valandos pakilo australų karinis transporto lėktuvas.

Olandijos karališkieji asmenys turi sutikti lėktuvus drauge su gedinčiais aukų artimaisiais ir 11 šalių, kurių piliečių buvo tame lėktuve, atstovais. Iš viso Malaizijos lėktuve, kuris skrido reisu MH17 iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą, buvo 298 žmonės.

Žuvusiųjų kūnai ne vieną dieną iro po atviru dangumi sukilėlių kontroliuojamoje katastrofos vietoje, kepinant vasaros saulei, kol pagaliau palaikams buvo surengta pagerbimo ceremonija. Juos karstuose, stebint pareigūnų grupelei, į lėktuvus nešė karo mokyklos auklėtiniai.

Po tylos minutės vienintelis girdimas garsas buvo kariškų žingsnių ant tūpimo ir kilimo tako aidas, kai jauni kariūnai nešė karstus į lėktuvus.

Atsakymų gali tekti ilgai laukti

Kaupiantis daiktiniams įkalčiams, bylojantiems, kad Ukrainoje sudužęs Malaizijos laineris buvo numuštas raketa „žemė–oras“, ekspertai antradienį perspėjo, kad aiškių atsakymų dar gali tekti ilgai laukti ir kad tik pagal palydovines nuotraukas būtų įmanoma nustatyti, kas paspaudė raketos paleidimo mygtuką.

Neseniai paskelbtose nuotraukose matomas oro bendrovės „Malaysian Airlines“ fiuzeliažo fragmentas, „padengtas gana tankiomis, tačiau taip pat plačiai pasklidusiomis skeveldrų žymėmis“, būdingoms „žemė–oras“ tipo raketos SA-11 sprogimo pažaidomis, sakė gynybos analitikas Justinas Bronkas (Džastinas Bronkas).

Kiti įrodymai taip pat byloja, kad lėktuvas „Boeing 777“ buvo numuštas iš prorusiškų sukilėlių kontroliuojamo Ukrainos regiono raketa, paleista iš zenitinių raketų komplekso SA-11, dar žinomo kaip „Buk“.

„Iki šiol matytos skeveldrų pažaidos lėktuvo korpuso dalimis atitinka tai, ką būtų galima tikėtis pamatyti arti sprogus SA-11 kovinei galvutei“, – pridūrė J.Bronkas, dirbantis karybos analitiku Londone įsikūrusiame Karališkajame jungtiniame gynybos tyrimų institute (RUSI).

„Tačiau norint gauti išsamų atsakymą, turėtumėte išsivežti tą orlaivį ir kiek įmanoma geriau jį rekonstruoti“, – ekspertas sakė naujienų agentūrai AFP, siūlydamas atlikti tyrimą, koks buvo atliktas su JAV oro bendrovės „Pan Am“ 103-ojo reiso lėktuvo nuolaužomis, kai tas laineris buvo susprogdintas teroristų virš Lokerbio vietovės Škotijoje 1988 metais.

Malaizijos lėktuvas ketvirtadienį sudužo kovos veiksmų zonoje, o per tą katastrofą žuvo visi jame buvęs 298 žmonės, tarp jų 193 Nyderlandų piliečiai.

Kovotojai, civiliai ir žurnalistai naršė katastrofos teritoriją, judindami įvairias nuolaužas, tuo tarpu Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESB) stebėtojai sakė matę pusiau perpjautų lėktuvo korpuso dalių.

Separatistai antradienį pažadėjo suteikti tyrėjams laisvą prieigą prie lėktuvo sudužimo vietos, o aplinkinėje teritorijoje abi konflikto pusės paskelbė nutraukiančios ugnį.

Tyrėjų pastangas apsunkina faktas, kad lainerio, subyrėjusio maždaug 10 km aukštyje, nuolaužos pažirusios didžiulėje, apie 35 kvadratinių kilometrų teritorijoje.

Olandijos saugumo biuras atsisakė nurodyti, kur būtų galima mėginama rekonstruoti lainerį iš surinktų liekanų.

„Žmonės linkę supaprastinti tyrimus iki juodųjų dėžių (tyrimo). Nors jos yra esminiai (įrodymai), tačiau vien jų nepakanka“, – sakė buvęs lakūnas bandytojas ir aviacijos katastrofų tyrėjas Robertas Galanas.

„Pavyzdžiui, jeigu būtų buvusi raketa, tiriant nuolaužas galima nustatyti, ar smūgis buvo iš lėktuvo priekio, ar galo“, – jis aiškino AFP.

Tačiau ekspertas perspėjo, jog tyrėjams svarbu kuo greičiau atvykti į katastrofos vietą.

„Jeigu žmonės vaikščiojo ant svarbių įrodymų tris dienas, jų niekada nerasite“, – pabrėžė R.Galanas.

Sprogmenų pėdsakai

Tyrėjai taip pat ieškos raketos skeveldrų ir sprogmenų pėdsakų, nes kovinė galvutė tikriausiai sprogo už kelių metrų nuo lėktuvo, kad žala būtų didesnė.

„Tačiau verta atminti, kad ši sudužimo vieta yra aktyvioje karo zonoje. Taigi, tikėtinas užteršimas sprogmenų liekanomis iš kitų šaudmenų šaltinių toje teritorijoje“, – pabrėžė J.Bronkas.

Prorusiški separatistai yra kaltinami paleidę iš Rusijos gautą raketą, tuo tarpu Maskva dėl „Boeing 777“ numušimo kaltę verčia Kijevui.

Numanomi sukilėlių pokalbiai apie numuštą lėktuvą, perimti žvalgybos agentūrų, taip pat katastrofos momentu padarytos palydovinės nuotraukos būtų esminiai įkalčiai, kurie galėtų padėti nustatyti, kas įsakė surengti tą ataką ir kas paspaudė mygtuką.

Tačiau, anot J.Bronko, „Rusija ir separatistų pusės galės visuomet tvirtinti, kad (tie įrodymai) suklastoti“.

„Tikras išvadas būtų galima padaryti, jeigu būtų galiausiai būtų paskelbtos palydovinės nuotraukos, tiksliai rodančios, kur buvo ir kur iššovė raketų paleidimo įrenginys. Taip pat, kas irgi itin svarbu, – kur jis išvažiavo vėliau“, – sakė analitikas.

Vašingtonas, vienas iš pirmųjų iškėlęs prielaidą, kad lainerį numušė raketa „žemė–oras“, sakė turintis palydovinių nuotraukų, rodančių raketos paleidimą.

Gynybos studijų instituto „IHS Jane's“ aeronautikos ekspertas Benas Mooresas (Benas Mursas) sakė, kad garso įrašai iš juodųjų dėžių, šiuo metu perduotų Didžiosios Britanijos specialistams, gali padėti nustatyti, kokia raketa buvo panaudota.

„Raketos „oras–oras“ sprogimas mažas, o raketos „žemė–oras“ – daug didesnis“, – nurodė jis.

 

Juodosios dėžės perduotos Britanijos tyrėjams

Rytų Ukrainoje sudužusio oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH17 lėktuvo juodosios dėžės buvo pristatytos į Didžiąją Britaniją, kur tuos prietaisus ištirs ekspertai, trečiadienį pranešė vyriausybė.

Skrydžio duomenų ir pilotų pokalbių įrašymo įrenginiai buvo atgabenti į Aviacijos incidentų tyrimo skyriaus (AAIB) būstinę Londono pietvakariniame Farnboro priemiestyje.

„Galime patvirtinti, kad Olandijos saugumo valdyba pristatė dvi juodąsios dėžės iš MH17 į Aviacijos incidentų tyrimo skyrių Farnbore, kad būtų išgauti (duomenys)“, – viena Susisiekimo departamento atstovė sakė naujienų agentūrai AFP.

 

Nyderlandai pasiruošę pasiųsti savo policiją saugoti katastrofos vietą

Nyderlandai ir kitos šalys, netekusios savo piliečių per oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH17 lėktuvo katastrofą, siūlosi atsiųsti savo policijos pareigūnų į lainerio sudužimo vietą prorusiškų sukilėlių kontroliuojamame rytų Ukrainos regione, pranešė Kijevo pareigūnai.

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka nurodė, kad Olandijos premjeras Markas Rutte (Markas Rutė) pasiūlė „užtikrinti saugumą sudužimo vietoje ir aplinkinėje teritorijoje, siekiant užtikrinti nepriklausomą tarptautinį katastrofos priežasčių tyrimą“.

„Rutte pažymėjo ketinantis kartu su Australija ir kitomis šalimis, kurių piliečių buvo tarp MH17 lėktuvo aukų, pasiūlyti pasiųsti civilinės policijos misiją į Ukrainą su Jungtinių Tautų (JT) mandatu“, – sakoma Ukrainos prezidentūros pranešime, paskelbtame po abiejų lyderių pokalbio telefonu antradienio vakarą.

Pirmoji dalis žuvusiųjų palaikų, surinktų iš numušto Malaizijos lainerio sudužimo vietos, trečiadienį buvo išskraidinti iš rytų Ukrainos į Nyderlandus, kai juos pagaliau atidavė tą teritoriją kontroliuojantys sukilėliai, nusileidę tarptautiniam spaudimui.

Tarptautiniai stebėtojai sakė, kad pirmoji į katastrofos vietą atvykusi užsieniečių tyrėjų grupė nustatė, kad kai kurios lainerio nuolaužos buvo perkeltos ir akivaizdžiai supjaustytos.

Sukilėliai perdavė Malaizijos ekspertams jų rastas lėktuvo juodąsias dėžes. Jos buvo pasiųstos į Didžiąją Britanija, kur bus iššifruota tų įrenginių informacija.

Numuštas per klaidą?

Malaizijos oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH17 lėktuvą galėjo „per klaidą“numušti prastai apmokyti prorusiški separatistai rytų Ukrainoje, antradienį sakė JAV žvalgybos pareigūnai, atmesdami Maskvos pateikiamą šio incidento versiją kaip propagandą.

Iki šiol surinkti įrodymai byloja, kad separatistai liepos 17 dieną paleido Malaizijos lainerį susprogdinusią raketą „žemė–oras“ iš zenitinių raketų komplekso „Buk“, kuris pagal NATO klasifikaciją žinomas kaip SA-11. Tačiau lieka neaišku, „kas paspaudė mygtuką“ ir kodėl, sakė vienas aukšto rango žvalgybos pareigūnas, pageidavęs neviešinti jo vardo.

„Labiausiai tikėtinas paaiškinimas ... – jog įvyko klaida“ ir kad raketa buvo paleista „prastai apmokytos įgulos“, naudojusios sistemą, kuriai valdyti reikalingi įgūdžiai ir pratybos, aiškino pareigūnas.

Žvalgybos pareigūnas priminė per daugelį metų įvykusius ankstesnius incidentus, kai Rusijos ir JAV pajėgos per klaidą numušdavo civilinius lainerius.

1983 metais vienas Pietų Korėjos laineris buvo numuštas Sovietų Sąjungos lėktuvo, o JAV karinės jūrų pajėgos 1988 metais per klaidą numušė Irano civilį keleivinį lėktuvą.

„Visi praeityje esame patyrę klaidų“, – pareigūnas sakė žurnalistams.

JAV palydovų duomenys ir kitokia „techninė“ žvalgybos informacija patvirtina, kad lėktuvas, kuriame buvo 298 žmonės, buvo numuštas raketa „žemė–oras“ SA-11, kuri buvo paleista iš teritorijos, kontroliuojamos prorusiškų sukilėlių.

„Tvirtai nustatyta, kad tai buvo SA-11, paleista iš rytų Ukrainos esant sąlygoms, kurias padėjo sukurti rusai“, – pabrėžė aukšto rango pareigūnas.

„Yra du dalykai kurių nežinome: ... kas konkrečiai paspaudė mygtuką. Nežinome (to žmogaus) vardo, rango arba pilietybės, – pridūrė jis. – Taip pat nežinome, kodėl (tai buvo padaryta).“

Panašu, kad paleidusieji SA-11 raketą naudojo tik vieną radarą, kuris yra „Buk“ raketų paleidimo komplekso dalis, o ne didesnį radiolokatorių tinklą, kuris būtų galėjęs pateikti išsamesnį oro eismo vaizdą, aiškino pareigūnai.

SA-11 kompleksas pritaikytas naudoti kaip „integruota oro erdvės gynybos sistema“, tačiau naudojant tik to raketų paleidimo komplekso siaurą radaro spindulį, tikriausiai buvo matomas „daug neaiškesnis vaizdas“, sakė kitas žvalgybos pareigūnas.

Rusijos sukarintų organizacijų nariai buvo užfiksuoti veikiantys rytų Ukrainoje, tačiau JAV žvalgybos agentūros neturi jokių aiškių įrodymų, kad Rusijos kariškių buvo SA-11 baterijoje, kuri paleido raketą į Malaizijos lainerį, pažymėjo pareigūnai.

Nors Jungtinės Valstijos stebėjo, kaip sunkioji ginkluotė, įskaitant priešlėktuvinės gynybos sistemas, gabenama iš Rusijos į Ukrainą, žvalgybos agentūros nematė, kad didesni SA-11 raketų paleidimų įrenginiai būtų atvežti į tą šalį prieš lainerio katastrofą, pridūrė pareigūnai.

Pasak jų, Rusijos kariškiai vienoje didelėje karinėje bazėje Rostovo srityje apmoko sukilėlius naudoti įvairius ginklus, įskaitant priešlėktuvinės gynybos sistemas.

Tačiau neaišku, ar rusai apmokė separatistus naudoti raketų baterijas SA-11.

Aukšto rango žvalgybos pareigūnai nurodė, kad jie nusprendė suteikti šią informaciją žurnalistams, norėdami atremti Rusijos ir jos valstybinės žiniasklaidos kanalų skleidžiamą „dezinformaciją“ apie tą incidentą.

Rusija ir jos pagalbiniai įjungė „visą žiniasklaidos mašiną“, skleisdami klaidinančią pagalbą apie Malaizijos lainerio žūtį, sakė vienas iš pareigūnų.

Pareiškimai, kad „Malaysia Airlines“ laineris „Boeing 777“ buvo pradėjęs išvengiamuosius manevrus, panašius į atliekamus karinių lėktuvų, neturi jokio pagrindo, o tokie pranešimai atitinka „klasikinį atvejį, kai apkaltinamos aukos“, sakė aukštas žvalgybos pareigūnas.

Teiginiai, kad tą lėktuvą numušė Ukrainos vyriausybės pajėgos, neatrodo tikroviški, nes Kijevas nebuvo pasiuntęs savo raketų sistemų į tą teritoriją, kuri aiškiai yra kontroliuojama separatistų.

Pagal Maskvos pateikiamą scenarijų reikėtų daryti išvadą, kad Ukrainos vyriausybės pajėgos turėjo besikaudamos prasiveržti į tą teritoriją, paleisti raketą į keleivinį lėktuvą ir vėl kaudamosi ištrūkti, sakė pareigūnas.

Be to, Ukrainos vyriausybė būtų turėjusi suklastoti socialiniuose tinkluose paskelbtus separatistų pranešimus, kad jie numušė lėktuvą.

„Man tai neatrodo įtikinamas scenarijus“, – sakė JAV pareigūnas.

Ukrainos vyriausybė neturėjo priežasties dislokuoti priešlėktuvinės gynybos sistemas, nes separatistai nenaudodavo sraigtasparnių ir nerengdavo bombardavimo antskrydžių, pažymėjo pareigūnai.

Kita vertus, separatistai turėjo motyvų naudoti raketas „žemė–oras“, nes Ukrainos vyriausybės pajėgos per savo puolimą naudojo sraigtasparnius, naikintuvus ir transporto lėktuvus.

Vienas Rusijos generolas išsakė abejonių dėl JAV vyriausybės pateikiamos įvykių versijos, reikalaudamas, kad Vašingtonas pateiktų jo teiginius pagrindžiančių palydovinių nuotraukų.

Tačiau JAV generolas Williamas Sheltonas (Viljamas Šeltonas), vadovaujantis JAV karinių jūrų pajėgų Kosmoso štabui, sakė, kad to Rusijos kariškio komentarai atrodė kaip „žingsnis iš nevilties“.

JAV kariniai palydovai stebi padėtį visame pasaulyje apskritą parą.

„Jie labai jautrūs ir tikslūs“, – W.Sheltonas sakė žurnalistams per spaudos konferenciją Pentagone, tačiau atsisakė nurodyti, ar tokia sistema užfiksuotų raketos SA-11 paleidimą.

Ukrainoje dar gali būti daug nesurinktų lavonų

Australijos premjeras Tony Abbottas (Tonis Abotas) trečiadienį sakė, jog įmanoma, kad daug lavonų iš Ukrainoje numušto Malaizijos keleivinio lėktuvo vis dar guli po atviru dangumi.

“Visai įmanoma, kad ten dar yra daug lavonų, po atviru dangumi europietišką vasarą, veikiamų kišimosi ir veikiamų karščio bei gyvūnų“, – sakė T.Abbottas spaudos konferencijoje.

Jis paragino surengti „visiško paėmimo paiešką“ katastrofos vietoje sukilėlių kontroliuojamoje Rytų Ukrainoje ir sakė, kad tokia operacija „būtina, jei norima paimti visus lavonus“.

Australijos lyderis pridūrė, jog yra „rimtai susirūpinęs“ dėl aukų palaikų paėmimo.

„Iki šiol tai buvo gana neprofesionalu, – sakė jis. – Kol yra galimybė, kad ten dar yra kokių nors australų palaikų, mes šeimoms skolingi visa, kas tik įmanoma, kad juos paimtume“.

Olandų ekspertai sakė, jog yra tikri tik dėl to, kad jau paimta 200 lavonų – mažiau nei pažadėjo prorusiški sukilėliai.

Olandija paskelbė nacionalinį gedulą

Nyderlandai trečiadienį paskelbė nacionalinio gedulo diena dėl 193 olandų žuvusių sudužus Malaizijos avialinijų reiso MH17 laineriui, sakoma premjero Marko Rutte (Marko Rutės) pranešime.

Prorusiškų sukilėlių kontroliuojamoje rytų Ukrainoje praeitą savaitę įvykusios katastrofos, per kurią žuvo iš viso 298 žmonės.

Pirmieji šios tragedijos aukų palaikai bus atskraidinti į Nyderlandus trečiadienį 14 val. Grinvičo (17 val. Lietuvos) laiku, kur juos pasitiks žuvusiųjų artimieji.

Karalius Willemas Alexander'as (Vilemas Aleksandras), karalienė Maxima (Maksima) ir M.Rutte taip pat dalyvaus palaikų sutikimo ceremonijoje Eindhoveno oro uoste, per kurią žuvusieji bus pagerbti tylos minute, sakoma antradienį Teisingumo ministerijos paskelbtame pranešime.

Vėliavos ant visuomeninių pastatų visoje šalyje bus nuleistos iki pusės stiebo, nurodė M.Rutte.

Taip pat dalyvaus atstovai iš kitų dešimties šalių, kurių piliečiai žuvo per tą katastrofą.

Juodosios dėžės bus nusiųstos į britų laboratoriją

Oro bendrovės „Malaysia Airlines“ lėktuvo katastrofos vietoje Ukrainos rytuose aptiktos lainerio juodosios dėžės bus nusiųstos britų aviacijos tyrėjams atlikti analizę, pranešė Malaizija.

Šis olandų vadovaujamos ekspertų grupės, tiriančios MH17 reisu skridusio orlaivio katastrofą, sprendimas paskelbtas po to, kai tragedijos vietą kontroliuojantys prorusiški separatistai, kilus didžiulei tarptautinei pasipiktinimo bangai, antradienį perdavė savirašius prietaisus Malaizijos pareigūnams.

Malaizijos susisiekimo ministras Liow Tiong Lai (Liao Džonglai) antradienį vėlai vakare paskelbtame pareiškime nurodė, jog tai normali procedūra siųsti juodąsias dėžes, kurios fiksuoja skrydžio duomenis ir veiklą pilotų kabinoje, į artimiausią laboratoriją, patvirtintą Tarptautinės civilinės aviacijos organizacijos (TCAO).

„Nyderlandų vadovaujama tarptautinė tyrėjų komanda priėmė sprendimą perduoti juodąsias dėžes Jungtinės Karalystės Aviacijos incidentų tyrimo skyriui (Air Accidents Investigation Branch) teisminei analizei“, - sakė ministras.

Dėžės bus nuskraidintos į Farnborą Anglijoje, kartu skris Malaizijos pareigūnai ir kiti tyrimo grupės nariai, pridūrė Liow Tiong Lai.

Iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą skridęs lėktuvas sudužo praėjusį ketvirtadienį neramumų krečiamuose Ukrainos rytuose. Manoma, kad orlaivis buvo numuštas raketa „žemė-oras“. Žuvo visi 298 juo skridę žmonės, tarp jų 193 olandai.

 

Pradėjo Malaizijos lėktuvo katastrofos aukų atpažinimą

Tarptautinės policijos agentūra „Interpol“ antradienį pranešė, kad viena jos grupė pradėjo bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH17 lėktuvo katastrofos Ukrainos rytuose praėjusią savaitę aukų atpažinimo procedūras.

„Surinkti aukų palaikai, pažymėti etiketėmis ir sunumeruoti, buvo pervežti traukiniu vagonuose šaldytuvuose iš Donecko į nurodytą operacijų centrą Charkove, kur Interpolo reagavimo į nelaimes grupė (Incident Responce Team) kartu su ten esančiomis tarptautinėmis nelaimės aukų identifikavimo grupėmis atliks pirminius tyrimus“, – sakoma Prancūzijos Lijono mieste būstinę turinčios organizacijos pareiškime.

Taip pat nurodoma, kad atlikus pirminius tyrimus, aukos bus pervežtos į Nyderlandus, kur bus atliktas išsamus identifikavimas.

V. Putinas: pasistengsime paveikti Ukrainos sukilėlius

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį pažadėjo, kad Maskva pasinaudos savo įtaka ir paveiks Ukrainos liaudies gynėjus, jog būtų užtikrintas visavertis keleivinio Malaizijos lėktuvo katastrofos, įvykusios netoli Donecko, tyrimas.

„Mus ragina paveikti (Ukrainos) pietryčių liaudies kariuomenę. Visa, kas mūsų jėgoms, mes, žinoma, darysime“, – pareiškė V.Putinas per Saugumo tarybos posėdį.

Aukų palaikai į Olandiją bus atskraidinti trečiadienį 

Ukrainoje sudužusio Malaizijos keleivinio lėktuvo aukų pirmieji palaikai trečiadienį bus atskraidinti į Nyderlandus, antradienį pranešė premjeras Markas Rutte (Markas Rutė).

„Rytoj pirmasis lėktuvas (su palaikais) išskris į Eindhoveną“ pietų Nyderlanduose, M.Rutte sakė žurnalistams po to, kai į Ukrainos šiaurės rytinį Charkovo miestą atvyko traukinys, atvežęs aukų kūnus iš prorusiškų sukilėlių kontroliuojamos teritorijos.

„Charkove atliekami pasiruošimai, kad atpažinimą būtų galima atlikti Nyderlanduose kiek įmanoma geriau“, – nurodė M.Rutte ir pridūrė, kad šis procesas gali tęstis kelis mėnesius.

„Kai tik bus atpažinta kuri nors auka, pirmiausiai ir skubiausiai bus informuota šeima ir niekas kitas. Tai gali trukti savaites arba mėnesius“, – pažymėjo premjeras.

Požiūris į Rusiją „fundamentaliai“ pasikeitė po keleivinio Malaizijos lėktuvo numušimo praėjusią savaitę, ir Europos Sąjunga (ES) privalo spausti Maskvą, kad ši labiau stengtųsi slopinti neramumus Rytų Ukrainoje, antradienį sakė Olandijos premjeras.

Europos pareigūnai yra sakę, kad Olandija, kuri per ketvirtadienio katastrofą neteko 193 savo piliečių, turi moralinę teisę reikalauti iš savo partnerių Europoje griežtesnių sankcijų ir kitų priemonių Rusijai.

„Mes norime teisingumo, vieningo Europos Sąjungos požiūrio ir spaudimo Rusijai daryti daugiau, – sakė M.Rutte. – Mūsų prioritetai yra šie: mūsų žmonių susigrąžinimas, nepriklausomas tyrimas ir teisingumas“.

Jis nurodė, kad Ukraina Olandijai suteikė pagrindinį vaidmenį katastrofos priežasčių tyrime. 

Juodąsias dėžes  perduos tarptautinei tyrėjų grupei

Malaizija antradienį pranešė laikysianti Ukrainoje sudužusio oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH17 lėktuvo juodąsias dėžes, kol bus sudaryta tarptautinė tyrėjų grupė, tuomet perduos jai tuos prietaisus.

„Malaizijos grupė perėmė juodąsias dėžes, kurios atrodo esančios geros būklės. Jos bus saugiai laikomos Malaizijos, kol bus oficialiai sudaryta tarptautinė tyrimo komanda“, – sakoma Malaizijos premjero Najibo Razako (Nadžibo Razako pranešime.

„Tuomet perduosime juodąsias dėžes tarptautinės tyrėjų grupės tolesnei analizei“, – pridūrė jis.

Aukų kūnai pasiekė Ukrainos vyriausybės kontroliuojamą Charkovą

Traukinys, vežantis dalies iš 298 žmonių, žuvusių per praeitą savaitę įvykusią Malaizijos keleivinio lėktuvo katastrofą rytų Ukrainoje, palaikus, antradienį atvyko į Kijevo vyriausybės kontroliuojamą Charkovo miestą, pranešė vienas naujienų agentūros „Reuters“ liudininkas.

Ukrainos pareigūnai sakė, kad palaikai bus išskraidinti į Nyderlandus.

Oro bendrovės „Malaysia Airlines“ lėktuvas „Boeing 777“ nukrito kai veikiausiai buvo numuštas raketa, o dauguma iš beveik 300 jame buvusių žmonių buvo Nyderlandų piliečiai.

JT reikalauja nevaržomos prieigos prie katastrofos vietos

Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryba pirmadienį pritarus Rusijai vienbalsiai pasmerkė Malaizijos keleivinio lėktuvo numušimą ir pareikalavo užtikrinti nevaržomą prieigą prie katastrofos vietos prorusiškų separatistų kontroliuojamuose Ukrainos rytuose.

Australijos iniciatyva parengtoje griežtoje rezoliucijoje reikalaujama atlikti tarptautinį tyrimą ir patraukti atsakomybėn šios tragedijos kaltininkus.

„Turime gauti atsakymus. Turime užtikrinti teisingumą“, - sakė Australijos užsienio reikalų ministrė Julie Bishop (Džuli Bišop), kreipdamasi į 15-a Saugumo Tarybos narių.

Ministrė pridūrė: „Dabar širdgėlą lydi pasipiktinimas, mums matant groteskiškus pažeidimus katastrofos vietoje“, patekimą į kurią kontroliuoja ginkluoti sukilėliai, kurie, kaip parodė vaizdai iš nelaimės rajono, naršo po tragedijos vietoje išsibarsčiusius aukų asmeninius daiktus.

Oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reisu MH17 iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą skridęs lėktuvas „Boeing 777“ sudužo ketvirtadienį, kaip manoma, numuštas raketos „žemė-oras“. Žuvo visi 298 juo skridę žmonės, tarp jų 193 Olandijos piliečiai ir 28 australai.

Saugumo Taryba paragino šalis bendradarbiauti atliekant katastrofos tyrimą. Šis raginimas neabejotinai skirtas Rusijai, kuri kaltinama parama prorusiškiems sukilėliams ir įtariama perdavusi jiems zenitinių raketų kompleksus.

Po tris dienas trukusių derybų Rusija sutiko pritarti rezoliucijai, kai dokumento tekste buvo padaryti pakeitimai apibrėžiant, kas vadovaus Malaizijos keleivinio lėktuvo katastrofos tyrimui.

„Sveikiname Rusijos paramą šiandien priimtai rezoliucijai, tačiau būtų nereikėję jokios rezoliucijos, jei Rusija ketvirtadienį būtų pasinaudojusi savo įtaka separatistams ir įtikinusi juos sudėti ginklus bei užleisti (katastrofos) vietą tarptautiniams ekspertams“, - sakė JAV ambasadorė Samantha Power (Samanta Pauer).

S.Power paragino Rusiją imtis ryžtingų veiksmų, kad būtų pradėtas tyrimas, ir prisidėti prie pastangų sureguliuoti konfliktą Ukrainos rytuose, kur sukilėliai kovoja su vyriausybinėmis pajėgomis.

„Jei Rusija nebus dalis sprendinio, ji toliau bus problemos dalis“, - pabrėžė JAV diplomatė.

15-a Saugumo Tarybos narių pareikalavo, kad bet kokia karinė veikla, įskaitant ginkluotų grupuočių veiksmus, būtų „nedelsiant nutraukta rajone aplink katastrofos vietą, kad būtų sudarytos sąlygos saugiam tarptautiniam tyrimui“.

Rusija reikalavo padaryti pakeitimus rezoliucijos tekste, kad būtų aiškiai apibrėžta, jog Ukraina dalyvaus katastrofos tyrime, tačiau jam nevadovaus - šis vaidmuo patikėtas Tarptautinei civilinės aviacijos organizacijai (TCAO).

Maskva taip pat siekė, kad dokumente formuluotė „buvo numuštas“ (shooting down) būtų pakeista neutralesniu žodžiu „sudužo“ (downing), teigdama, jog tai yra išankstinė nuostata, galinti pakenti nešališkam tyrimui.

„Būtų labai lengvabūdiška suteikti Ukrainai vadovaujamą vaidmenį tyrime“, - sakė Rusijos ambasadorius Vitalijus Čiurkinas, pridūręs, kad Ukraina turi „pateikti atsakymus“ apie įvykius prieš Malaizijos orlaivio katastrofą.

Maskvos pasiuntinys griežtai atsikirto į JAV kaltinimus, kad Rusija prisidėjo prie lėktuvo numušimo, pareiškęs, kad „nėra reikalo diskusijos apie tragediją paversti farsu“.

Pasaulio lyderiai pareikalavo, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasitelktų savo įtaką ir įtikintų sukilėlius perduoti aukų palaikus ir užtikrinti laisvą prieigą prie katastrofos vietos.

Per pasaulį ritantis pasipiktinimo bangai dėl šiurpaus chaoso tragedijos vietoje, sukilėliai, kaltinami trukdymu tyrimui, pirmadienį sudarė susitarimą su Malaizija ir perdavė jos pareigūnams dvi juodąsias dėžes, rastas tarp „Malaysia Airlines“ lainerio nuolaužų.

Tuo tarpu iš separatistų kontroliuojamos stoties praėjus keturioms dienoms po katastrofos buvo leista išvažiuoti pirmajam traukiniui su maždaug 280 aukų palaikais.

Nyderlandų užsienio reikalų ministras Fransas Timmermansas (Fransas Timermansas), nuskridęs Niujorką dalyvauti Saugumo Tarybos posėdyje, išreiškė pasipiktinimą dėl delsimo užtikrinti katastrofos rajono apsaugą ir pranešimų apie įkalčių naikinimą.

„Turi būti nepakeliama pirmiausia netekti vyro ir vėliau bijoti, kad kažkoks banditas gali pavogti jo vedybinį žiedą nuo jo palaikų“, - sakė F.Timmermansas.

„Iki paskutinės gyvenimo dienos nesuvoksiu, kodėl prireikė tiek daug laiko tam, kad gelbėtojams būtų leista atlikti jų sunkų darbą, ir kodėl žmonių palaikai turėjo tapti politinio žaidimo dalimi“, - sakė jis.

Rusijos prezidentas ir Olandijos premjeras aptarė katastrofos tyrimą

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas anksti antradienį telefonu pasikalbėjo su Olandijos premjeru Marku Rutte (Marku Rute) ir aptarė tarptautinį tyrimą dėl „Malaysia Airlines“ lėktuvo katastrofos Ukrainoje, pranešė Kremlius.

Tai buvo antras kartas per tris dienas, kai V.Putinas kalbėjosi su M.Rutte apie tą lėktuvo katastrofą, per kurią žuvo 298 žmonės, tarp jų – 193 Olandijos piliečiai.

Kremlius sakė, kad buvo aptarta „tiesioginė ir visiška ekspertų prieiga prie tragedijos vietos“ tolesniam Jungtinių Tautų (JT) Tarptautinės civilinės aviacijos organizacijos (ICAO) tyrimui.

„Atsižvelgiant į tai, vėl buvo pabrėžta skubaus ir besąlygiško ugnies nutraukimo konflikto zonoje būtinybė“, – pridūrė Kremlius.

Vėliau antradienį Rusijos ambasadorė Malaizijoje Liudmila Vorobjova paragino vadovavimą tyrimui dėl lėktuvo numušimo perduoti „tarptautinei bendrijai“, o ne Ukrainai.

Aukų palaikai bus išvežti iš kovos veiksmų zonos 

Traukiniui, kurio vagonuose šaldytuvuose sukrauti 280 žmonių, žuvusių per Malaizijos keleivinio lėktuvo katastrofą, palaikai, pagaliau buvo leista išvykti iš prorusiškų sukilėlių kontroliuojamo rytinio Ukrainos regiono, o kovotojai antradienį paskelbė paliaubas aplink tos tragedijos vietą.

Praėjus penkios dienoms po to, kai oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH17 lėktuvas, kaip įtariama, buvo numuštas raketa „žemė–oras“, Ukrainos separatistai nusileido įnirtingam tarptautiniam spaudimui perduoti tyrėjams palaikus ir lainerio juodąsias dėžes.

Pokalbių pilotų kabinoje savirašis ir skrydžio duomenis fiksuojantis įrenginys buvo perduoti Malaizijos pareigūnams separatistinės Donecko liaudies respublikos „premjero“ Aleksandro Borodajaus žurnalistų akivaizdoje.

„Įsakysime nutraukti ugnį 10 km pločio teritorijoje aplink“ katastrofos, pareikalavusios visų 298 tuo lėktuvu skridusių žmonių gyvybių, vietą, sakė A.Borodajus.

Po kelias dienas trukusių įnirtingų ginčų sukilėliai taip pat leido išgabenti žuvusiųjų palaikus.

Sukrauti vagonuose, jie antradienį bus atvežti į Kijevo vyriausybės kontroliuojamą Charkovo miestą, o iš ten bus išskraidinti į Nyderlandus. Malaizijos laineris sudužo skrisdamas iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą, o Nyderlandų piliečių buvo daugiausiai tarp šios katastrofos aukų – per ją žuvo 193 olandai.

Sukilėliai pademonstravo gerą valią po to, kai JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) paragino Maskvą spausti Ukrainos separatistus bendradarbiauti su katastrofos tarptautiniais tyrėjais.

Maskva taip pat palaikė Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos rezoliuciją, smerkiančią to lėktuvo numušimą ir raginančią užtikrinti tyrėjams laisvą prieigą prie katastrofos vietos.

Tačiau vienas aukšto rango Rusijos gynybos ministerijos pareigūnas tvirtino, kad „Rusija nesuteikė sukilėliams raketų sistemų „Buk“ arba kokių nors kitų ginklų bei karinės įrangos“.

Juodosios dėžės – nepaliestos

„Malaysia Airlines“, supurtyta antros savo lainerio katastrofos praėjus vos keturiems mėnesiams po to, kai jos reiso MH370 lėktuvas dingo virš Indijos vandenyno, pirmadienio vakarą buvo priversta teisinti savo sprendimą nukreipti savo maršrutus iš Ukrainos į Sirijos oro erdvę.

„Sirijos oro erdvei netaikomi suvaržymai“, – sakoma nacionalinės oro bendrovės pranešime.

Ukrainoje esantys Malaizijos ekspertai sakė, kad MH17 lainerio juodosios dėžės buvo „nežymiai apgadintos, tačiau nepažeistos“.

„Mes neradome juodųjų dėžių iš reiso MH370 (lėktuvo, kovą dingusio virs Indijos vandenyno), todėl džiaugiamės galėdami susigrąžinti šias“, – sakė vienas Malaizijos ekspertų grupės narys.

Tuo tarpu priešiškumą tarp Ukrainos konflikto šalių pirmadienį pabrėžė susirėmimas sukilėlių tvirtovėje Donecke, kur per artilerijos apšaudymą žuvo penki žmonės, o dar 12 buvo sužeisti.

B.Obama dėl tos padėties kaltino Rusiją, kuri, anot jo, daro „tiesioginę įtaką tiems separatistams“.

Pasak JAV lyderio, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas privalo įrodyti „palaikantis nuodugnų ir sąžiningą tyrimą“.

B.Obama pabrėžė, kad „dabar Rusijai tenka pareiga reikalauti, kad separatistai liautųsi trikdę (lainerio katastrofos) įrodymus ir nedelsiant suteiktų ten jau esantiems tyrėjams visišką ir netrikdomą prieigą prie sudužimo vietos“.

Spaudžiama Maskva smogė atgal, teigdama, jog jos duomenys rodo, kad vienas Ukrainos karinis lėktuvas skrido vos už 3–5 kilometrų nuo „Boeing 777“ prieš jam sudūžtant ketvirtadienį.

„Kokiu tikslu karinis lėktuvas skrido civilinės aviacijos maršrutu praktiškai tuo pačiu metu ir tokiame pačiame aukštyje kaip keleivinis laineris?“ – klausė generolas leitenantas Andreju Kartopolovas.

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka iškart atmetė tą kaltinimą, sakydamas, jog Rusija paskelbė „neatsakingą ir klaidinantį pareiškimą“.

Sielvartui virstant pykčiu, Nyderlandų prokuratūra paskelbė pradėjusi baudžiamąjį tyrimą dėl lainerio numušimo.

Įniršis taip pat buvo jaučiamas Nyderlandų piliečio Hanso de Borsto, netekusio per tą katastrofą savo 17-metės dukros Elsemiek (Elsemik), atvirame laiške.

„Labai ačiū ponui Putinui, separatistų lyderiams arba Ukrainos vyriausybei už mano brangaus ir vienintelio vaiko nužudymą, – jis rašė laiške, kurį paskelbė Olandijos žiniasklaida. – Tikiuosi, kad didžiuojatės, sunaikinę jos jauną gyvybę – ir kad galite žiūrėti į save veidrodyje.“

 

Separatistai perdavė juodąsias dėžes Malaizijos pareigūnams

Rytų Ukrainoje veikiantys prorusiški separatistai antradienį perdavė dvi juodąsias dėžes, rastas „Malaysia Airlines“ reiso MH17 lainerio katastrofos vietoje, Malaizijos pareigūnams per spaudos konferenciją.

Jie taip pat paskelbė paliaubas 10 kilometrų spindulio zonoje aplink lėktuvo sudužimo, vietą, kad tarptautiniai tyrėjai galėtų saugiai dirbti toje didelėje teritorijoje, kurioje ketvirtadienį nukrito keleivinis lėktuvas „Boeing 777“.

„Nusprendėme perduoti juodąsias dėžes Malaizijos ekspertams“, – vadinamosios Donecko liaudies respublikos „premjeras“ Aleksandras Borodajus sakė žurnalistams.

Tuomet Malaizijos ekspertų grupė ir separatistų atstovai pasirašė protokolą, o ryškiai oranžinės spalvos įrenginiai buvo perduoti tyrėjams.

„Malaizijos vyriausybės vardu dėkoju Donecko respublikos vyriausybei už mums perduotas dvi juodąsias dėžes, kurios yra Malaizijos nuosavybė“, – sakė vienas Malaizijos grupės narys.

„Mes neradome juodųjų dėžių iš reiso MH370 (lėktuvo, kovą dingusio virs Indijos vandenyno), todėl džiaugiamės galėdami susigrąžinti šias, – pridūrė jis. – Matau, kad juodosios dėžės nepažeistos, tik nežymiai apgadintos.“

Viename iš tų įrenginių įrašyti visi pokalbiai pilotų kabinoje, o kitoje – visi skrydžio duomenys.

Tačiau neaišku, kiek tie duomenys bus naudingi, tiriant šios katastrofos priežastis, nes Kijevas ir daugelis pasaulio lyderių įsitikinę, kad tas lėktuvas buvo numuštas raketa „žemė–oras“.

B. Obama: Rusija privalo spausti Ukrainos sukilėlius

JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) pirmadienį padidino spaudimą Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui, kad šis priverstų prorusiškus Ukrainos separatistus liautis blokavus tarptautinį tyrimą dėl keleivinio lėktuvo numušimo Rytų Ukrainoje.

B.Obama Rusijos vaidmenį Rytų Ukrainoje pasmerkė vienais griežčiausių savo iki šiol išsakytų žodžių ir aiškiai paragino V.Putiną nutraukti ryšius su separatistais. Priešingu atveju, sakė JAV lyderis, V.Putino laukia didesnė tarptautinė izoliacija.

„Dabar laikas prezidentui Putinui ir Rusijai nusisukti nuo strategijos, kurios jie laikėsi, ir rimtai pradėti bandyti spręsti karo veiksmus Ukrainoje“, – sakė B.Obama, kuris kalbėjo Baltųjų Rūmų Pietinėje pievelėje.

Kai tyrėjams neleidžiama patekti į lėktuvo katastrofos vietą, o daugumos aukų palaikai iš ten jau paimti, B.Obama sakė, kad Rusija turėtų priversti separatistus leisti vykdyti tyrimą. Jis kėlė klausimus dėl to, kodėl sukilėliai blokuoja prieigą prie katastrofos vietos.

„Ką jie bando nuslėpti?“ – klausė jis.

B.Obama konkrečiai nepagrasino naujomis ekonominėmis sankcijomis Rusijai, bet užsiminė apie būsimą kainą, jei Maskva nepakeis savo kurso.

Jeigu Rusija ir toliau rems sukilėlius ir jie pradės kelti pavojų ne tik Ukrainai, bet ir platesnei tarptautinei bendrijai, „kaina dėl Rusijos elgesio tik didės“, sakė jis.

JAV pareigūnai vis labiau įsitikina, kad „Malaysia Airlines“ lėktuvą numušė separatistai, rusų gamybos raketa „žemė-oras“.

„Rusija juos apmokė. Mes žinome, kad Rusija ginklavo juos karine įranga ir ginklais, tarp jų – priešlėktuviniais ginklais. Svarbūs separatistų lyderiai yra Rusijos piliečiai“, – sakė B.Obama.

Pasak jo, atsižvelgiant į Rusijos įtaką sukilėliams, „Rusijos ir, ypač, prezidento Putino tiesioginė pareiga – priversti juos bendradarbiauti su tyrimu“.

„Tai mažiausia, ką jie gali padaryti“, – nurodė JAV lyderis ir pridūrė: „Prezidentas Putinas sako, kad remia visapusišką ir teisingą tyrimą, ir aš vertinu tuos žodžius, bet jie turi būti paremti veiksmais“.

Ukraina: netoli Malaizijos lėktuvo nebuvo jokio karinio lėktuvo

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka paneigė Rusijos tvirtinimus esą netoli praėjusią savaitę numušto Malaizijos lėktuvo buvęs Ukrainos karo lėktuvas, tvirtindamas, kad katastrofos laikotarpiu visi Ukrainos lėktuvai nebuvo pakilę į orą.

Atsakydamas į Rusijos gynybos ministerijos anksčiau skelbtą pranešimą, kad katastrofos metu nuo Malaizijos lėktuvo nutolęs apie 3 ar 5 kilometrus skrido Ukrainos karo lėktuvas P.Porošenka pasakė CNN televizijai: „Mano reakcija – tai netiesa“.

Jis pažymėjo, kad Ukraina yra atvira jos lėktuvų tyrimui ir kad Rusija turi pateikti faktus, kuriais grindžiamas toks pranešimas.

P.Porošenka pasakė, kad minimo incidento metu oro erdvę virš Ukrainos rytų stebėjo įvairios stebėsenos sistemos.

„Visi žinome, kad tuo laikotarpiu, kai įvyko tragedija, visi Ukrainos lėktuvai buvo ant žemės (toje srityje)“, – sakė jis interviu CNN televizijai.

Rusija: prieš lėktuvo sudužimą netoli pastebėtas Ukrainos naikintuvas

Rusija pirmadienį pareiškė, turinti skrydžio įrašų, rodančių, kad netoli Malaizijos lėktuvo prieš jo sudužimą buvęs ir Ukrainos naikintuvas, ir kad Kijevo pajėgos tuo metu naudojo radarą raketinėms sistemoms valdyti.

Apsiginklavę skaidrėmis, brėžimais ir paveikslais, du aukšto rango Rusijos generalinio štabo pareigūnai specialioje spaudos konferencijoje pateikė savo versiją apie lėktuvo katastrofą.

Rusijos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo Vyriausiosios operatyvinės valdybos viršininkas generolas leitenantas Andrejus Kartopolovas pažymėjo, kad Malaizijos lėktuvas nukrypo nuo planuoto maršruto į šiaurę ir kad netoliese buvo pastebėtas ukrainiečių naikintuvas SU-25, kaip įprasta, ginkluotas dviem raketomis „oras-oras“.

Pasak jo, Malaizijos lėktuvas nukrypo nuo kurso apie 14 kilometrų. Tuo metu ukrainiečių lėktuvas sparčiai kilo aukštyn ir nuo Malaizijos „Boeing“ buvo už 3-5 kilometrų.

„Kokiu tikslu karo lėktuvas skrido palei civilinių lėktuvų maršrutą praktiškai tuo pačiu metu ir tame pačiame aukštyje kaip keleivinis laineris? – klausę A.Kartopolovas. – Mes norėtume gauti atsakymą į šį klausimą“.

Jis dar nurodė, kad tuo metu buvęs pastebėtas neįprastas radarų stoties, naudojamos raketoms valdyti, aktyvumas tą dieną, kai įvyko minėtoji tragedija.

„Nuo liepos 17 (ketvirtadienio) Ukrainos radarų stoties veikimas sustiprėjo iki maksimumo“, – sakė A.Kartopolovas.

Jis dar tvirtino, kad Rusija netiekė separatistams „Buk“ tipo raketinių sistemų.

 

 

 

Prie numušto lėktuvo juodųjų dėžių prikišo nagus?

Ukrainos premjero pavaduotojas Volodymyras Groismanas pirmadienį užsiminė, kad prorusiški sukilėliai kišo nagus prie numušto keleivinio Malaizijos lėktuvo juodųjų dėžių, kurios buvo paimtos iš katastrofos vietos Rytų Ukrainoje.

Spaudos konferencijoje V.Hroismanas sakė, kad sukilėliai atiduos skrydžio duomenų registratorius tarptautiniams aviacijos pareigūnams, bet pridūrė: „Yra informacijos, kad registratoriai visas šias dienas buvo jų rankose ir kad jie jiems kai ką padarė“.

Paklaustas, ar, jo manymu, sukilėliai kišo nagus prie juodųjų dėžių, V.Groismanas sakė esąs tokios nuomonės.

Kūnų paieškos baigtos

Žuvusiųjų paieškų darbai baigti, pranešė vicepremjeras Volodymyras Groismanas, vadovaujantis valstybinei lėktuvo katastrofos tyrimo komisijai.„Nekaltai žuvusiųjų palaikų paieškos darbai baigti. Galima teigti, kad rasti 282 kūnai ir 87 fragmentai, priklausę 16 nekaltai žuvusių žmonių kūnams“, – sakė jis žurnalistams pirmadienį Kijeve.

Pasak V.Groismano, visi palaikai sudėti į šaldomus vagonus ir bus nuvežti į rytų Ukrainos miestą Charkovą.

„Visi kūnai buvo pakrauti į specialiojo traukinio vagonus šaldytuvus ir mes tikimės, kad po 19 val. traukinys pajudės ... Charkovo link, – sakė jis per spaudos konferenciją Kijeve. – Visi kūnai bus nugabenti į Nyderlandus“.

Vėl patvirtino Rusijos sąsajas su katastrofa

Vienas Ukrainos saugumo šaltinis pirmadienį sakė, jog Kijevas toliau laiko teisinga informaciją, rodančią, kad prorusiški sukilėliai Rytų Ukrainoje radiolokatoriais valdomą raketų sistemą BUK-M1 (SA-11) gavo iš Rusijos ir, greičiausiai, drauge su ją aptarnaujančia komanda.

„Anksčiau Ukrainos saugumo tarnyba paskelbė informaciją, kad kovotojai derėjosi dėl rusų sistemų BUK pristatymo“, – sakė šaltinis.

„Kovotojai neturi specialaus parengimo naudotis tokia sudėtinga karine įranga, tad mes, labiausiai tikėtina, kalbame apie etatinę BUK komandą, kuri atvyko iš Rusijos“, – nurodė jis.

Tuo metu aukšto rango Rusijos pareigūnas pirmadienį pareiškė, kad Rusija netiekė Ukrainos separatistams šių raketinių sistemų.

„Rusijos Federacija neperdavė liaudies savanoriškoms pajėgoms zenitinių raketinių kompleksų BUK, nei kitų ginkluotės bei karinės technikos vienetų“, – sakė Rusijos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo Vyriausiosios operatyvinės valdybos viršininkas generolas Andrejus Kartopolovas.

Pasak jo, Rusijos kariškių parengta medžiaga apie Malaizijos lėktuvo „Boeing“ katastrofą bus pirmadienį perduota Europos šalių ir Malaizijos ekspertams.

„Tai leis suformuoti objektyvų vaizdą“, – pridūrė jis.

Prarado vienintelę dukterį

Vienas sielvartaujantis olandas parašė skausmingai ironišką atvirą laišką tiems, kas Rytų Ukrainoje numušė reisu MH17 skridusį Malaizijos lėktuvą, kad ir kas jie būtų, ir laiške „dėkoja“ jiems už 17-metės dukters Elsemiek, jo „brangaus ir vienintelio vaiko“, nužudymą.

„Labai jums ačiū p. (Rusijos prezidente Vladimirai) Putinai, separatistų lyderiai ar Ukrainos vyriausybe, kad nužudėte mano brangų ir vienintelį vaiką“, – sakoma Hanso de Borsto laiške, kurį pirmadienį paskelbė Olandijos žiniasklaida.

„Staiga jos nebeliko. Numušta iš dangaus karo draskomoje užsienio valstybėje“, – rašė sielvartaujantis tėvas apie ketvirtadienio katastrofą, per kurią žuvo 298 žmonės, tarp jų – 193 olandai.

Dėl katastrofos daugelis kaltina raketą, kurią, kaip manoma, paleido prorusiški separatistai, gavę ją iš Rusijos, tačiau Maskva kaltina Ukrainos vyriausybę.

„Elsemiek kitais metais turėjo baigti mokyklą su savo geriausiomis draugėmis Julia (Julija) ir Marine, (kurios neskrido tuo lėktuvu), ir jai gerai sekėsi. Ji norėjo studijuoti civilinę inžineriją Delfto universitete ir tikrai jaudinosi, – rašė tėvas. – Tikiuosi, didžiuojatės sunaikinę jos jauną gyvybę ir galite žiūrėti į save veidrodyje. Tikiuosi, kad netrukus perskaitysite šią žinutę, galbūt išverstą į anglų kalbą, (kuria jūs, kaip protingi vyrai, galite skaityti). Dar kartą ačiū!“.

Nyderlanduose didėja pasipiktinimas tuo, kad žuvusiųjų palaikai dar negrąžinti iš sukilėlių kontroliuojamos Rytų Ukrainos, ir daugelis smerkia chaotišką palaikų tvarkymą lėktuvo katastrofos vietoje.

Nurodė nutraukti ugnį aplink katastrofos vietą

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka pirmadienį nurodė įsakęs vyriausybės pajėgoms nutraukti ugnį 40 kilometrų pločio teritorijoje aplink Malaizijos lainerio katastrofos vietą šalies rytuose, prorusiškų separatistų kontroliuojamame regione.

„Daviau nurodymą: nuo dabar iki 40 kilometrų spinduliu aplink tragedijos vietą Ukrainos kariai neturi vykdyti operacijų, neturi šaudyti, siekiant užtikrinti ekspertų darbą“, – naujienų agentūra „Interfax“ citavo P.Porošenkos žodžius per susitikimą su žurnalistais Malaizijos ambasadoje Kijeve.

Nyderlandų karališkoji šeima susitiks su aukų artimaisiais

Nyderlandų karalius Willemas-Alexander'as (Vilemas Aleksandras) ir karalienė Maxima (Maksima) pirmadienį susitiks su olandais, kurių artimieji žuvo per oro bendrovės „Malaysian Airlines“ reiso MH17 lėktuvo katastrofą rytų Ukrainoje, pranešė vyriausybės spaudos tarnyba.

Karalius ir karalienė susitiks su dalimi šeimų, kurių artimieji buvo tarp 193 Nyderlandų piliečių, žuvusių per Malaizijos lėktuvo katastrofą, įvykusią pakeliui iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą. Per tą incidentą žuvo visi 298 tame laineryje buvę žmonės.

Tas susitikimas, kuriame taip pat dalyvaus premjeras Markas Rutte (Markas Rutė), turėtų įvykti netoli centrinio Utrechto miesto apie 12 val. Grinvičo (15 val. Lietuvos) laiku.

Nyderlanduose didėja pasipiktinimas, jog kol kas nei vieno žuvusiojo palaikai nebuvo pargabenti iš katastrofos vietos prorusiškų sukilėlių kontroliuojamoje rytų Ukrainoje.

Pirmadienį olandų teismo medicinos ekspertai pradėjo tirti palaikus, kurie yra sukrauti į geležinkelio vagonus šaldytuvus mieste, esančiame netoli lainerio sudužimo vietos.

Dalis visuomenės kritikos tenka Olandijos karališkajai šeimai, kurios darbuotojai nesutiko atsakyti, ką karalius ir karalienė veikė sekmadienį, kai visoje šalyje tikintieji rinkosi bažnyčiose melstis už tos tragedijos aukas. Karalius Willemas-Alexander'as paskelbė pranešimą dėl lainerio katastrofos, tačiau kol kas nesikreipė į tautą.

Karališkoji pora penktadienį taip pat pasirašė užuojautų tragedijos aukoms ir jų artimiesiems knygoje.

Perspėja netrukdyti katastrofos tyrėjams 

Nyderlandų premjeras Markas Rutte (Markas Rutė) pareiškė, kad bus svarstomos „visos politinės, ekonominės ir finansinės priemonės“, jeigu tyrėjams nebus užtikrinta prieiga rytų Ukrainos vietovėje, kurioje sudužo Malaizijos keleivinis lėktuvas ir žuvo 298 jame buvę žmonės.

M.Rutte pirmadienį sakė parlamentui, kad jo vyriausybės prioritetas – pargabenti ir atpažinti aukų palaikus. Tuo lėktuvu skrido 193 Olandijos piliečiai.

„Aišku, kad Rusija privalo panaudoti savo įtaką (Ukrainos prorusiškiems) separatistams, siekiant pagerinti padėtį (katastrofos) vietoje, – pažymėjo jis. – Jeigu per ateinančias dienas prieiga prie katastrofos vietos išliks netinkama, tuomet bus svarstomos visos politinės, ekonominės ir finansinės priemonės prieš tuos, kurie yra už tai tiesiogiai arba netiesiogiai atsakingi.“

Olandų tyrėjai pirmadienį apžiūrėjo palaikus, surinktus iš Malaizijos lainerio sudužimo vietos rytų Ukrainoje, sukrautus į vagonus šaldytuvus traukinyje, stovinčiame prorusiškų sukilėlių kontroliuojamame mieste, pranešė vienas naujienų agentūros AFP žurnalistas.

Kiekvienas iš vagonų, kuriame buvo sukrauti žuvusiųjų kūnai ir jų dalys, buvo atidaryti ir apžiūrėti dviejų vyrų, dėvinčių kaukes ir prie galvos tvirtinamus žibintus.

Iš vagonų sklido smarkus dvokas – nors buvo tikinama, kad tų vagonų šaldymo įrenginiai veikia, beveik jokie ženklai nerodė, kad į juodus maišus sukrauti palaikai yra vėsinami.

Rytų Ukrainoje rasta dar daugiau aukų palaikų

Rytų Ukrainoje gelbėtojai pirmadienį surinko daugiau žuvusiųjų palaikų iš didelės teritorijos, kurioje yra pažirusios sudužusio Malaizijos keleivinio lainerio nuolaužos.

Tęsiantis chaotiškai žuvusiųjų paieškų operacijai po visų 298 tuo lėktuvu skridusių žmonių gyvybių pareikalavusios katastrofos, darbai strigo dėl gedimo vagonų šaldytuvų sąstate, į kurį gabenama dauguma palaikų.

Iki pirmadienio paryčių vietos gelbėtojai palei kelią netoli Hrabovės gyvenvietės suguldė dar 21 juodą lavonmaišį. Kol kas neaišku, kada tie palaikai ir jų dalys bus išvežti į netoliese esančio Torezo miesto geležinkelio stotyje stovinčius vagonus šaldytuvus, kuriuose laikomi anksčiau rasti kūnai.

Sekmadienio vakarą Ukrainos nepaprastųjų situacijos ministerija nurodė, kad rasti iš viso 251 žuvusiojo palaikai.

Tačiau tarptautinės bendruomenės pasipiktinimas didėja, nes sukilėliai varžo tyrėjų darbą katastrofos vietoje, taip pat išlieka neaišku, kada ir kur bus išvežti aukų kūnai.

Vienas traukinio mašinistas sakė naujienų agentūrai „The Associated Press“, kad vagonų šaldymo sistemos naktį buvo išsijungusios, tačiau gedimo priežastis kol kas nežinoma. Pasak jo, pirmadienio rytą šaldymo įrenginiai vėl veikė.

Tuo tarpu Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryboje ruošiamasi balsuoti dėl Australijos pasiūlytos rezoliucijos, kurioje reikalaujama užtikrinti prieigą tarptautiniams tyrėjams prie katastrofos vietos, taip pat nutraukti ugnį tarp Ukrainos vyriausybės pajėgų ir prorusiškų separatistų aplinkinėje teritorijoje.

Kijevas nori katastrofos tyrimą perduoti Vakarų ekspertams 

Ukraina nori perduoti savo tarptautiniams partneriams koordinuoti tyrimą dėl Malaizijos keleivinio lėktuvo katastrofos, tačiau Kijevas yra įsitikinęs, kad tas laineris buvo numuštas "profesionalių" kariškių, pirmadienį pareiškė Ukrainos premjeras.

"Ukraina pasiruošusi perduoti mūsų partneriams Vakaruose koordinuojantį vaidmenį šios tragedijos tyrime. Nyderlandai galėtų vadovauti šiam procesui", - ministras pirmininkas Arsenijus Jaceniukas sakė per spaudos konferenciją.

"Šiuo metu neturime jokių abejonių, kad lėktuvas buvo numuštas. Priežastis - raketos smūgis, veikiausiai iš (radarais valdomų zenitinių raketų komplekso) "Buk M1". Aišku, kad ši sistema negalėtų būti valdoma girtų prorusiškų teroristų. Tai padarė profesionalai", - pridūrė jis, atkartodamas Kijevo kaltinimus, kad Maskva neabejotinai susijusi su ta tragedija.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas turėtų suprasti, kad „jau gana“, pirmadienį pareiškė Ukrainos premjeras A.  Jaceniukas, kritikuodamas kaimyninės šalies lyderį dėl ginklų tiekimo sukilėliams, kurie kaunasi su Kijevo vyriausybės pajėgomis rytų Ukrainoje.

„Iš Rusijos vyriausybės nesitikiu nieko. Jie tiekė ginklus, siuntė kovotojus. Putinas turėtų suprasti, kad jau gana, Tai ne konfliktas tarp Ukrainos ir Rusijos. Tai tarptautinis konfliktas“, – jis sakė per spaudos konferenciją.

„Rusija yra tamsiojoje pusėje, velnio pusėje“, – pridūrė A.Jaceniukas.

Rusijos prezidentas kaltina kitus 

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasmerkė tuos, kurie išnaudoja keleivinio lainerio katastrofą rytų Ukrainoje dėl „savanaudiškų tikslų“, pirmadienį paskelbė Kremlius.

Kremliaus tinklalapyje paskelbtame pranešime V.Putinas taip pat kritikavo Ukrainos vyriausybę dėl besitęsiančių susirėmimus su prorusiškais sukilėliais šalies rytiniame regione.

„Mes ne kartą raginome visas priešiškas šalis nedelsiant nutraukti kraujo liejimą ir sėsti prie derybų stalo. Su pasitikėjimu galima pasakyti, jog jeigu birželio 28-ąją kovos veiksmai Ukrainoje nebūtų atnaujinti, ši tragedija tikriausiai nebūtų įvykusi“, – pareiškė prezidentas.

Jis pabrėžė, kad „niekas negali ir neturi teisės išnaudoti šios tragedijos, siekdamas siaurų savanaudiškų politinių tikslų“, nors konkrečiai neįvardijo, kas taip elgiasi.

„Tokie įvykiai turėtų ne priešinti, o vienyti žmones“, – sakė V.Putinas.

V.Putinas paragino atlikti nuodugnų tos tragedijos tyrimą, vadovaujant Tarptautinei civilinės aviacijos organizacijai (ICAO).

„Būtina, kad katastrofos vietoje dirbtų visavertė ekspertų grupė, vadovaujama ICAO, atitinkama tarptautinė komisija. Reikia padaryti viską, kad jai būtų užtikrintas visiškas, absoliutus saugumas; užtikrinti jos darbui būtinus humanitarinius koridorius“, – sakoma Kremliaus pranešime.

Po ketvirtadienį įvykusios oro bendrovės „Malaysia Airlines“ keleivinio lainerio katastrofos, per kurią žuvo visi tame lėktuve buvę žmonės, Jungtinės Valstijos ir kitos šalys kaltino Maskvą dėl tame regione veikiančių prorusiškų sukilėlių mokymo ir apginklavimo.

Sekmadienį Jungtinės Valstijos pareiškė turinčios „tvirtų“ įrodymų, kad sukilėliai numušė Malaizijos lėktuvą, paleidę raketą „žemė–oras“ iš modernaus zenitinių raketų komplekso, tikriausiai gauto iš Rusijos.

„Rusija palaiko tuos separatistus. Rusija apginkluoja tuos separatistus. Rusija apmoko tuos separatistus“, – JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry (Džonas Keris) sakė televizijai CNN.

 

Olandijos palaikų atpažinimo ekspertai atvyko į Donecką

Trys Olandijos katastrofų aukų atpažinimo grupės nariai pirmadienį atvyko į Ukrainos rytinį Donecko miestą, tapdami pirmaisiais tarptautiniais tyrėjais, pasiekusiais prorusiškų sukilėlių kontroliuojamą teritoriją po praeitą savaitę ten įvykusios Malaizijos keleivinio lėktuvo katastrofos.

Ekspertai atsisakė pateikti detalių apie savo planus, bet Donecko regiono separatistų atstovas sakė, kad sukilėlių lyderiai pasiruošę juos priimti ir padėti pasiekti katastrofos vietą arba traukinį su vagonais šaldytuvais, kuriuose dabar laikoma dalis surinktų aukų palaikų.

Vadinamosios Donecko liaudies respublikos pareigūnas Sergejus Kavtaradzė sakė, kad sukilėliai konsultuosis su tarptautiniais ekspertais, kur pasiųsti tą traukinį.

„Laukiame, kol ekspertai atvyks ir nuspręs“, – jis sakė naujienų agentūrai „Reuters“.

Pirmadienį į rytų Ukrainą taip pat turėtų atvykti grupė Malaizijos pareigūnų.

Vienas šaltinis Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijoje (ESBO) sakė, kad olandų ekspertai vyks į Torezo miestą apžiūrėti vagonuose šaldytuvuose laikomų palaikų.

JT rengiasi priimti rezoliuciją dėl Malaizijos lėktuvo katastrofos

Jungtinių Tautų Saugumo Taryba pirmadienį balsuos dėl Australijos parengto rezoliucijos projekto, kuriame reikalaujama suteikti tarptautinę prieigą prie Malaizijos lėktuvo katastrofos vietos Ukrainoje ir paskelbti nelaimės rajone paliaubas, diplomatams aktyviai spaudžiant Rusiją pritarti dokumentui.

Projekte reikalaujama, kad bet kokia karinė veikla, įskaitant ginkluotų grupuočių veiksmus, būtų „nedelsiant nutraukta rajone aplink katastrofos vietą, kad būtų sudarytos sąlygos saugiam tarptautiniam tyrimui“.

Dokumente „griežčiausiai smerkiami“ veiksmai, dėl kurių sudužo Malaizijos oro linijų keleivinis laineris.

Nors dokumente konkrečiai neminima Rusija, jame „visos šalys ir veikėjai tame regione raginami visapusiškai bendradarbiauti atliekant tarptautinį incidento tyrimą“.

Balsavimas dėl rezoliucijos numatytas pirmadienį 15 val. vietos (22 val. Lietuvos) laiku.

Australijos vyriausybės vadovas Tony Abbottas (Tonis Abotas) sakė, kad jo šalis „labai neigiamai“ žiūrės į tai, jei Rusija vetuos rezoliuciją, pridūręs, kad „joks mąstantis žmogus“ negali prieštarauti šio dokumento tekstui.

„Situacija tebėra absoliučiai chaotiška. Tai panašu ne į teisminį tyrimą, o į sodo tvarkymo darbus“, - sakė jis žurnalistams.

„Turint galvoje beveik neabejotiną Rusijos remiamų sukilėlių kaltę dėl orlaivio numušimo, tai, kad tie žmonės kontroliuoja tą vietą, yra tas pats, kas leisti nusikaltėliams šeimininkauti nusikaltimo vietoje“, - pridūrė T.Abbotas.

Jungtinės Valstijos pateikė, jų teigimu, „stiprius“ įrodymus, kad separatistai numušė orlaivį rusiška raketa „žemė-oras“ ir buvo apmokyti Rusijos.

Kitų šalių vyriausybės kol kas vengia tiesiogiai kaltinti Rusiją sukėlus šią tragediją.

Rusijos pareigūnai savo ruožtu teigia, kad Ukrainos vyriausybė kalta dėl šios katastrofos, nes ji atsakinga už situaciją, kuriai esant buvo numuštas lėktuvas.

Saugumo Tarybos diplomatai sekmadienį vėlai vakare surengė konsultacijas dėl rezoliucijos projekto, kurios užsitęsė po vidurnakčio. Jų metu buvo siekiama išspręsti svarbiausius nuomonių skirtumus tarp Australijos ir Rusijos.

Pasibaigus deryboms diplomatai išreiškė atsargią viltį, kad dokumentas bus priimtas, tačiau Rusijos ambasadorius Vtalijus Čiurkinas sakė negalintis to garantuoti.

„Tai buvo naudingas posėdis. Palaukime, koks bus rezultatas ryt“, - sakė ambasadorius žurnalistams.

Rezoliucijos projekte prorusiški separatistai raginami suteikti prieigą prie rajono Ukrainos rytuose, kuriame sudužo „Malaysia Airlines“ keleivinis lėktuvas su 298 žmonėmis, tarp jų 28 australai ir devyni Australijos gyventojai.

Dokumente visų suinteresuotų šalių, tarp jų Rusijos, prašoma visapusiškai bendradarbiauti.

Kiek anksčiau sekmadienį V.Čiurkinas sakė, jog Rusijai kelia susirūpinimą tai, kad rezoliucijos projektas „tiksliai neatspindi nešališko tarptautinio tyrimo poreikio“.

Pasak ambasadoriaus, Rusija siūlo, kad tyrimui vadovautų Tarptautinė civilinės aviacijos organizacija (TCAO). Dabartiniame rezoliucijos projekte sveikinamas „TCAO sprendimas nusiųsti ekspertų komandą padėti“ ukrainiečių tyrėjams.

Saugumo Tarybos šalių ambasadoriai nenurodė, ar sekmadienį pavyko pasiekti susitarimą šiuo klausimu.

Vilkinimo taktika

Didžiosios Britanijos ambasadorius Markas Lyallas Grantas (Markas Lajalas Grantas) sakė, kad Saugumo Taryba dėl rezoliucijos balsuos pirmadienio popietę, „ir mes viliamės, kad dokumentui bus pritarta vienbalsiai“.

Kiek anksčiau britų ambasadorius apkaltino Rusiją, kad ji siūlo vieną pataisą po kitos, siekdama vilkinti rezoliucijos priėmimą.

„Tai panašu į tipišką Rusijos vilkinimo taktiką, ir nesunku atspėti, kodėl jie nori vilkinti“, - sakė M.Lyallas Grantas žurnalistams.

Rusija yra nuolatinė Saugumo Tarybos narė, todėl balsuojant turi veto teisę.

JAV ambasadorė Samantha Power (Samanta Pauer) iš jos kolega iš Kinijos Liu Jieyi (Liu Dziei), po JT posėdžio žurnalistų paklausti, ar susitarta dėl rezoliucijos, atsakė: „Viliamės, kad taip“.

Australijos užsienio reikalų ministrė Julie Bishop (Džuli Bišop) sakė, jog tikisi, kad visos 15-a Saugumo Tarybos narių pritars jos šalies parengtam rezoliucijos projektui, kurį Kanbera pateikė kartu su Prancūzija ir Lietuva.

„Australija čia daug pastačiusi ant kortos“, - sakė ministrė.

„Tie žmonės buvo nužudyti, ir Australijos vyriausybė nenurims, kol nesugrąžinsime jų palaikų namo, jų laukiančioms australų šeimoms“, - pabrėžė ji.

Rezoliucijoje taip pat reikalaujama, kad katastrofos vietą kontroliuojančios ginkluotų sukilėlių formuotės nejudintų orlaivio nuolaužų, aukų palaikų ir asmeninių žuvusių žmonių daiktų.

V.Čiurkinas sakė, jog Rusija pateikė pasiūlymą dėl „paliaubų katastrofos rajone“, ir Australija jam pritarė. Ambasadorius nenurodė, kokio dydžio rajone galiotų paliaubos.

Dokumente taip pat reikalaujama, kad „būtų patraukti atsakomybėn tie, kas yra atsakingi už šį incidentą, ir visos šalys visapusiškai bendradarbiautų siekiant patraukti juos atsakomybėn“.

Kiek anksčiau T.Abbottas sakė, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas per jų pokalbį telefonu pasakė „viską, kas reikia“, apie būtinybę užtikrinti nuodugnų tarptautinį Malaizijos lėktuvo katastrofos tyrimą.

V.Čiurkinas Australijos premjero ir V.Putino pokalbį apibūdino kaip „labai konstruktyvų ir gerą“.

V. Putinas Australijos premjerui pasakė „viską, kas reikia“

Rusijos vadovas pasakė „viską, kas reikia“, per pokalbį telefonu su Australijos ministru pirmininku Tony Abbottu (Toniu Abotu), kuris pirmadienį pareikalavo, kad Vladimiras Putinas paremtų veiksmais savo žodžius apie Malaizijos keleivinio lėktuvo katastrofą.

Tai buvo pirmasis V.Putino ir T.Abbotto pokalbis nuo praėjusį ketvirtadienį Ukrainos rytuose įvykusios Malaizijos oro linijų lėktuvo katastrofos, per kurią žuvo 298 žmonės. Manoma, kad lainerį numušė prorusiškų separatistų paleista „žemė-oras“ raketa.

Spaudimą Rusijos prezidentui padidino ir savaitgalį įvykę pokalbiai telefonu su Nyderlandų premjeru Marku Rutte (Marku Rute), Didžiosios Britanijos vyriausybės vadovu Davidu Cameronu (Deividu Kameronu) bei Prancūzijos lyderiu Francois Hollande'u (Fransua Holandu).

Nors T.Abbottas neatskleidė pokalbio su V.Putinu detalių, jis pabrėžė, jog dabar Maskvos pareiga yra imtis veiksmų ir pasitelkus savo įtaką prorusiškiems separatistams užtikrinti, kad ekspertai galėtų nevaržomai patekti į katastrofos vietą.

„Jis pasakė viską, kas reikia, ir dabar turi savo žodžius pagrįsti veiksmais“, - sakė premjeras „Macquarie Radio“.

„Neketinu po šio pokalbio pasakyti: „Na, tai malonu, prezidente Putinai, viskas išsispręs gerai“, ir tiesiog su tuo sutikti, - sakė T.Abbotas. - Dabar ketinu pamėginti siekti, kiek tai įmanoma Australijai, kad šie dalykai vyktų“.

Australijos premjeras iš kitų pasaulio lyderių išsiskyrė itin griežta kritika Rusijai už tai, kad ji nepakankamai bendradarbiauja tiriant keleivinio orlaivio katastrofą.

Jis pavadino orlaivio numušimą „nusikaltimu“ ir apkaltino Maskvą, kad ji mėgina išsisukti nuo atsakomybės dėl šios tragedijos ir neužtikrina tinkamos katastrofos vietos apsaugos.

Maskva griežtai neigia prisidėjusi prie orlaivio katastrofos.

Tarp 298 žmonių, žuvusių per šią nelaimę, buvo 28 australai ir devyni Australijos gyventojai.

Olandijos premjeras: V. Putinas padės atgauti aukų palaikus ir juodąsias dėžes

M.Rutte su V.Putinu kalbėjosi sekmadienį. Rusijos vadovas jam pažadėjo, kad padės atgauti katastrofos aukų palaikus ir lainerio juodąsias dėžės, pranešė olandų vyriausybės spaudos tarnybos RVD atstovė.

„Be leidimo nevaržomai dirbti katastrofos vietoje, pokalbis buvo sutelktas į praktinius reikalus – konkrečiai, į traukinio, kuriame yra dauguma palaikų, išvykimą, taip pat juodųjų dėžių perdavimą“ – naujienų agentūrai AFP sakė RVD atstovė.

„Abiem atvejais Vladimiras Putinas žadėjo savo visišką bendradarbiavimą“, – pridūrė ji.

Anksčiau sekmadienį Australija pristatė Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijos projektą, kuriame reikalaujama, kad prorusiški separatistai suteiktų „visišką ir nevaržomą prieigą“ prie katastrofos vietos. Dokumento projektas jau pirmadienį gali būti pateiktas balsavimui.

T.Abbottas išsiuntė užsienio reikalų ministrę Julie Bishop (Džuli Bišop) į Jungtines Valstijas telkti paramos šiai rezoliucijai.

Ministrė sakė, jog faktas, kad katastrofos vieta buvo užteršta ir buvo pašalinti įkalčiai, kelia didžiulį pasipiktinimą.

„Dabar ne laikas naudoti palaikus kaip įkaitus ar užstatus Ukrainos-Rusijos konflikte“, - sakė ji žurnalistams Vašingtone.

„Dabar laikas pargabenti šiuos palaikus namo, laikas pradėti tirti, kas atsakingas už šį ypatingai žiaurų nusikaltimą“, - pabrėžė Australijos diplomatijos vadovė.

Kanbera siekia nuodugnaus ir nešališko tyrimo, tačiau, kaip pabrėžė T.Abbottas, didžiausia problema yra tai, kad „(katastrofos) vietoje nėra nė vieno atsakingo valdžios pareigūno“.

Pasak premjero, nors esama tam tikrų pozityvių ženklų, įskaitant Ukrainos vyriausybės atstovų patekimą į nelaimės vietą, situacija tebėra „chaotiška“.

„Su ta vieta elgiamasi taip, tarsi ten atliekamas ne teisminis tyrimas, o sodo tvarkymo darbai“, - sakė jis.

JAV: įrašai, kuriuose separatistai prisipažįsta numušę lėktuvą, nesuklastoti

Ukrainos saugumo tarnybos (SBU) paskelbti perimti pokalbiai telefonu, kuriuose prorusiški separatistai kalba apie tai, kaip jie numušė MH17 reisu skridusį Malaizijos lėktuvą, yra nesuklastoti, sekmadienį pranešė JAV ambasada Kijeve.

SBU ketvirtadienį paskelbė įrašą, kuriame, jos teigimu, girdėti pokalbiai telefonu tarp sukilėlių ir Rusijos karinės žvalgybos karininko. Įraše jie pripažįsta, jog numušė keleivinį lainerį, per klaidą palaikę jį kariniu lėktuvu.

Šie įrašai buvo paskelbti kaip pagrindinis įrodymas, patvirtinantis Kijevo kaltinimus, kad Rusijos remiami separatistai numušė lainerį. Tuo tarpu sukilėliai dėl šios katastrofos kaltina Ukrainos armiją.

„Garso įrašų duomenis, kuriuos žiniasklaidai pateikė Ukrainos saugumo tarnyba, įvertino JAV žvalgybos bendruomenės analitikai, kurie patvirtino, kad tai yra autentiški pokalbiai tarp žinomų separatistų lyderių“, - rašoma JAV ambasados Ukrainoje paskelbtame pareiškime.

Viename įrašų girdėti, kaip sukilėlių lyderis, pravarde Majoras, sako, kad maištininkai numušė lainerį, ir patikina abejojantį bendražygį, jog tai „100 procentų keleivinis lėktuvas“.

Sekmadienį Ukrainos saugumo agentūra paskelbė naujų separatistų pokalbių įrašų, kuriuose jie tariasi, kaip paslėpti sudužusio orlaivio juodąsias dėžes nuo tarptautinių stebėtojų.

 

Katastrofos vietoje rasti dar 27 aukų palaikai, sako Ukrainos vicepremjeras

Dar 27 aukų palaikai ir 20 kūnų dalių sekmadienį buvo rasti Malaizijos keleivinio lainerio sudužimo vietoje rytų Ukrainoje, pranešė šalies premjero pavaduotojas Volodymyras Hroismanas.

Jis sakė per spaudos konferenciją, kad 192 iš 298 žmonių, žuvusių per ketvirtadienį įvykusią katastrofą, palaikai buvo perkelti į geležinkelio vagonus šaldytuvus, prieš išsiunčiant palaidoti į šalis, kuriose gyveno tie žmonės.

Laineris buvo numuštas Ukrainoje iš Rusijos gautomis raketomis, sako J. Kerry

Raketų "žemė-oras" sistemą, kurią panaudojus buvo numuštas Malaizijos keleivinis laineris, Ukrainos prorusiški separatistai gavo iš Maskvos, sekmadienį pareiškė JAV diplomatijos vadovas.

„Visiškai aišku, kad tai yra sistema, kuri buvo perduota iš Rusijos į separatistų rankas“, – JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry (Džonas Keris) sakė televizijai CNN.

Jis taip pat smerkė „groteskišką“ padėtį tos katastrofos vietoje, kurioje, anot J.Kerry, sukilėliai trukdo vykdyti tyrimą ir tinkamai išvežti 298 aukų palaikus.

Ukrainos prorusiški sukilėliai surado šalies rytuose sudužusio Malaizijos lainerio juodąsias dėžes ir ketina jas perduoti Tarptautinei civilinės aviacijos organizacijai, sekmadienį paskelbė separatistų lyderis.

Vadinamosios Donecko liaudies respublikos „premjeras“ Aleksandras Borodajus taip pat sakė per spaudos konferenciją, jog žuvusiųjų palaikai, rasti katastrofos vietoje, bus laikomi geležinkelio vagonuose šaldytuvuose sukilėlių kontroliuojamame Torezo mieste, esančiame 15 kilometrų į pietus, kol atvyks tarptautinė aviacijos ekspertų delegacija.

Ukrainoje sudužusio Malaizijos lainerio juodosios dėžės yra separatistų rankose, sako sukilėlių lyderis

 Ukrainos prorusiškų separatistų lyderis sekmadienį nurodė, kad kažkokie prietaisai, „tikriausiai“ juodosios dėžės, buvo rastos tarp šalies rytuose sudužusio Malaizijos keleivinio lainerio nuolaužų ir atvežtos į Donecko miestą.

„Kažkokie daiktai, tikriausiai juodosios dėžės, buvo rasti ir atgabenti į Donecką. Jie yra mūsų kontroliuojami“, – vadinamosios Donecko liaudies respublikos „premjeras“ Aleksandras Borodajus sakė per spaudos konferenciją.

„Tarp mūsų nėra specialistų, kurie tiksliai žinotų, kaip atrodo juodosios dėžės, tačiau atgabenome į Donecką techninių daiktų, kurie gali būti lainerio juodosios dėžės“, – pridūrė jis.

Kitas sukilėlių pareigūnas Sergejus Kavtaradzė sakė manantis, kad į jų rankas pateko dvi numanomos juodosios dėžės.

A.Borodajus pridūrė, kad rasti daiktai bus perduoti „tarptautiniams ekspertams, jeigu jie atvyks“.

Jis taip pat sakė, kad aukų palaikai, surinkti iš katastrofos vietos, bus laikomi geležinkelio vagonuose šaldytuvuose netoli tos teritorijos, „kol atvyks ekspertai“.

A.Borodajus aiškino, kad sukilėliai surinko lavonus iš katastrofos vietos „iš pagarbos šeimoms“, taip pat dėl to, kad jų būklė „tampa nežmoniška tokiomis sąlygomis“, turėdamas omenyje vasaros kaitrą, spartinančią palaikų irimą.

„Nebegalėjome laukti ilgiau dėl kaitros, taip pat todėl, kad toje zonoje esama daug šunų ir laukinių gyvūnų“, pridūrė jis.

Malaizijos lainerį numušė profesionalūs kariškiai, o ne „girtos gorilos“, sako Ukrainos premjeras

Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas sekmadienį paskelbtuose komentaruose sakė, kad dėl Malaizijos keleivinio lėktuvo katastrofos veikiausiai atsakinga Rusija, nes tą lainerį galėjo numušti tik profesionalūs kariškiai, o ne „girtos gorilos“.

„Kad surastų taikinius ir paleistų tas raketas, reikalingas labai profesionalus personalas“, – premjeras sakė vienam Vokietijos laikraščiui, komentuodamas oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH17 lėktuvo numanomą numušimą virš rytų Ukrainos, pareikalavusį 298 žmonių gyvybių.

„Tikėtina, kad tokie žmonės atvyko iš Rusijos“, – pridūrė A.Jaceniukas, kurio komentarai buvo cituojami vokiečių kalba.

A.Jaceniukas kėlė prielaidą, jog mažai tikėtina, kad prorusiški separatistai būtų galėję savarankiškai paleisti raketą „žemė–oras“ iš sudėtingo modernaus zenitinių raketų komplekso, nes „žinome, kad tokių sistemų negali valdyti girtos gorilos“, rašo sekmadieninis laikraštis „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung“.

Premjeras taip pat sakė, kad Ukrainos pajėgos niekada nenaudojo tokių raketų per šį konfliktą ir kad „visos Ukrainos raketos „žemė–oras“ yra dislokuotos kitur.

Esame pasiruošę viešai paskelbti visus įrodymus ir vietas“.

A.Jaceniukas pabrėžė, kad konfliktas Ukrainoje yra ne pilietinis karas, o „Rusijos vadovaujama intervencija“.

Pasak jo, ši kampanija yra „Rusijos vadovaujama, Rusijos remiama, Rusijos finansuojama ir Rusijos organizuojama“.

„Dabar atėjo laikas sustabdyti Rusijos agresiją“, – pridūrė jis.

Lėktuvas buvo numuštas Ukrainos sukilėlių iš Rusijos gautomis raketomis, teigia JAV

Jungtinės Valstijos sako esančios įsitikinusios, kad Maskva aprūpino Ukrainos sukilėlius zenitinių raketų kompleksais, kurie buvo panaudoti numušant oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH17 keleivinį lėktuvą, tačiau po šio incidento tos sistemos buvo pervežtos atgal į Rusiją, šeštadienio vakarą paskelbė JAV laikraščiai.

Vienas JAV pareigūnas, pageidavęs neviešinti jo vardo, sakė dienraščiui „The Washington Post“, kad žvalgybos agentūros „kiek anksčiau negu prieš savaitę ... pradėjo gauti užuominų“, jog raketų „žemė–oras“ kompleksai buvo pervežti iš Rusijos į Ukrainą.

Laikraštis nurodė, kad Ukrainos kontržvalgybos vadovas Vitalijus Naida turi nuotraukų ir kitokių įrodymų, jog trys zenitinių raketų kompleksai „Buk M-1“ buvo išvežti iš sukilėlių kontroliuojamos teritorijos į Rusiją penktadienį paryčiais, praėjus mažiau nei 12 valandų po Malaizijos lėktuvo katastrofos.

„Esame įsitikinę, kad jie stengėsi išvežti atgal į Rusiją bent tris „Buk“ sistemas“, – JAV pareigūnas sakė „The Washington Post“.

Kijevas kaltino promaskvietiškus sukilėlius panaudojus iš Rusijos gautą raketų sistemą „Buk“ numušti keleiviniam laineriui, kuris per klaidą buvo palaikytas Ukrainos kariniu transporto lėktuvu.

Pasak V.Naidos, du zenitinių raketų kompleksai buvo pastebėti artėjantys prie sienos su Rusija penktadienį 2 val. vietos (ir Lietuvos) laiku. Pasak jo, ant vienos iš tų mašinų buvo visos keturios raketos, tačiau ant kitos mašinos vienos raketos tikriausiai trūko.

Dar po dviejų valandų, apie 4 val., automobilių kolona, vežusi vieną iš „Buk“ kompleksų, kirto Rusijos sieną.

„Buk“ sistemą, kurios NATO kodinis pavadinimas – „SA-11 Gadfly“ („Sparva“) sudaro savaeigės vikšrinės mašinos, ant kurių sumontuoti raketų „žemė–oras“ paleidimo įrenginiai ir radarai.

JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) ir kitų galingųjų šalių lyderiai sakė manantys, kad „Malaysia Airlines“ laineris, skridęs apie 10 km aukštyje, buvo numuštas modernia „žemė–oras“ tipo raketa, paleista iš sukilėlių kontroliuojamos teritorijos.

Per tą ataką žuvo visi 298 lėktuve buvę žmonės.

Ukraina kaltina Rusiją padedant kovotojams slėpti ir naikinti esminius įrodymus, veikiausiai atskleidžiančius Maskvos ir separatistų vaidmenį toje tragedijoje.

„Keliame prielaida, kad jie stengiasi pašalinti savo veiksmų įrodymus“, – dienraštis „The Wall Street Journal“ citavo neįvardytą aukšto rango JAV pareigūną.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas atmeta bet kokius kaltinimus, esą Maskva teigia karinę pagalbą prorusiškiems sukilėliams, o dėl Malaizijos lėktuvo katastrofos jis kaltino Ukrainos valdžią.

Ukrainos sukilėlis nurodė, kad sudužusio lainerio juodosios dėžės yra Donecke

Vienas Ukrainos sukilėlis, naudojantis socialinio tinklo „Twitter“ paskyra „Novorossija“ (Naujoji Rusija), sekmadienį paskelbė žinutę, kad juodosios dėžės iš šalies rytuose sudužusio Malaizijos keleivinio lainerio buvo atvežtos į Donecko miestą – prorusiškų separatistų tvirtovę.

Tačiau separatistų paskelbtos „Donecko liaudies respublikos“ (DNR) aukštas pareigūnas Sergejus Kavtaradzė atsisakė komentuoti tą pranešimą, kurį taip pat citavo Rusijos naujienų agentūra „Interfax“.

Sukilėliai pranešė, kad DNR „premjeras“ artimiausiu laiku surengs spaudos konferenciją.

Ukrainos prezidentas smerkia trukdymą ekspertams

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka sakė Nyderlandų užsienio reikalų ministrui Fransui Timmermansui (Fransui Timermansui), kad netoleruos trikdymo tarptautiniams stebėtojams ir kitiems ekspertams dirbti Malaizijos keleivinio lėktuvo katastrofos vietoje.

P.Porošenkos pranešime sakoma, kad prorusiški sukilėliai vėl trukdo Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėtojams dirbti teritorijoje, kurioje yra išsibarsčiusios anksčiau šią savaitę sudužusio lainerio nuolaužos.

„Netoleruosime trikdymo (tyrėjų) komisijos darbui, taip pat to, jog kitų šalių atstovai neturi galimybės atlikti objektyvaus tyrimo“, – pabrėžė P.Porošenka.

Separatistų lyderis tvirtina, kad juodosios dėžės dar nerastos

Ukrainos prorusišku separatistų lyderis Aleksandras Borodajus šeštadienį pareiškė, kad Malaizijos jo kovotojų kontroliuojamame rytiniame regione sudužusio Malaizijos lainerio juodosios dėžės nebuvo rastos, paneigdamas anksčiau sukilėlių skelbtus pranešimus.

„Juodosios dėžės nebuvo rastos, o mes neliečiame (katastrofos) vietos“, – teigė vadinamosios Donecko liaudies respublikos lyderis.

Tuo tarpu penktadienį vienas sukilėlių kovotojų vado Igorio Girkino padėjėjas, pageidavęs neviešinti jo vardo, sakė, kad aštuoni iš 12 lainerio skrydžio duomenų įrašymo prietaisų buvo rasti katastrofos vietoje, tačiau nepateikė daugiau detalių. Paprastai komerciniuose lėktuvuose būna skrydžio duomenų savirašis ir pilotų salono pokalbių įrašymo įrenginys, todėl tiksliai nežinoma, kokius prietaisus turėjo omenyje sukilėlių atstovas.

A.Borodajus per spaudos konferenciją sakė, kad iki šiol nebuvo jokių diskusijų apie saugumo zonos nustatymą teritorijoje, kurioje išsibarsčiusios lainerio nuolaužos.

Jis pridūrė, kad separatistai yra susirūpinę dėl humanitarinės padėties, nes 298 žmonių gyvybių pareikalavusios katastrofos aukų palaikai pradėjo irti vasaros kaitroje.

„Nekaltų žmonių kūnai guli karštyje. Pasiliekame teisę, jeigu (katastrofos tyrimas) užsitęs ... pradėti kūnų išvežimo procesą. Prašome Rusijos Federacijos padėti išspręsti šią problemą ir atsiųsti savo ekspertų“, – pareiškė A.Borodajus.

Jis sakė nežinantis, kodėl ekspertai dar neatvyko į katastrofos vietą.

„Galbūt todėl, kad Ukraina arba Ukrainos valdžia nesuinteresuota objektyviu tyrimu“, – svarstė sukilėlių lyderis.

Lainerį numušusi raketa paleista iš Snižnės apylinkių, sako Ukrainos vyriausybė

Ukrainos saugumo tarnyba (SBU) nustatė tikslią vietą, iš kurios ketvirtadienį buvo paleista raketa „žemė–oras“, numušusi oro bendrovės „Malaysia Airlines“ keleivinį lėktuvą „Boeing 777“ , šeštadienį pareiškė šios agentūros kontržvalgybos departamento vadovas Vitalijus Naida.

„Sistemos „Buk“ raketa buvo paleista iš miesto tipo gyvenvietės Snižnės (Donecko srityje) rajono, kontroliuojamo kovotojų, tačiau dėl tyrimo priežasčių neviešiname tikslios vietos, apie kurią turime praktiškai patikimus duomenis“, – V.Naida sakė per spaudos konferenciją.

Pasak jo, raketą paleido Rusijos kariuomenės specialistai, o įsakymą panaudoti tą ginklą davė prorusiškų separatistų kovotojų grupės vadas Igoris Bezleris, žinomas slapyvardžiu „Bes“ („Velnias“).

„Rusija privalo pateikti mums asmenų, įvykdžiusių raketos paleidimą, vardus“, – pabrėžė V.Naida.

 

Aukų palaikai perkelti į vagonus šaldytuvus

Dešimtys žuvusiųjų palaikų, rastų Malaizijos lainerio sudužimo vietoje rytų Ukrainoje, naktį buvo perkelti į geležinkelio vagonus šaldytuvus traukinių stotyje, esančioje mieste už 15 kilometrų nuo nelaimės vietos, sekmadienį pranešė geležinkelio darbuotojai.

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėtojai, lydimi ginkluotų sukilėlių, patikrino tuos vagonus.

Prie sąstato buvo prijungtas lokomotyvas, o vienas darbuotojas sakė, kad tas traukinys išvažiuos į nežinomą vietą pietryčių kryptimi.

Vakarų šalių pareigūnai išsakė susirūpinimą dėl veiksmų su 298 žmonių, žuvusių per ketvirtadienį įvykusią keleivinio lėktuvo katastrofą, palaikais. Nyderlandų, kurių piliečiai sudaro daugiau nei pusę žuvusiųjų, užsienio ministras sakė, kad jo šalis „įtūžo“, sužinojusi, kad palaikai buvo „tampomi“.

Dvi kaitrias vasaros dienas plyname lauke gulėję palaikai pradėjo irti, o iki sekmadienio jie buvo surinkti iš katastrofos vietos, kur pakelėse liko gulėti tik kariški neštuvai su kraujo dėmėmis.

Prorusiškų separatistų paskelbtos Donecko liaudies respublikos aukšto rango pareigūnas Sergejus Kavtaradzė sakė, kad iki šiol rastų 196 žuvusiųjų palaikai buvo sukrauti į vagonus netoliese esančiame Torezo mieste Donecko srityje.

„Kol kas jie liks ten, kol šis klausimas (ką su jais daryti) bus išspręstas. Mes laukiame ekspertų“, – pareigūnas sakė naujienų agentūrai „Reuters“, pridūręs, kad nesupranta, kodėl tyrėjai delsia atvykti.

„Mes laukiame ekspertų jau tris dienas. Nuo pat pirmosios dienos po tos katastrofos buvome pasiruošę priimti bet kokius ekspertus. Ukrainos, tarptautinius, Rusijos ekspertus... Mes visada sakėme, kad suteiksime jiems didžiausias saugumo garantijas teritorijoje, kurią kontroliuojame“, – pabrėžė S.Kavtaradzė.

Tuo tarpu ESBO specialiosios stebėtojų misijos Ukrainoje vadovo pavaduotojas Alexander'as Hugas (Aleksandras Hagas) sakė, kad jo komanda matė vagonuose sukrautus lavonmaišius, bet negalėjo jų suskaičiuoti. Jis pridūrė nežinantis, kur bus išvežti tie kūnai.

Vienas geležinkelio darbuotojas pasakojo, kad palaikai buvo vežami visą naktį ir kad jie bus išsiųsti Ilovaisko miestelio, esančio į pietvakarius nuo Torezo, kryptimi.

„Kažkas buvo atvežta, ir mums liepė laukti“, – pridūrė darbuotojas, pageidavęs neviešinti jo vardo, sakydamas, kad tas krovinys buvo žuvusiųjų palaikai.

Rasti 196 žuvusiųjų palaikai

Ukrainos nepaprastųjų situacijų ministerijos departamentas rytinėje Donecko srityje sekmadienį pranešė, kad Malaizijos keleivinio lainerio sudužimo vietoje rasti iš viso 196 žuvusiųjų palaikai.

„Iki liepos 20-osios 7 val. (vietos ir Lietuvos laiku) Šachtarskos rajone, „Boeing 777“ sudužimo vietoje, rasti 196 kūnai“, – sakoma pranešime, kuriame nurodoma, jog per šias paieškas buvo pasitelkti narai, nes katastrofos teritorija apima vieną vandens saugyklą.

Britanija ragins ES griežtinti sankcijas Rusijai dėl keleivinio lainerio katastrofos Ukrainoje

Didžioji Britanija antradienį stengsis įtikinti kitų Europos šalių lyderius išplėsti sankcijas Rusijai dėl Malaizijos keleivinio lėktuvo, kuriuo skrido 298 žmonės, numanomo numušimo, sekmadienį pranešė užsienio reikalų sekretorius Philipas Hammondas (Filipas Hamondas).

„Sieksime ... įtikinti mūsų partnerius Europoje pritarti žengti toliau sankcijų srityje, jeigu Rusija iki tol radikaliai nepakeis savo pozicijos“, – Ph.Hammondas sakė nacionaliniam transliuotojui BBC prieš antradienį vyksiantį Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrų susitikimą.

Ukrainos vyriausybė ir prorusiški separatistai, kontroliuojantys teritoriją, kurioje anksčiau šią savaitę sudužo Malaizijos laineris, sudarė preliminarų susitarimą pašalinti aukų palaikus iš katastrofos vietos, nurodė vienas aukšto rango Ukrainos pareigūnas.

Žiniasklaidos pranešimai, kad žuvusiųjų palaikai jau kelias dienas guli po atviru dangumi vasaros saulėkaitoje, sukėlė pasipiktinimą visame pasaulyje, ypač Nyderlanduose, kurių piliečiai sudaro daugiau nei pusę tarp 298 aukų.

Ukrainos gelbėjimo tarnybų pareigūnai sekmadienį sakė, kad jau 196 palaikai buvo rasti per operaciją, kurioje dalyvauja beveik 300 savanorių ir sukilėlių.

Ukraina ir separatistais kaltina vieni kitus paleidus raketą „žemė–oras“, kuri ketvirtadienį numušė oro bendrovės „Malaysian Airlines“ reiso MH17 lėktuvą, skridusį iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą apie 10 kilometrų aukštyje virš teritorijos rytų Ukrainoje, kurioje vyksta įnirtingi susirėmimai. Abi pusės oponentų kaltinimus neigia.

Jungtinės Valstijos kaltę vertė prorusiškiems separatistams, sakydamos, jog tas laineris veikiausiai buvo numuštas raketa, paleista mobilaus zenitinių raketų komplekso „Buk“ iš sukilėlių kontroliuojamos teritorijos.

Vašingtonas pridūrė negalinti atmesti prielaidos, kad sukilėliams techninę pagalbą teikė Rusijos kariškiai.

Naujausia JAV žvalgybos duomenų analizė rodo, kad sukilėliai maždaug per pastarosios savaitės laikotarpį gavo iš Rusijos daugiau nei vieną raketų kompleksą. Tačiau tiek Rusija, tiek sukilėliai įnirtingai neigia bet kokį savo vaidmenį Malaizijos lainerio katastrofoje.

Ukrainos premjero pavaduotojas Volodymyras Hroismanas sakė, kad „preliminarus“ susitarimas leis ukrainiečiams gelbėtojams ir tarptautiniams stebėtojams išgabenti aukų palaikus iš katastrofos teritorijos į saugią vietą. Jis nenurodė, kur bus išvežti kūnai.

Olandai labiausiai piktinosi dėl elgesio su žuvusiųjų palaikais.

„Šiandien gauti pranešimai, jog kūnai tampomi, o toje vietoje netinkamai elgiamasi, sukėlė tikrą sukrėtimą Nyderlanduose“, – Olandijos užsienio reikalų ministras Fransas Timmermansas (Fransas Timermansas) šeštadienį sakė per susitikimą Kijeve su Ukrainos prezidentu Petro Porošenka.

„Žmonės įpykę ir įtūžę dėl to, ką girdi“, – pažymėjo jis.

F.Timmermansas pareikalavo, kad būtų rasti šios tragedijos kaltininkai.

„Kai turėsime įrodymų, nesustosime, kol tie žmonės bus patraukti atsakomybėn“, – pareiškė jis.

Pasak V.Hroismano, praėjus trims dienoms po lėktuvo sudužimo jo juodųjų dėžių likimas vis dar nebuvo žinomas.

Vakarų šalys griežčiau ragina Rusiją bendradarbiauti 

Ukraina šeštadienį kaltino Rusiją ir promaskvietiškus sukilėlius naikinant įrodymus, kad nuslėptų savo kaltę dėl Malaizijos lainerio numušimo, kuris padidino priešpriešą tarp Kremliaus ir Vakarų galybių.

Kovotojai neprileido tarptautinių stebėtojų prie lėktuvo nuolaužų, o šimtų žuvusiųjų palaikai sekmadienį jau ketvirtą dieną yra po atviru dangumi.

Tuo tarpu Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ragino sukilėlius bendradarbiauti ir tvirtino, kad Jungtinių Tautų (JT) mandatą gavę tyrėjai neturėtų daryti skubotų išvadų.

Maskva neigia esanti kaip nors susijusi su ta katastrofa ir kelia prielaidą, kad lėktuvą numušė Kijevo ginkluotosios pajėgos.

Nyderlandai, kurių piliečiai sudarė daugumą iš 298 žmonių, buvusių oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH17 lėktuve, skridusiame iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą, pareiškė esantys „įtūžę“ dėl elgesio su aukų palaikais, pabirusiais daugelio kilometrų ilgio teritorijoje, ir prašė Ukrainos prezidento pagalbos pargabenti „mūsų žmones“ namo.

JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) sakė, kad to lainerio katastrofa rodo, jog jau laikas užbaigti konfliktą Ukrainoje, o Vokietija vadino ją Maskvos paskutine galimybe bendradarbiauti.

Galingosios Europos šalys atrodo palaikančios Vašingtono įsitikinimą, jog dėl tos katastrofos kalti Rusijos palaikomi Ukrainos separatistai.

Tai gali paspartinti naujų prekybos sankcijų paskelbimą Maskvai, nelaukiant neginčijamų įrodymų.

„Jis turi paskutinę galimybę parodyti, kad yra nusiteikęs padėti“, – Nyderlandų premjeras Markas Rutte (Markas Rutė) sakė po pokalbio telefonu su V.Putinu.

Didžioji Britanija, kuri per šią katastrofą neteko 10 piliečių, sakė, kad Rusijai gali būti paskelbtos tolesnės sankcijos. Ministras pirmininkas Davidas Cameronas (Deividas Kameronas), rašydamas sekmadieniniame laikraštyje „The Sunday Times“, pažymėjo, kad Europos šalys turėtų išnaudoti savo galią.

„Tačiau kai kada elgiamės, tarsi mums Rusijos reikėtų labiau negu Rusijai reikia mūsų“, – pastebėjo jis.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel, įtakingiausia politinė veikėja Europos Sąjungoje (ES), šeštadienį irgi kalbėjosi su V.Putinu, ragindama jį bendradarbiauti. A.Merkel užsienio reikalų ministras Frankas-Walteris Steinmeieris (Frankas Valteris Šteinmejeris) sakė laikraščiui „Bild am Sonntag“: „Galbūt dabar Maskva turi paskutinę galimybę parodyti, kad ji rimtai suinteresuota (Ukrainos konflikto) sprendiniu“.

„Dabar – proga kiekvienam stabtelėti ir susimąstyti, kas gali nutikti, jeigu nesustabdysime eskalavimo“, – perspėjo jis.

Vokietija, kuri kaip ir daugelis kitų ES šalių yra priklausoma nuo Rusijos energetikos išteklių ir yra palaiko tvirtesnius prekybos ryšius su ta šalimi negu Jungtinės Valstijos, vengė didinti konfrontaciją su Maskva, žadinančią prisiminimus apie Šaltąjį karą.

Tačiau nematant galimybės imtis karinių veiksmų, ekonominiai svertai išlieka gyvybiškai svarbiu instrumentu.

Separatistai leido ESBO atstovams apžiūrėti vieną katastrofos vietos plotą

Ukrainos rytuose prorusiški separatistai galiausiai leido Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėtojams aplankyti dalį teritorijos, kurioje sudužo Malaizijos lėktuvas, pranešė naujienų agentūrai „Reuters“ vienas liudininkų.

Pasak jo, stebėtojams leista eiti į nuolaužomis pabertą plotą, kuriame buvo ir vienas lėktuvo variklių.

Kiek anksčiau agentūros šaltinis sakė, kad ESBO stebėtojus pasitiko ginkluoti vyrai, išsidėstę palei katastrofos vietos perimetrą lauko pakraštyje.

Liudininkas sakė girdėjęs, kaip separatistų atstovas sako tarptautiniams stebėtojams, kad jie būsią informuoti apie separatistų atlikto tyrimo rezultatus vėliau.

Vietiniai Nepaprastųjų situacijų ministerijos darbuotojai taip pat sakė girdėję, kaip ESBO atstovams sakoma, jog maišai su lavonais nunešti prie kelio, bet neminėta, kur tie lavonai nugabenti.

Ukrainos vyriausybei nieko nežinoma apie sudužusio Malaizijos lainerio juodąsias dėžes

Vienas Ukrainos vyriausybės pareigūnas šeštadienį pareiškė, kad prorusiškų separatistų kontroliuojamame šalies rytiniame regione sudužusio Malaizijos keleivinio lėktuvo juodosios dėžės nebuvo perduotos Kijevui ir kad jis neturi jokios informacijos apie tų įrenginių likimą.

Atkartodamas Kijevo poziciją, kad paliaubos su separatistais gali būti paskelbtos tik tuomet, kai sukilėliai sudės ginklus, grąžins vyriausybei valstybės sienos kontrolę ir leis tarptautiniams stebėtojams vertinti padėtį, Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos (NSGK) atstovas Andrijus Lysenka sakė per spaudos konferenciją: „Ukrainos pusė negavo nė vienos juodosios dėžės. Tai oficiali informacija. Mes nė vienos jų neturime.“

A.Lysenka pridūrė, kad sukilėliai neperduoda Kijevo vyriausybės pareigūnams jokių daiktinių įrodymų arba žuvusiųjų palaikų iš katastrofos vietos.

Rusija reikalauja atsakymų iš Ukrainos dėl katastrofos

Rusija šeštadienį neigė pareiškimus apie jos numanomą ryšį su oro bendrovės „Malaysia Airlines“ lėktuvo katastrofa prorusiškų sukilėlių kontroliuojamame rytų Ukrainos regione ir kėlė prielaidą, kad dėl tos tragedijos gali būti atsakinga Kijevo vyriausybė.

Ketvirtadienį įvykusi keleivinio lainerio „Boeing 777“ katastrofa, per kurią žuvo visi 298 juo skridę žmonės, sukrėtė pasaulį ir išprovokavo įnirtingus tarpusavio kaltinimus tarp Maskvos ir Kijevo.

Rusijos gynybos ministro pavaduotojas Anatolijus Antonovas šeštadienį per nacionalinę televiziją uždavė dešimt „paprastų“ klausimų Ukrainos vyriausybei, kurie, anot jo, yra esminiai, siekiant išsiaiškinti, kas numušė Malaizijos lėktuvą.

„Atsakymai į šiuos klausimus leistų mums visiems – ne vien Rusijoje, bet ir Vakarų valstybėse ir Rytuose, tai yra Azijoje – pamėginti rasti atsakymą į pagrindinė klausimą: kas įvyko padangėje virš Ukrainos ir ką reikia padaryti, kad tai nebepasikartotų“, – sakė A.Antonovas.

Pasak jo, Kijevas turėtų paskelbti informaciją apie zenitinių raketų kompleksų „Buk“ numanomą naudojimą rytų Ukrainoje ir paaiškinti, kodėl jie buvo naudojami, jeigu separatistų pajėgos neturi aviacijos.

Rusijos gynybos ministerija penktadienį teigė, kad Ukrainos „Buk“ kompleksų, pajėgių numušti 10 km aukštyje skridusį lainerį, radiolokatorių signalai buvo užfiksuoti Rusijos kariškių katastrofos dieną.

A.Antonovas pridūrė, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos turėtų leisti tarptautiniams ekspertams prieiti prie dokumentų, susijusių su šalies turimomis raketomis „oras–oras“ ir „žemė–oras“.

Ministro pavaduotojas taip pat kėlė klausimą, kodėl Ukrainos oro dispečeriai leido keleiviniam lėktuvui nukrypti į šiaurę, virš konflikto zonos.

Tiek Rusijos, tiek Ukrainos pajėgos turi įvairių modifikacijų „žemė–oras“ raketų kompleksų „Buk“, kurių ataka, kaip manoma, yra labiausiai tikėtina Malaizijos lėktuvo sudužimo priežastis.

Ukraina dėl tragedijos kaltina Rusijos palaikomus separatistus, o Rusija teigia, kad Ukraina naudojosi „Buk“ kompleksu katastrofos dieną.

Tikisi, kad Rusija užtikrins saugų priėjimą prie sudužusio lėktuvo

Malaizijos susisiekimo ministras Liow Tiong Lai (Liao Džonglai) šeštadienį pasakė tikįs, kad Rusija stengiasi užtikrinti saugų priėjimą prie numušto MH17 reiso lėktuvo ir kreipėsi į pasaulį padėti, kad kūnai būtų greitai paimti iš katastrofos vietos.

Liow Tiong Lai, kuris vėliau šią dieną atskris į Ukrainą, dar sakė manąs, kad lėktuvas buvo numuštas.

„Jie stengiasi kuo geriau padėti Malaizijai užtikrinti, kad saugiai patektume į vietą“, – sakė jis žurnalistams.

Liovęsis kaltinti Rusiją dėl ketvirtadienį įvykusios „Malaysia Airlines“ lėktuvo katastrofos, per kurią žuvo 298 žmonės, JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) vis tik kaltino Maskvą, kad ši nesugebėjo sustabdyti smurto, dėl kurio susidarė galimybė numušti lėktuvą.

JAV iš karto pareiškė, kad Malaizijos lėktuvas buvo numuštas raketa „žemė-oras“, paleista iš prorusiškų separatistų kontroliuojamos teritorijos.

Liow Tiong Lai gynė pasirinktą „Malaysia Airlines“ reiso MH17 lėktuvo maršrutą. Lėktuvas „skrido vietinių dispečerių nurodytame ir saugiu laikomame aukštyje ir nebuvo nuklydęs į oro erdvę, kurioje ribojami skrydžiai“, tvirtino jis.

Ministras taip pat nuogąstavo, kad katastrofos vietoje nėra užtikrintas reikiamas saugumas ir kad įrodymai ten gali neišlikti.

„Privalome užtikrinti, kad teisingumas nugalėtų“, – pareiškė ministras.

„Malaysia Airlines“ operacijų direktorius Izhamas Ismailas (Ižamas Ismailas) sakė, kad visos oro linijos pačios atlieka savą grėsmės analizę.

Gelbėtojai išnaršė 18 kvadratinių kilometrų ir rado 186 kūnus

Ukrainos nepaprastųjų situacijų ministerijos darbuotojai apžiūrėjo 18 kvadratinių kilometrų teritoriją Malaizijos lainerio sudužimo vietoje, kurios bendras plotas yra apie 25 kvadratiniai kilometrai, ir iki šiol surado 186 žuvusių žmonių palaikus, šeštadienį pranešė Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos atstovas Andrijus Lysenka.

„Iki liepos 19-osios 7 val. (vietos ir Lietuvos laiku) rasti 186 kūnai. Teritorija, kurią reikia patikrinti – 25 kvadratiniai kilometrai. Patikrinta jau 18 kvadratinių kilometrų“, – jis sakė per spaudos konferenciją.

Regioną kontroliuojantys prorusiškų separatistų „kovotojai įleido ten Nepaprastųjų situacijų ministerijos darbuotojus, tačiau neleido nieko paimti iš tos teritorijos. Kovotojai išveža viską, kas buvo rasta“, pridūrė A.Lysenka.

Tarp aukų yra Malaizijos premjero giminaitė

Malaizijos gynybos ministras Hishammuddinas Husseinas (Hišamudinas Huseinas) šeštadienį pranešė, kad jo ir premjero Najibo Razako (Nadžibo Razako) bendra giminaitė žuvo ketvirtadienį per oro bendrovės „Malaysia Airlines“ keleivinio lėktuvo katastrofą Ukrainos rytuose.

„Mano senelė buvo tame lėktuve. Manau, mes visi priblokšti, tačiau ką galiu padaryti? Pyktis nieko neatitaisys“, – sakė Hishammuddinas Husseinas, kuris yra Najibo Razako antros eilės pusbrolis.

Per Malaizijos lainerio katastrofą žuvusi 83 metų Siti Amirah (Siti Amira) buvo Hishammuddino Husseino ir Najibo Razako netikra senelė. Ši ir Indonezijos kilusi moteris buvo ištekėjusi už abiejų vyriausybės narių senelio, kuris mirė 1990 metais.

Siti Amirah planavo skristi iš Amsterdamo į Jogjakartos miestą Indonezijoje per Kvala Lumpūra.

Apie Siti Amirah žūtį penktadienį pranešė Malaizijos dienraštis „Star“.

Oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reisu MH17 iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą skridęs lėktuvas „Boeing 777“ sudužo Ukrainos rytuose, prorusiškų separatistų kontroliuojamoje teritorijoje, visi 298 jame buvę žmonės žuvo. Kaip įtariama, laineris buvo numuštas raketa „žemė–oras“.

Ukraina kaltina prorusiškus sukilėlius mėginimu naikinti įrodymus

Ukrainos vyriausybė apkaltino rytiniame šalies regione veikiančius prorusiškus sukilėlius, kad šie mėgina naikinti įrodymus Malaizijos keleivinio lainerio sudužimo vietoje ir išvežė iš ten 38 žmonių palaikus.

„Ukrainos vyriausybė oficialiai skelbia: teroristai, palaikomi Rusijos, mėgina naikinti šio tarptautinio nusikaltimo įrodymus, – sakoma vyriausybės pranešime. – Kreipiamės į tarptautinę bendruomenę ir raginame įpareigoti Rusiją atšaukti savo teroristus bei suteikti galimybę Ukrainos ir tarptautiniams ekspertams atlikti visapusišką tragedijos aplinkybių tyrimą.“

„Kaip rodo vyriausybės duomenys, teroristai išvežė 38 kūnus į lavoninę (rytiniame) Donecko“ mieste, sakoma pranešime, kuriame taip pat nurodoma, kad tų palaikų skrodimą savavališkai ketina atlikti specialistai, kalbantys su „aiškiu rusišku akcentu“.

Taip pat sakoma, kad sukilėliai „ieško didelių gabaritų krovinių transporto, kad išvežtų lėktuvo nuolaužas į Rusijos teritoriją“.

Maskva ignoruoja Australijos užklausimus apie lėktuvo katastrofą Ukrainoje

Australijos premjeras Tony Abbottas (Tonis Ebotas) šeštadienį pareiškė, kad Rusijai „nepavyks nusiplauti rankų“, siekiant išvengti atsakomybės dėl oro bendrovės „Malaysia Airlines“ lainerio katastrofos Ukrainoje; šalyje vėliavos nuleistos iki pusės stiebo, gedima žuvusių australų.

Lėktuvas, kuriame buvo 298 žmonės, tarp kurių ir 28 australai, ketvirtadienį nukrito sukilėlių kontroliuojame rytų Ukrainos regione; JAV pareigūnai nurodė, kad laineris veikiausiai buvo numuštas raketa „žemė–oras“.

T.Abbottas penktadienį pabrėžė, kad ta katastrofa yra nusikaltimas, o ne nelaimingas atsitikimas, o po pokalbio telefonu su Maskvos ambasadoriumi peikė „itin nepatenkinamą“ Rusijos pirmąjį atsaką.

Šeštadienį premjeras gynė savo komentarus apie įtarimą dėl Rusijos prisidėjimo prie šios katastrofos, sakydamas, kad jo žodžiai „labai atitinka“ JAV prezidento Baracko Obamos (Barako Obamos) pareiškimus.

T.Abbottas sakė, kad visi turimi įrodymai rodo, jog laineris buvo numuštas iš teritorijos, kontroliuojamos Rusijos palaikomų separatistų ir naudojant ginkluotę, kurią sukilėliams veikiausiai parūpino Rusija.

„Australija labai prastai vertina šalis, kurios prisideda prie australų žudymo – kaip ir galite tikėtis“, – jis sakė Sidnėjuje, pridūręs, kad kalbėjosi su Ukrainos prezidentu Petro Porošenka, tačiau nebendravo su Rusijos vadovu Vladimiru Putinu.

„Mintis, kad Rusija gali nusiplauti rankas, kad išvengtų savo atsakomybės, nes tai esą nutiko Ukrainos oro erdvėje, tiesiog neatlaiko rimtos kritikos“, – pabrėžė Australijos lyderis.

Tuo tarpu užsienio reikalų ministrė Julie Bishop (Džuli Bišop) sakė nacionaliniam transliuotojui „Australian Broadcasting Corporation“, kad Rusijos URM pareigūnai atsisakė kalbėtis su ja apie tą katastrofą, pažymėdama, jog toks elgesys yra „neįprastas“.

Diplomatijos vadovė sakė iš pradžių mėginusi susisiekti su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu, tačiau jai buvo atsakyta, kad jis atostogauja.

„Tuomet paprašiau pokalbio su ministro pavaduotoju arba viceministru, tačiau man atsakyta, kad negalėsiu kalbėtis su niekuo iš Užsienio reikalų ministerijos Maskvoje“, – pridūrė ji.

Susitarė dėl saugumo zonos aplink Malaizijos lėktuvo katastrofos vietą

Ukraina ir prorusiški separatistai susitarė suformuoti saugumo zoną šalies rytuose aplink teritoriją, kurioje nukrito tikriausiai numuštas Malaizijos lėktuvas „Boeing-777“, pranešė šeštadienį Ukrainos saugumo tarnyba.

„Kaip sutarta derybomis, bus suformuotas 20 kilometrų saugumo kvadratas. Tai bus padaryta tam, kad Ukraina galėtų atlikti tai kas svarbiausia – atpažinti kūnus, identifikuoti žuvusius ir perduoti juos giminėms“, – sakė Ukrainos saugumo tarnybos vadovas Valentynas Nalyvaičenka Ukrainos televizijos laidoje „Shuster LIVE“.

„Tuo tikslu sutarta išskirti 20 kilometrų kvadratą. Tikimės, kad teroristai suteiks mūsų specialistams galimybę dirbti ir pasitrauks iš rajono. Trišalėje grupėje dalyvauja ir Rusija, tad tegu ji pagaliau tęsi savo žodį“, – nurodė V.Nalyvaičenka.

Pasak jo, su teroristais bendrauta vaizdo ryšio priemonėmis.

Europos Taryba šią tragediją Donecko srityje pavadino teroro aktu ir paragino skubiai tirti visas katastrofos aplinkybes.

Ukrainoje sudužusiu Malaizijos lėktuvu skrido tik šeši AIDS specialistai

Tarptautinės AIDS draugijos prezidentė Francoise Barre-Sinoussi (Fransuaz Barė-Sinusi) šeštadienį sakė, kad Malaizijos lėktuve, sudužusiame rytų Ukrainoje, buvo tik šeši jos kolegos, vykę į pasaulinę konferenciją Melburne, o ne 100, kaip anksčiau skelbė žiniasklaida.

„Skaičius, kurį patvirtinome per savo kontaktus su institucijomis Australijoje, Malaizijoje, taip pat su Olandijos valdžia, yra šeši žmonės. Galbūt šiek tiek daugiau, tačiau ne tiek, kiek buvo paskelbta“, – aiškino ji.

Australijos laikraščiai penktadienį pranešė, kad apie 100 medicinos tyrėjų, mokslininkų ir aktyvistų skrido oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH17 laineriu, kuris ketvirtadienį sudužo pakeliui iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą.

Žuvo visi 298 tame lėktuve buvę žmonės; JAV pareigūnai kaltina ginkluotus Ukrainos sukilėlius, kad šie numušė lainerį raketa.

Jungtinių Tautų (JT) agentūros UNAIDS vykdomasis direktorius Michelis Sidibe (Mišelis Sidibė) socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad tuo lėktuvu skrido „daug“ delegatų, ketinusių dalyvauti 20-ojoje tarptautinėje AIDS konferencijoje.

Tarp patvirtintų aukų buvo iškilus Nyderlandų tyrėjas Joep Lange (Jupas Langė), buvęs Tarptautinės AIDS draugijos prezidentas, pirmasis organizavęs pigių vaistų nuo retrovirusų platinimą neturtingiems pacientams.

Pareigūnai sakė, kad lėktuve taip pat buvo judėjimo „STOPAIDSNOW“ aktyvistas Pimas de Kuijeris (Pimas de Kejeris), nevyriausybinės organizacijos „AIDS Action Europe“ direktorė Lucie van Mens (Liusi van Mens) ir jos kolegė Maria Adriana de Schutter (Marija Adriana de Schuter).

Per šią katastrofą taip pat žuvo Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) pareigūnas Glennas Thomas (Glenas Tomas) ir Amsterdamo pasaulinės sveikatos apsaugos ir plėtros instituto darbuotoja Jacqueline van Tongeren (Žaklin van Tongeren).

B. Obama: lėktuvas numuštas raketa iš Ukrainos separatistų rajono

JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) penktadienį savo pareiškime apie padėtį Ukrainoje iš Baltųjų rūmų nurodė, kad Malaizijos lėktuvas buvo numuštas raketa, paleista iš separatistų kontroliuojamo rajono Ukrainos rytuose.

„Įkalčiai rodo, kad lėktuvas buvo numuštas „žemė-oras“ raketa, kuri buvo paleista iš rajono, kurį kontroliuoja Rusijos remiami separatistai Ukrainos viduje“, – kalbėjo B.Obama.

Tačiau jis pridūrė laukiąs viso vaizdo ir pabrėžė, kad prorusiški sukilėliai anksčiau yra numušę Ukrainos lėktuvą.

Jis pažymėjo, kad separatistai nuolat iš Rusijos gaudavo paramą, taip pat ir sunkiosios ginkluotės bei priešlėktuvinės gynybos raketų sistemų. Anot jo, Ukrainos separatistai yra gerai ginkluoti ir apmokyti dėl paramos iš Rusijos.

B.Obama, kuris anksčiau šią savaitę paskelbė naujas sankcijas Rusijai dėl jos vaidmens Ukrainos krizėje, ketvirtadienį sakęs Vladimirui Putinui, kad Rusija turi žengti tokiu keliu, kuris vestų į taiką Ukrainoje, bet Rusijai nepavykę žengti tokiu keliu.

„Aš manau, kad mums svarbu pripažinti, kad šis papiktinantis įvykis pabrėžia, jog laikas Ukrainoje atkurti taiką ir saugumą“, – sakė B.Obama.

„Dabar, mano galva, yra niūrus, bet tinkamas laikas mums visiems pažvelgti atgal ir atidžiai pažiūrėti, kas atsitiko. Smurtas ir konfliktai neišvengiamai veda prie neregėtų pasekmių“, – tęsė prezidentas.

B.Obama patvirtino, kad tarp 298 žuvusių Malaizijos lėktuve yra ir vienas amerikietis. Valstybės departamentas nurodė šios aukos tapatybę – tai Quinnas Lucas Schansmanas (Kvinas Lukas Schansmanas), turintis ir Olandijos pilietybę.

„Jų žūtis yra šiurkštus neapsakomo masto pažeidimas“, – pasakė jis apie žuvusius 298 žmones, reikalaudamas tarptautinio tyrimo ir ragindamas nedelsiant skelbti paliaubas Ukrainoje.

„Pasaulio akys (nukreiptos) į rytų Ukrainą; mes norime įsitikinti, kad tiesa išryškės“, – pažymėjo B.Obama.

„Dėl techniškai sudėtingų dalykų (raketų paleidimo sistema) SA-11 (pagal Rusijos klasifikacija „Buk“, JAV ir NATO – SA-11) neįmanoma, kad separatistai veikė be techninių ekspertų, be, galbūt, Rusijos ekspertų pagalbos, kurie moka šią sistemą valdyti“, – sakė JAV ambasadorė Jungtinėse Tautose Samantha Power (Samanta Pauer).

Ji dar pažymėjo, kad Jungtinėse Valstijose nemanoma, jog Ukrainos kariškiai būtų prisidėję prie šio incidento.

Ukrainos kariškai turėjo SA-11 sistemų savo sandėliuose, bet greta šio rajono tokio ginklo nebuvo. Ir nuo pat krizės pradžios Ukrainos priešlėktuvinė gnyba nė karto nepaleido nė vienos raketos, nors jos oro erdvė buvo pažeidinėjama“, – pabrėžė S.Power.

Tuo tarpu JAV žinoma, kad tame rajone netoli lėktuvo kritimo vietos, anksčiau buvo pastebėta, jog separatistai sistemą SA-11, pridūrė ji.

 

Gelbėtojai dar neperdavė „juodųjų dėžių“

Malaizijos lėktuve buvę juodosiomis dėžėmis dėžėmis vadinami įrašymo įrenginiai, kuriuo rado Ukrainos nepaprastųjų situacijų tarnybos (NST) gelbėtojai, kol kas oficialiai dar nėra perduoti specialistams, sakė Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos (NSG) informacijos ir analizės centro vadovas Andrijus Lysenka.

„Mes išsiuntėme užklausą į NST, bet kol kas oficialiai tos dėžės nėra gautos“, – sakė jis per spaudos konferenciją penktadienį vakare, pridurdamas, kad NST gelbėtojų brigados dirba glaudžiai separatistų apsuptos.

Ketvirtadienį Donecko srityje, separatistų kontroliuojamoje teritorijoje katastrofą patyrė lėktuvas „Boeing-777“ su 298 žmonėmis, kurie visi žuvo.

Penktadienį Ukrainos gelbėtojai surado lėktuvo kritimo zonoje dvi „juodąsias dėžes“, bet jų radimo vietos neatskleidžiamos, sakė Donecko srities administracijos vadovas Kostiantynas Batozskis.

Pasak A.Lysenkos, deramasi su separatistais, kad į katastrofos vietą būtų įleisti žuvusiųjų artimieji.

„Ukrainos valdžia padarys viską, kas įmanoma, kad šeimos galėtų atvykti į katastrofos vietą, tačiau pirmiausiai darbą turi atlikti speciali komisija, kuri surinks įkalčius, liudijančius, kas tai padarė ir kokiomis aplinkybėmis“, – sakė jis.

A.Lysenka dar pažymėjo, kad visa teritorija, kurioje išsibarstę Malaizijos lėktuvo nuolaužos ir žuvusiųjų palaikai, yra ginkluotų Kijevo valdžios priešininkų kontroliuojama.

„Su jais vyksta derybos, Ukrainos valdžia daro viską, kad žmonės galėtų paimti savus žuvusiuosius“, – nurodė A.Lysenka.

JT Saugumo Taryba tikisi išsamaus tyrimo

JT Saugumo Taryba penktadienį pareikalavo, kad išsamiai, nepriklausomai ir tarptautinėmis priemonėmis būtų ištirtas įtariamas Malaizijos lėktuvo numušimas Ukrainoje, kur žuvo visi 298 juo skridę žmonės.

Skubiai sušaukto posėdžio pradžioje JT Saugumo Tarybos nariai tylos minute stovėdami pagerbė Ukrainos rytuose sukilėlių kontroliuojamoje teritorijoje žuvusius šiuo lėktuvu skridusius žmones.

„Saugumo Tarybos narės pareikalavo išsamaus, kruopštaus ir nepriklausomo tarptautinio šio incidento tyrimo, remiantis tarptautinės civilinės aviacijos taisyklėmis, taip pat atitinkamos atskaitomybės“, – sakoma Saugumo Tarybos vieningai palaikytoje deklaracijoje.

Saugumo Tarybos nariai dar pabrėžė, kad „visos konflikto šalys nedelsdamos suteiktų galimybę tyrėjamas patekti į katastrofos vietą, kad būtų nustatytos šio incidento priežastys“, – sakoma pranešime.

JT Saugumo Taryba pareiškė nuoširdžiausią užuojautą aukų artimiesiems ir žmonėms bei vyriausybėms, kurių piliečiai žuvo per bendrovės „Malaysia Airlines“ MH17 skrydžio lėktuvo katastrofą.

Taryba prisidėjo prie vis stiprėjančio pasaulinio reikalavimo rasti atsakingus už spėjamą lėktuvo „Boeing 777“ numušimą asmenis.

Ukrainos avarinių tarnybų darbuotojai braunasi per baisiai nuniokotą katastrofos zoną ir baltomis vėliavėlėmis pažymi vietas, kuri guli lavonai.

Lėktuvas nukrito javų lauke separatistų kontroliuojamoje teritorijoje, bet nuolaužos ir sudraskyti kūnai išsibarstė kelių kilometrų ruože. JAV tvirtina, kad lėktuvas buvo numuštas raketa.

Priblokšti olandai reikalauja atsakymų

Per Malaizijos lėktuvo katastrofą Ukrainoje žuvusių olandų giminaičiai, kuriems vis dar sunku suvokti siaubingą artimųjų netektį, penktadienį reikalauja nuodugnaus tyrimo.

Šalis pabudo ištikta šoko, vėliavos buvo nuleistos iki pusės stiebo, o giminaičiai ir draugai stengiasi suvokti mažiausiai 173 olandų keleivių žūtį per katastrofą, kuri iš viso pareikalavo 298 gyvybių.

„Tikiuosi, kad valdžia atliks nuodugnų tyrimą dėl to, kas įvyko“, – Hagoje sakė Sanderis Essersas (Sanderis Esersas), kuris neteko kelių giminaičių: 66 metų brolio Peterio, jo 60 metų žmonos Jolette Nuesink (Joletės Nuesink) ir jųdviejų vaikų: 20 metų Emmos (Emos) ir 17 metų Valentijno (Valenteino).

Jų istorija yra tokia kaip ir daugelio kitų tame lėktuve buvusių Olandijos piliečių. Essersų šeima su draugais skrido trijų savaičių atostogų į Borneo salą, tyrinėti neliestų džiunglių.

„Kalbėjausi su broliu 20 minučių prieš tai, kai jis įlipo į lėktuvą“, – emocingai pasakojo S.Essersas, kuris su ašaromis pridūrė: „Bet negaliu jums pasakyti, ką jis man pasakė“.

S.Essersas sakė, kad jo brolis, pensininkas, anksčiau dirbęs Olandijos telekomunikacijų industrijoje, buvo žmogus, „vis dar turėjęs didelių planų“.

„Jo jachta yra štai čia, uoste. Jis dar planavo pamatyti pasaulio“, – sakė S.Essersas, turėdamas omenyje netoliese esantį Scheveningeno uostą.

Peterio Esserso žmona Jolette buvo klinikinės psichologijos specialistė, turėjo savo kabinetą ir, ironiška, dirbo su karo traumą patyrusiais žmonėmis.

Pasak S.Esserso, jo dukterėčia Emma, kuri studijavo pirmame medicinos kurse šalies šiaurėje esančio Groningeno universitete, buvo „linksmas ir nuotykių nebijantis žmogus“, o sūnėnas Valentijnas dar mokėsi mokykloje, mėgo sportą, puikiai žaidė tenisą ir futbolą.

Tuo Malaizijos lėktuvu taip pat skrido garsus buvęs „International AIDS Society“ prezidentas Joepas Lange (Jupas Langė), kuris drauge su maždaug 100-u kitų keleivių vyko į Melburną dalyvauti 20-ojoje tarptautinėje AIDS konferencijoje, pranešė žiniasklaida.

„Tai neįsivaizduojama, – sakė J.Lange draugas Jaapas Goudsmitas (Japas Goudsmitas). – Mano žmona matė jį vakar (ketvirtadienį) ryte, prieš jam išskrendant“.

„Jis turėjo penkis vaikus ir buvo labai jautrus šeimos žmogus“, – pridūrė J.Goudsmitas.

Daugelį kitų taip pat pribloškė naujienos, kad jų giminaičiai ir draugai buvo "Malaysia Airlines" lėktuve, kuris sudužo vos keturi mėnesiai po to, kai kitas tos pačios bendrovės lėktuvas su 239 žmonėmis dingo virš Indijos vandenyno.

„Tai negali būti tiesa!“ – „Facebook“ parašė Alicia de Boer (Alisija de Bur), paaiškėjus, kad tame lėktuve buvo jos draugas Coras Panas (Koras Panas).

Prieš pat lipdamas į lėktuvą C.Panas paskelbė lėktuvo nuotrauką ir prirašė dabar šiurpiai skambantį komentarą: „Jei jis dings, štai kaip jis atrodo“.

C.Panas, kuris į Malaiziją vyko paatostogauti paplūdimiuose, juokavo apie „Malaysia Airlines“ reiso MH370 lėktuvą, kuris dingo kovo 8 dieną ir kurio likimas vis dar yra paslaptis.

Tai antra pagal olandų aukų skaičių lėktuvo katastrofa – po siaubingos 1977 metų tragedijos, kai Tenerifėje sudužus dviem „Boeing 747” žuvo 238 Nyderlandų piliečiai.

2010 metais Libijos sostinėje Tripolyje sudužus „Airbus A330“, žuvo 103 žmonės, tarp jų – 70 Olandijos piliečių. Vienintelis tą katastrofą išgyvenęs žmogus buvo devynerių metų olandų berniukas.

Sukilėlių lyderis atmeta paliaubų galimybę 

Vienas iš pagrindinių rytų Ukrainoje veikiančių prorusiškų separatistų vadų penktadienį atmetė galimybę laikinai paskelbti paliaubas konflikte su vyriausybės pajėgomis, tačiau pažadėjo leisti tyrėjams dirbti oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH 17 keleivinio lainerio katastrofos vietoje.

„Apie paliaubas negali būti kalbos, bet mes leisime ekspertams patekti į katastrofos vietą“, – vadinamosios Donecko liaudies respublikos „premjeras“ Aleksandras Borodajus sakė žurnalistams.

Gelbėtojai rado 181 žmogaus palaikus 

Gelbėtojai, dirbantys Malaizijos keleivinio lainerio sudužimo vietoje rytų Ukrainoje, rado maždaug 181 aukos palaikus, penktadienį pranešė vienas Užsienio reikalų ministerijos pareigūnas.

Oro bendrovės „Malaysian Airlines“ lėktuvas „Boeing 777“ nukrito netoli sienos su Rusija – regione, kuriame prorusiški separatistai nuo balandžio kaunasi su Ukrainos vyriausybės pajėgomis.

Anksčiau buvo pranešta, kad per šią katastrofą žuvo visi 298 laineryje buvę žmonės.

URM atstovas Andrijus Sybyha sakė, kad palaikai veikiausiai bus išgabenti į šiaurės rytinį Charkovo miestą, kurį kontroliuoja centrinė vyriausybė.

Separatistai sutiko padėti ištirti šią katastrofą ir suteikti saugią prieigą tarptautiniams ekspertams, nurodė Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO).

Separatistai rado „daugumą“ juodųjų dėžių

Gelbėtojai, milicininkai ir netgi nedirbantys angliakasiai, vilkintys suodinus kombinezonus, penktadienį ieškojo nuolaužų ir žmonių palaikų, išsibarsčiusių dideliame dirbamų laukų plote neramiame Ukrainos rytiniame regione, kur sudužo Malaizijos keleivinis lėktuvas ir žuvo visi 298 juo skridę žmonės.

Prorusiški separatistai, kontroliuojantys tą teritoriją, nurodė radę „daugumą“ lainerio juodųjų dėžių ir svarstantys, ką su jomis daryti. Šis pranešimas kelia didelį pavojų lėktuvo katastrofos tyrimo patikimumui.

Ukraina, kurios tyrėjai negalėjo patekti į tą teritoriją, paragino atlikti tarptautinį tyrimą, siekiant nustatyti, kas jį atakavo, tačiau tvirtino, kad tai padarė ne Kijevo vyriausybės pajėgos. JAV žvalgybos tarnybos sakė, kad laineris buvo numuštas raketa „žemė–oras“, tačiau negalėjo pasakyti, kas ją paleido.

Penktadienį tapo pirmąja diena per kelis mėnesius, kai tame regione nebuvo užfiksuota jokių susirėmimų, nors oficialiai nebuvo paskelbtos jokios paliaubos.

Tačiau patekti į katastrofos vietą tebėra sunku ir pavojinga. Kelyje iš rytinio regiono didžiausio miesto Donecko į tragedijos vietą penktadienį buvo penki sukilėlių postai, o kiekviename iš jų buvo tikrinami pravažiuojančių žmonių dokumentai.

Lėktuvo nuolaužos buvo pažirusios dideliame plote tarp dviejų kaimų rytų Ukrainoje. Daugelis didelių lainerio „Boeing 777“ nuolaužų buvo oro bendrovės „Malaysia Airlines“ būdingų spalvų – raudonos, mėlynos ir baltos.

Pilotų kabinos ir vienos turbinos nuolaužos riogsojo už maždaug kilometro, o vietos gyventojai pasakojo, kad lainerio uodega nukrito už maždaug 10 kilometrų. Tai rodo, kad lėktuvas veikiausiai subyrėjo dar prieš rėždamasis į žemę.

Visu buvo pabirę lavonai ir palaikų dalys: saulėgrąžų laukuose ir netgi sukilėlių kontroliuojamo Rozsypnės kaimo, esančio už maždaug 40 kilometrų nuo sienos su Rusija, gatvėse. Vienas sukilėlių kovotojas sakė naujienų agentūrai „The Associated Press“, kad matė tame kaime dalį fiuzeliažo, o tai patvirtina prielaidą, kad į lėktuvą tikriausiai pataikė raketa.

Ukraina kaltina sukilėlius numušus „Malaysia Airways“ lėktuvą. Separatistai tai neigia ir kaltina vyriausybės pajėgas, tačiau tokius kaltinimus atmetė Ukrainos prezidentas Petro Porošenka.

Vienas sukilėlių kovotojų vado Igorio Girkino padėjėjas, pageidavęs neviešinti jo vardo, sakė, kad aštuoni iš 12 lainerio skrydžio duomenų įrašymo prietaisų buvo rasti katastrofos vietoje, tačiau nepateikė daugiau detalių. Paprastai komerciniuose lėktuvuose būna skrydžio duomenų savirašis ir pilotų salono pokalbių įrašymo įrenginys, todėl tiksliai nežinoma, kokius prietaisus turėjo omenyje sukilėlių atstovas.

Pasak jo. I.Girkinas tebesvarsto, ar leisti tarptautiniams tyrėjams patekti į didelę teritoriją, kurioje išsibarsčiusios nuolaužos. Tyrėjai taip pat privalėtų gauti specialius sukilėlių vadovybės leidimus, kad galėtų saugiai filmuoti arba fotografuoti toje vietovėje.

Skrydžių saugumo fondo atstovas Kennethas Quinnas (Kenetas Kvinas) sakė, kad tyrimui turėtų vadovauti kelių šalių koalicija. Jungtinės Valstijos jau pasiūlė savo pagalbą.

Dauguma sudužusio lainerio keleivių buvo olandai

„Malaysia Airlines“ keleiviniu lėktuvu „Boeing 777-200“, kuris ketvirtadienį buvo numuštas konflikto draskomoje Rytų Ukrainoje, skrido 298 žmonės iš mažiausiai 10 šalių. Toliau pateikiami žmonių iš atskirų valstybių skaičiai.

Nyderlandai: 173.

Malaizija: 44 (tarp jų – 15 įgulos narių ir du vaikai).

Australija: 27.

Indonezija: 12 (tarp jų – vienas vaikas).

Jungtinė Karalystė: 9.

Vokietija: 4.

Belgija: 4.

Filipinai: 3.

Kanada: 1.

Naujoji Zelandija: 1.

Žmonių su dar nepatvirtinta pilietybe: 20.

Kraupūs vaizdai katastrofos vietoje 

Žmonių kūnų dalys, išsimėčiusios tarp nuolaužų ir bagažo daiktų kelių kilometrų spinduliu, rūkstančios keleivinio lėktuvo liekanos javų lauke: siaubingos mirties scenos Rytų Ukrainoje, kur ketvirtadienį nukrito „Malaysia Airlines“ reiso MH17 laineris.

„Vargšai žmonės, – sakė pritrenkta vietos gyventoja Natalija, stovėdama priešais savo namus netoli katastrofos epicentro. – Galvojat, kad jie ką nors suprato apie šį karą Ukrainoje? Net mes jo nesuprantame“.

Netoliese esančiame lauke guli „Boeing-777“ uodegos stabilizatorius, išdažytas „Malaysia Airlines“ spalvomis, o aplink matosi bagažo ir asmeniniai 298 lėktuvu skridusių žmonių daiktai.

Kaimo keliuko viduryje gulinti nutraukta pėda liudija apie nelaimės nuožmumą. Nėra jokių ženklų, kad kas nors iš lėktuvo būtų likęs gyvas.

„Neįsivaizduoju, kaip žmogus būtų galėjęs tai išgyventi“, – sakė separatistų kovotojas Olegas. Jis papasakojo, kad padėjo paimti 13-os žmonių palaikus, ir pridūrė: „Jie buvo dalimis“.

Liudininkai pasakojo, kad girdėjo garsų sprogimą ir kad lėktuvas tikriausiai subyrėjo ore, o jo nuolaužos paskui krito ant žemės. Už maždaug 9 km esančio kaimo gyventojai pranešė radę lėktuvo liekanų.

Kai kurios nuolaužos vis dar rusena, visur tvyro stiprus žibalo kvapas.

„Buvau ką tik nuėjusi pamiegoti, maždaug 16 val. (ir Lietuvos laiku), kai išgirdau didžiulį trenksmą, – sakė 64 metų Katia. – Tai buvo tarsi žemės drebėjimas“.

Jos 43 metų žentas Aleksandras rodo nudeginimų žymes ant jo ūkį juosiančios tvoros, kurias paliko iš dangaus kritusios degančios šukės.

Netoliese guli lėktuvo važiuoklė ir didelis fuzeliažo gabalas.

„Vynuogienojai taip pat sudegė. Mums labai, labai pasisekė, (kad nebuvome sužeisti)“, – sakė jis.

Iki šiol kovos, kurios krečia Rytų Ukrainą, nebuvo paveikusios jų ramios sodybos, bet kelias pastarąsias dienas mūšių aidas pasiekdavo kaimyninį rajoną, esantį arčiau Rusijos sienos, o dangumi kartais prašvilpdavo ukrainiečių naikintuvai.

Paskelbtas šokiruojantis separatistų pokalbis

Ukrainos pareigūnai skelbia užiksavę telefoninių pokalbių įrašus, kuriuose girdėti separatistų pokalbiai apie numuštą lėktuvą. Internete paskelbtas galimai užfiksuoto šokiruojančio pokalbio įrašas:

 

NATO susirūpinusi dėl ginklų sukilėlių arsenale

NATO penktadienį pareiškė esanti susirūpinusi dėl gausėjančių modernių sunkiųjų ginklų rytų Ukrainoje veikiančių prorusiškų sukilėlių arsenale, kai tame regione ankstesnę dieną sudužo Malaizijos keleivinis laineris.

„Esame susirūpinę dėl didėjančio naudojamų sunkiųjų ginklų skaičiaus ... taip pat dėl vis pažangesnių sistemų, – sakė vienas NATO pareigūnas. – Matėme, kad Rusija toliau leidžia samdiniams ir sunkiesiems ginklams plūsti per savo sienas į Ukrainą.“

Paklaustas, ar JAV vadovaujamam kariniam aljansui žinomos oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH17 lėktuvo katastrofos, pareikalavusios beveik 300 žmonių gyvybių, aplinkybės, pareigūnas sakė negalintis komentuoti žvalgybos reikalų.

Tačiau jis pažymėjo, kad to incidento metu virš Lenkijos ir Rumunijos teritorijų patruliavo du Aljanso vadovavimo ir tolimosios žvalgybos sistemos AWACS lėktuvai.

„Jų skrydžių įrašai šiuo metu peržiūrimi“, tačiau dėl didelio atstumo nuo katastrofos vietos „nesitikime, kad mūsų lėktuvai užfiksavo tą incidentą“, – sakė NATO pareigūnas.

 

Kijevas: Ukrainos kariuomenė nesusijusi su katastrofa

Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos (NSGT) atstovas penktadienį paneigė, kad Kijevo vyriausybinės pajėgos kaip nors susijusios su ankstesnę dieną įvykusiu Malaizijos keleivinio lėktuvo „Boeing 777“ sudužimu rytinėje Donecko srityje.

„Tuo metu Ukrainos ginkluotųjų pajėgų naikintuvų Ukrainos oro erdvėje nebuvo. Lėktuvas „Boing 777“ buvo už Ukrainos ginkluotųjų pajėgų antžeminių priešlėktuvinės gynybos priemonių pasiekiamumo ribų, – NSGT atstovas Andrijus Lysenka sakė per spaudos konferenciją.

Jis pabrėžė, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos nevykdė jokių operacijų, siekiant numušti oro taikinius.

„Atlikta Ukrainos teritorijoje esančių zenitinių raketų kompleksų ir zenitinių valdomų raketų inventorizacija – visos raketos rastos“, – pridūrė A.Lysenka.

Tuo tarpu Rusijos gynybos ministerija penktadienį pranešė, kad Malaizijos lainerio skrydžio maršrutas ir jo sudužimo zona patenka į dviejų Ukrainos ginkluotųjų pajėgų ilgojo nuotolio zenitinių raketų baterijų S-200 ir vidutinio nuotolio zenitinių raketų komplekso „Buk М1“ trijų baterijų aprėpiamą zoną.

Ministerija pridūrė, kad Rusijos kariškiai liepos 17 dieną fiksavo komplekso „Buk M1“ radiolokatorių stoties RLS-9S18 „Kupol“ signalus, kurių šaltinis buvo netoli Stylos gyvenvietės už 30 kilometrų į pietus nuo Donecko.

Rusija teigia užfiksavusi Ukrainos zenitinių raketų komplekso radaro signalus 

Rusijos gynybos ministerija penktadienį pranešė, kad užfiksavo Ukrainos vyriausybės pajėgų zenitinių raketų komplekso „Buk“ radarų signalus ketvirtadienį, kai virš rytų Ukrainos buvo numuštas Malaizijos keleivinis lėktuvas, nurodė naujienų agentūra „RIA Novosti“.

Ministerija pažymėjo, kad Rusijos kariškiai liepos 17 dieną fiksavo raketų komplekso „Buk M1“ radiolokatorių stoties RLS-9S18 „Kupol“ signalus, kurių šaltinis buvo netoli Stylos gyvenvietės už 30 kilometrų į pietus nuo Donecko.

Gynybos ministerija nurodė, kad „Buk“ sistema leidžia keistis informacija apie oro taikinius tarp vieno diviziono raketų baterijų, todėl raketos galėjo būti paleisto iš visų baterijų, dislokuotų prie Avdijivkos miesto (už 8 kilometrų į šiaurę nuo Donecko) arba Hruzko-Zorianskės kaime, esančiame už 25 kilometrų į rytus nuo Donecko.

A. Merkel: prorusiški sukilėliai Ukrainoje yra gerai ginkluoti

Rusija turi prisiimti atsakomybę už taikos proceso pažangą Ukrainoje, kur būtinos paliaubos, kad būtų galima ištirti netoli Rusijos sienos įvykusio Malaizijos keleivinio lainerio katastrofą, penktadienį pareiškė Vokietijos kanclerė Angela Merkel.

Vakarai dėl Ukrainos neturi alternatyvos - tik siekti dialogo su Vladimiru Putinu, sakė A.Merkel per spaudos konferenciją Berlyne, pridūrusi, kad kol kas anksti priimti kokius nors sprendimus dėl griežtesnių sankcijų įvedimo Rusijai.

Esama daugybės ženklų, kad „Malaysian Airlines“ laineris „Boeing 777“ buvo numuštas, ir šio įvykio kaltininkai turi būti patraukti atsakomybėn, o nepriklausomas tyrimas turi būti pradėtas kiek įmanoma greičiau, pabrėžė kanclerė.

„Šie įvykiai dar kartą mums parodė, jog reikalingas politinis sprendimas, o visų svarbiausia yra tai, kad Rusija atsakinga už tai, kas šiuo metu vyksta Ukrainoje“, - sakė A.Merkel.

Visi 298 „Boeing 777“ keleiviai ir įgulos nariai žuvo per šią tragediją, kuri, kaip manoma, įvyko į lėktuvą pataikius raketai. Ši katastrofa gali tapti lūžio tašku krizėje tarp Rusijos ir Vakarų, kuri yra rimčiausia nuo Šaltojo karo laikų.

Katastrofa įvyko kita dieną po to, kai Europos Sąjungos lyderiai sugriežtino sankcijas Maskvai, sutarę imtis baudžiamųjų priemonių prieš Rusijos bendroves, kurios prisidėjo prie veiksmų destabilizuojant situaciją Ukrainoje, ir blokavę naujų paskolų skyrimą Rusijai per du daugiašalius skolintojus - ES Europos investicijų banką ir Europos rekonstrukcijos ir plėtros banką.

A.Merkel išsakė „labai aiškų raginimą Rusijos prezidentui (Vladimirui Putinui) ir vyriausybei prisidėti prie politinio sprendinio suradimo“.

Kanclerė spaudos konferencijoje taip pat pažymėjo, kad prorusiški separatistai Ukrainoje yra gerai ginkluoti ir kad kai kurie jų ginklai tikriausiai atkeliavo per sieną iš Rusijos.

„Tikrai separatistai yra gerai ginkluoti ir yra daug požymių, kad kai kurie šių ginklų atkeliavo per sieną iš Rusijos, – sakė ji. - Todėl pasienio režimas mums yra nepaprastai svarbus“.

Vokietiją ir Rusiją sieja glaudūs prekybiniai ryšiai, ir pramonės šakų asociacijos ketvirtadienį išsakė susirūpinimą, kad verslo ryšiai su Rusija nukentės sugriežtinus sankcijas.

Tačiau po keleivinio orlaivio numušimo gali sustiprėti spaudimas imtis dar griežtesnių priemonių prieš Rusiją.

„Anksčiau mums atrodė, kad trečioji sankcijų fazė, ypač iš ES pusės, vargu ar įmanoma, ir niekas, ką anksčiau šią savaitę išgirdome iš Jungtinių Valstijų ar ES, to nepakeitė. Tačiau Malaizijos lainerio tragedija gali pakeisti situaciją“, - sakė Maskvoje įsikūrusios konsultacinės bendrovės „Macro Advisory“ ekspertas Chrisas Weaferis (Krisas Viferis).

„Arba šis įvykis pastums Rusiją į didesnę saviizoliaciją reaguojant į visuotinę pasaulinę kritiką, kuri neišvengiama, jei kaltinimai pasitvirtins, arba jis žymės tam tikrą vieno iš pavojingiausių konflikto Rytų Ukrainoje etapų pabaigą ar pabaigos pradžią“, - sakė jis.

Rusijos žiniasklaidoje verda debatai

Rusijos žiniasklaidoje penktadienį įsiplieskė debatai, kas kaltas dėl Malaizijos keleivinio lainerio sudužimo separatistų kontroliuojamoje rytų Ukrainoje: vieni kanalai nedelsdami apkaltino Kijevą, o kiti laikėsi atsargesnės pozicijos.

Bulvarinis laikraštis „Tvoj den“ savo pirmajame puslapyje išspausdino didelę nuotrauką iš katastrofos vietos su užrašu: „Donecko Liaudies Respublikos valdžia teigia, kad lėktuvą sunaikino Ukrainos raketa „Buk“, turėdami omenyje Rusijos gamybos zenitinių raketų kompleksą.

Šis Kremliaus politiką palaikantis laikraštis citavo Donecko srityje veikiančių sukilėlių „saugumo tarybos“ narį Sergejų Kavtaradzę, kuris sakė, kad „remiantis mūsų informacija, tą lėktuvą numušė Ukrainos ginkluotosios pajėgos“.

„Tvoj den“ žurnalistai buvo vieni iš pirmųjų, nuvykusių į katastrofos vietą. Laikraštis paskelbė nuotraukų, kuriose matomi ant žolės išdėlioti Malaizijos ir Olandijos piliečių pasai, taip pat lėktuvo nuolaužos, tarp kurių matėsi žmonių palaikų dalys.

Rusijos vyriausybės poziciją taip pat palaikantis dienraštis „Izvestija“ žengė dar toliau, cituodamas sukilėlių pareiškimą, jog ta katastrofa buvo „Kijevo suplanuota provokacija“. Tame pranešime rytų Ukraina vadinama Naująja Rusija (Novorosija), kaip tą regioną vadina dalis separatistų.

„Izvestija“ citavo sukilėlių lyderius, tarp jų Aleksandrą Borodajų, kurie sakė, kad tą teritoriją kontroliuojantys kovotojai neturėjo sudėtingų ginkluotės kompleksų, tokių kaip „Buk“.

„Apsvarstykite patys, kas galėjo tai padaryti? Sukilėliai neturi ginklų, kuriais būtų galima numušti lėktuvą tokiame aukštyje. Tačiau Kijevas jų turi“, – sakė separatistų judėjimo „Naujosios Rusijos liaudies frontas“ bendrapirmininkis Konstantinas Dolgovas.

Ukrainos karybos ekspertas Ihoris Levčenka sakė Rusijos verslo dienraščiui „Kommersant“, jog keli Kijevo vyriausybinių pajėgų kompleksai „Buk“ iš tikrųjų buvo konflikto zonoje, tačiau „jie tikrai nebūtų panaudoti prieš tokį taikinį kaip keleivinis laineris“.

Vienas neįvardytos NATO šalies diplomatas aiškino „Kommersant“, kad Vakarų šalių pareigūnai „linksta prie versijos, jog sukilėliai numušė tą lėktuvą, remiantis netiesioginiais įrodymais“, cituodamas vieną sukilėlių lyderio pranešimą ir separatistų paskelbtą žinią, jog jie užėmė Ukrainos kariuomenės postą, kuriame buvo „Buk“ raketų sistemų.

Diplomatas leido suprasti, jog jeigu būtų įrodyta, kad sukilėliai numušė Malaizijos lėktuvą, „kaltė dėl to, kas nutiko, taip pat teks Rusijai“, rašo „Kommersant“.

Kai kurie žiniasklaidos kanalai klausė, kodėl civiliniam lėktuvui apskritai buvo leista skristi virš konflikto zonos.

„Kommersant“ citavo civilinės aviacijos šaltinius, kurie sakė, kad skraidyti virš rytų Ukrainos yra „beatodairiška“ – netgi 10 km aukštyje. Pasak jų, Ukraina turėjo uždrausti skrydžius virš to regiono.

„Lieka neaišku, kaip „Boeing 777“ atsidūrė virš konflikto zonos ir kodėl oro dispečeriai neužkirto kelio potencialiai pavojingai padėčiai“, – rašo vyriausybės laikraštis „Rossijskaja gazeta“.

Kaltininkai turėtų stoti prieš Hagos tribunolą, sako Ukrainos premjeras

Ukrainos premjeras penktadienį sakė, jog prorusiškų separatistų sukilėliai, kurie, kaip mano Kijevas, numušė keleivinį Malaizijos lėktuvą su 298 žmonėmis, turėtų stoti prieš tarptautinį tribunolą Hagoje.

„Siaubinga vakar dienos tragedija paveikė mūsų gyvenimus. Rusai nuėjo per toli“, – sakė premjeras Arsenijus Jaceniukas, kurį citavo naujienų agentūra „Interfax“.

„Tai tarptautinis nusikaltimas, už kurį jie turėtų stoti prieš tarptautinį tribunolą Hagoje“, – pridūrė jis.

„Malaysia Airlines“ mėgina organizuoti saugią prieigą prie katastrofos vietos

Malaizijos oro bendrovė „Malaysia Airlines“ per jos lėktuvo katastrofą žuvusių žmonių artimiesiems mėgina organizuoti saugią prieigą prie nelaimės rajono Rytų Ukrainoje, kur ketvirtadienį nukritus „Boeing 777“, žuvo visi 298 jo keleiviai ir įgulos nariai, penktadienį pranešė Amsterdamo oro uosto atstovė spaudai.

„Artimieji, keli šimtai žmonių, šiuo metu yra apgyvendinti viešbutyje Schipholio oro uoste“, - sakė atstovė spaudai.

Ketvirtadienį oro bendrovės atstovas, atsakingas už skrydžius Europoje, pranešė, kad į Amsterdamą bus nusiųstas lėktuvas „Boeing 747“, kuris aukų artimuosius nuskraidins į Ukrainos sostinę Kijevą.

Ukrainiečių pareigūnai skundėsi, kad prorusiški separatistai trukdo patekti į katastrofos rajoną.

Malaizijos transporto ministras Liowas Tiongas Lai (Liovas Tiongas Lajus) penktadienį sakė, kad jei Malaizijos lėktuvas Ukrainoje buvo numuštas, tai būtų „pasityčiojimas iš žmogiškojo padorumo“.

„Jei tai bus patvirtinta, tai prieštaraus tarptautinei teisei ir bus pasityčiojimas iš žmogiškojo padorumo“, – žurnalistams Kvala Lumpūre sakė ministras.

Jis taip pat nurodė, kad Malaizija sveikina raginimą atlikti nepriklausomą tyrimą dėl šios tragedijos.

Sukilėliai nebuvo užgrobę priešlėktuvinių raketų kompleksų, sako generalinis prokuroras

Neteisėtų ginkluotų grupuočių kovotojai nebuvo užgrobę Ukrainos ginkluotųjų pajėgų turimų priešlėktuvinės gynybos sistemų Donecko srityje, ketvirtadienį pareiškė generalinis prokuroras Vitalijus Jarema, kai šalies rytiniame regione sudužo, kaip įtariama, raketa numuštas bendrovės „Malaysia Airlines“ keleivinis laineris.

„Po to, kai buvo numuštas keleivinis lėktuvas, kariškiai pranešė prezidentui, kad teroristai neturi mūsų raketų kompleksų „Buk“ ir S-300. Tokie ginklai nebuvo pagrobti“, – V.Jerema sakė internetiniam laikraščiui „Ukrainskaja pravda“ po Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos posėdžio.

Anksčiau Ukrainos gynybos ministerija paskelbė, kad per šalies rytuose vykdomą „antiteroristinę operaciją“ vyriausybinių ginkluotųjų pajėgų zenitinių raketų kompleksai nebuvo naudojami, o aviakatastrofos momentu tame regione neskraidė jokie Ukrainos naikintuvai.

„Ukrainos gynybos ministerija oficialiai praneša, kad (Malaizijos lainerio sudužimo momentu) Ukrainos ginkluotųjų pajėgų naikintuvų oro erdvėje nebuvo.

Lėktuvas „Boing 777“ buvo už Ukrainos ginkluotųjų pajėgų antžeminių priešlėktuvinės gynybos priemonių pasiekiamumo ribų. Per antiterotoristinės operacijos laikotarpį Ukrainos ginkluotųjų pajėgų zenitinių raketų kompleksai nebuvo naudojami; nebuvo nei vieno valdomųjų zenitinių raketų paleidimo“.

Tuo tarpu naujienų agentūra „Interfax“ citavo „kompetentingą šaltinį“, kuris trečiadienį sakė, jog liepos 15 dieną į Donecko rajoną buvo perkeltas Ukrainos ginkluotųjų pajėgų zenitinių raketų kompleksų „Buk“ divizionas, remdamasis „objektyvios kontrolės rezultatais“.

Pasak jo, šiuo metu šiaurės rytiniame Charkovo mieste perdislokavimui ruošiama kita „Buk“ baterija.

„Interfax“ pašnekovas pažymėjo, kad didesniame negu 10 km aukštyje skraidantys lėktuvai gali būti numušti tik S-300 arba „Buk“ raketomis.

Jis pridūrė, kad rytų Ukrainoje veikiantys sukilėliai tokių ginklų „neturi ir negali turėti“.

Britų premjeras sušaukė skubų krizių komiteto posėdį

Didžiosios Britanijos vyriausybės vadovas Davidas Cameronas (Deividas Kameronas) penktadienį sušaukė skubų krizių komiteto pasitarimą po Ukrainos rytuose įvykusios Malaizijos lėktuvo katastrofos, per kurią žuvo 298 žmonės.

„10 val. 30 min. (12 val. Lietuvos laiku) rengiamas „Cobra“ susitikimas“, - nurodė Dauning Strito atstovas spaudai, turėdamas galvoje vyriausybės nepaprastųjų padėčių komitetą.

Oro bendrovės „Malaysian Airlines“ laineris, skridęs reisu MH17 iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą, ketvirtadienį dingo iš radiolokatorių ekranų ir sudužo Rytų Ukrainoje, kur vyriausybinės pajėgos kovoja su prorusiškais separatistais.

Pasak „Malaysian Airlines“, orlaiviu skrido devyni britai.

Ekspertai svarsto, ar lainerį galėjo numušti raketa

Jeigu Ukrainoje ketvirtadienį nukritęs Malaizijos keleivinis laineris buvo numuštas, kaip teigia Kijevas, karybos analitikai nurodo, kad veikiausiai į tą lėktuvą buvo paleista vidutinio nuotolio raketa.

Pasak ekspertų, vidutinio nuotolio raketa „žemė–oras“ neabejotinai galėtų numušti lėktuvą, kuris, kaip pranešama, skrido apie 10 km aukštyje.

Tiek Rusijos, tiek Ukrainos pajėgos turi įvairių modifikacijų raketų „žemė–oras“ kompleksų „Buk“, apginkluotų raketomis SA-11 ir SA-17, kurios gali smogti taikiniams, skrendantiems iki 25 kilometrų aukštyje.

Pagal NATO terminologiją, kompleksai „Buk“ turi kodinį pavadinimą „Gadfly“ („Sparva“).

Pastarosiomis savaitėmis rytų Ukrainoje buvo numušti keli vyriausybinių pajėgų lėktuvai, veikiausiai naudojant nešiojamuosius zenitinių raketų kompleksus (PZRK), tačiau tiems orlaiviams buvo smogta, kai jie skrisdavo daug mažesniame aukštyje, sako analitikai.

„Trumpojo nuotolio nuo peties paleidžiami ginklai susiję su kelių orlaivių praradimu per kelias pastarąsias dienas ... tačiau jie negalėtų pasiekti daugiau nei 30 tūkst. pėdų (apie 10 km) aukščio“, – nurodė gynybos analitinio centro „IHS Jane's“ vyresnysis ekspertas Edwardas Huntas (Edvardas Hantas).

„Tai turėjo būti raketa, pasižyminti tam tikromis galimybėmis“, – E.Huntas sakė naujienų agentūrai AFP.

Pagal kitą scenarijų keleivinis laineris galėjo būti numuštas „oras–oras“ tipo raketa, paleista iš naikintuvo, tačiau nėra jokios informacijos, kad tuo metu tame regione būtų skraidę kokie nors karo lėktuvai.

„Buk“ raketų kompleksai yra plačiai naudojami, o prieš prasidedant konfliktui Ukrainoje vyriausybės pajėgos turėjo 6–8 tokias baterijas, aiškino E.Huntas.

Rusija savo arsenale tokių kompleksų turi daug daugiau, taip pat pažangesnių oro erdvės gynybos sistemų, tokių kaip S-300 ir S-400, tačiau neaišku, ar tokios sistemos buvo naudojamos Ukrainoje arba jos kaimynystėje.

S-400 laikomas pažangiausiu Rusijos gamybos zenitinių raketų kompleksu, o jų baterijos, kaip manoma yra dislokuotos aplink Maskvą ir keliose kitose vietose.

Būtų logiška manyti, kad Rusijos šarvuotieji batalionai, dislokuoti netoli sienos su Ukrainai, turi „Buk“ baterijų, juolab kad Maskva yra nurodžiusi, jog tie daliniai dalyvauja „pratybose“, sako analitikai.

Tačiau tas sistemas daug sunkiau valdyti negu PZRK, ir mažai tikėtina, kad prorusiški separatistai Ukrainoje galėtų patys naudoti „Buk“ baterijas.

„Jų paprastai nematoma sukilėlių arba separatistų pajėgose dėl tos pačios priežasties, kad juos valdyti reikia daug žmonių, kurie turi būti labai gerai apmokyti, taip pat reikalingos atsarginės dalys“, – aiškino E.Huntas.

„Buk“ yra mobiliosios sistemos, sumontuotos ant ratinių arba vikšrinių mašinų, pritaikytos numušti lėktuvus, sparnuotąsias raketas, sraigtasparnius ir kitokius taikinius.

Šie kompleksai būdavo demonstruojami Maskvos Raudonojoje aikštėje per karinius paradus, o juos gaminti pradėta Sovietų Sąjungoje 8-ame dešimtmetyje.

Naujausių modifikacijų „Buk“ kompleksai gaminami Uljanovsko mieste veikiančioje gamykloje, priklausančioje valstybiniam gynybos pramonės koncernui „Almaz-Antej“, kuris tapo vienu iš naujausių JAV sankcijų Rusijai taikinių.

Kaip pranešama „Buk“ raketų sistemų taip pat buvo pastebėta Sirijoje. Rusija tiekė tas sistemas Damaskui pastaraisiais metais.

V. Putinas ragina atlikti nešališką tyrimą

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, kalbėdamasis su Nyderlandų premjeru Marku Rutte (Marku Rute), paragino atlikti „nuodugnų ir objektyvų“ tyrimą dėl Malaizijos lainerio katastrofos rytų Ukrainoje, penktadienį pranešė Kremlius.

„Rusijos valstybės vadovas pažymėjo, kad įvykusi tragedija eilinį kartą patvirtina aštriausios krizės Ukrainoje sparčiausio taikaus sureguliavimo būtinybę, taip pat pabrėžė, kad reikia nuodugniai ir objektyviai ištirti visas aviakatastrofos aplinkybes“, – sakoma Kremliaus pranešime.

„V.Putinas paprašė perduoti užuojautos ir palaikymo žodžius žuvusiųjų giminėms ir artimiesiems, taip pat visai (Nyderlandų) Karalystės liaudžiai“, – pridūrė Kremlius.

Iš 298 tos katastrofos aukų 154 buvo Nyderlandų piliečiai.

Australijos premjeras: Rusijos reakcija yra „labai nepatenkinama“

Australijos premjeras Tony Abbottas (Tonis Abotas) penktadienį Rusijos atsaką į „Malaysian Airlines“ keleivinio lėktuvo numušimą Ukrainoje pavadino „labai, labai nepatenkinamu“.

„Turiu jums pasakyti, kad pradinis Rusijos ambasadoriaus atsakas buvo kaltinti dėl to Ukrainą, ir turiu pasakyti, kad tai labai, labai nepatenkinama“, – sakė jis ir pridūrė, kad ši tragedija buvo „ne nelaimingas atsitikimas, o nusikaltimas“.

Per ketvirtadienio lėktuvo katastrofą Rytų Ukrainoje žuvo ir 28 australai.

Malaizijos lėktuvo katastrofa nėra atsitiktinumas, sako keleivių artimieji

Dingusio Malaizijos reiso MH370 lėktuvo keleivių artimieji penktadienį kalba, kad kito „Malaysia Airlines“ lėktuvo katastrofa Ukrainoje nėra atsitiktinumas, ir priduria, kad tai prideda svorio jų griežtai kritikai oro bendrovės atžvilgiu.

Reisu MH17 skridęs „Boeing 777-200“ su 298 keleiviais ir įgulos nariais, daugiausia – olandais, ketvirtadienį nukrito konflikto draskomoje Rytų Ukrainoje.

Kovo mėnesį dingusio lėktuvo keleivių giminaičiai ne kartą kaltino oro bendrovę ir Malaizijos vyriausybę neskelbiant informacijos ir įtartinai elgiantis per tyrimą.

Keleivio amerikiečio Philipo Woodo (Filipo Vudo) partnerė Sarah Bajc (Sara Baik) sakė, jog „tik laiko klausimas“, kada šią oro bendrovę ištiks nauja tragedija, nes „kai ligos simptomai ignoruojami, liga tvinksta“.

JAV pareigūnai sakė, kad reisu MH17 skridęs lėktuvas Rytų Ukrainoje buvo numuštas raketa „žemė-oras“. Lėktuvas galėjo tapti prorusiškų separatistų sukilimo tame regione auka.

„Dar vienas („Malaysia Airlines“) lėktuvas nukrito. Dar vienas 777... Yra per daug šių dviejų situacijų sutapimų, kad jų kaip nors nesietum, – sakoma S.Bajc elektroniniame laiške AFP. – Iš kur mums žinoti, kad panašus dalykas nenutiko (reiso) MH370 (lėktuvui)?“.

Reisu MH370 iš Kvala Lumpūro į Pekiną skridęs lėktuvas dingo kovo 8 dieną. Maždaug du trečdaliai iš 239 juo skridusių žmonių yra Kinijos piliečiai.

Tas „Boeing 777-400“, kaip manoma, nukrito Indijos vandenyno pietuose, bet plataus masto paieška kol kas nedavė jokių rezultatų, o nevilties ir pykčio apimtos keleivių šeimos įtaria informacijos slėpimą.

Lėktuvo keleivių kinų giminaičių grupės lyderis Stephenas Wangas (Stivenas Vangas) sakė, kad dėl naujos tragedijos jie labai užjaučia jos paliestus žmones.

„Tai, kad ta pati oro bendrovė gali patirti šiuos incidentus, labai liūdina“, – sakė S.Wangas, kurio 57 metų motina skrido kovą dingusiu lėktuvu.

Malaizijos pilietė Intan Maizura Othman (Intan Maizura Otman), kuri du mėnesiai po to, kai kovo mėnesį dingus minimam lėktuvui neteko vyro, taip pat – skrydžių palydovo, pagimdė vaiką, sakė, kad vis dar lieja ašaras – ir „dėl vyrelio“, ir dabar dėl draugų iš reisu MH17 skridusio lėktuvo.

„Kaip galit tikėtis, kad skraidysiu??? Galvoju, kad labai greitai pakabinsiu savo uniformą“, – „Twitter“ parašė ji.

„Malaysia Airlines“ ir šalies vyriausybė teisino lėktuvo maršrutą virš sukilėlių kontroliuojamos Rytų Ukrainos ir sakė, kad tarptautinės aviacijos administracijos tą maršrutą laikė saugiu.

Tačiau dvi pagrindinės Pietų Korėjos oro bendrovės, „Korean Air“ ir „Asiana“, taip pat – Australijos „Qantas“ nurodė, kad skrydžių maršrutus pakoregavo dar kovo pradžioje, kai Rusijos pajėgos įžengė į Krymą, išprovokuodamos kovas Ukrainoje.

Dviguba katastrofa temdo "Malaysia Airlines" išlikimo perspektyvas

Oro bendrovė "Malaysia Airlines", sukrėsta dviejų didžiulių tragedijų per keturių mėnesių laikotarpį, civilinės aviacijos pasaulyje tapo panaši į asbestą: toksiška visuomenei ir, anot ekspertų, nebegalinti pataisyti savo reputacijos.

"Malaysia Airlines" reiso MH17 lėktuvas, kuriame buvo 298 žmonės, nukrito rytų Ukrainoje, o Amerikos žvalgybos ekspertai įsitikinę, kad laineris buvo numuštas raketa "žemė-oras".

Keturiais mėnesiais anksčiau šios oro bendrovės lėktuvas, skraidinęs 239 žmones, dingo praėjus maždaug valandai po to, kai pakilo iš Kvala Lumpūro. Jokių to lainerio pėdsakų iki šiol nerasta, o šis faktas kelia didelį nerimą keleiviams ir aviacijos sektoriui.

"Negaliu sugalvoti, kaip jie galėtų išsigelbėti", - Kvala Lumpūre įsikūrusios finansų grupės "Maybank" aviacijos sektoriaus analitikas Mohshinas Azizas (Mohšinas Azizas).

"Tai skaudus smūgis įvaizdžiui, - pridūrė jis. - Tai didžiulis iššūkis. Labai sunku kovoti su neigiamu nusistatymu."

Dar prieš MH370 katastrofą valstybinė oro bendrovė "Malaysia Airlines" buvo pakliuvusi į sunkią finansinę padėtį. Sektoriuje, kuris yra žinomas kaip nuostolingas akcininkams ir nepateisinantis klientų lūkesčių, "Malaysia Airlines" seniai išsiskyrė savo daugelį metų trukusiais restruktūrizavimais ir nuostoliais.

MH370 katastrofa ir "Malaysia Airlines" bei vyriausybės nenoras teikti skaidrią informacija smarkiai pakenkė bendrovės reputacijai. Tačiau dabar buvusias prestižinės nacionalines avialinijas sukrėtė nauja neįsivaizduojama tragedija.

Prieš katastrofą Ukrainoje "Malaysia Airlines" patirdavo apie 1,6 mln. JAV dolerių (4,1 mln. litų) nuostolių per dieną, todėl šiai bendrovei neverta tikėtis "jokio stebuklo", pažymėjo Mohshinas Azizas. Dar prieš ketvirtadienį įvykusią tragediją jis prognozavo, kad bendrovė neturi galimybių išlikti ilgiau negu metus.

Penktadienį "Malaysia Airlines" akcijos nuvertėjo 11 procentų.

Kitaip negu MH370 katastrofa, dėl kurios laikoma atsakinga "Malaysia Airlines", antroji tragedija atrodo mažai priklausoma nuo bendrovės sprendimų.

Tačiau "Malaysia Airlines" gali sulaukti klausimų, kodėl jos lėktuvai toliau skraidė virš rytų Ukrainos - ginkluoto sukilimo prieš Kijevo centrinę vyriausybė židinio - kai dalis oro bendrovių pakeitė savo maršrutus, aplenkdamos tą šalį.

Aptikta antroji katastrofą patyrusio lėktuvo juodoji dėžė

Gelbėtojai penktadienį aptiko antrąjį Malaizijos oro linijų lėktuvo, kuris sudužo Ukrainos rytuose, savirašį prietaisą, iš įvykio vietos pranešė „Reuters“ fotoreporteris.

Regioną kontroliuojantys prorusiški separatistai ketvirtadienį po katastrofos taip pat pranešė suradę vieną orlaivio juodąją dėžę.

Oro bendrovės „Malaysian Airlines“ laineris, skridęs reisu MH17 iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą, ketvirtadienį dingo iš radiolokatorių ekranų ir sudužo Rytų Ukrainoje, kur vyriausybinės pajėgos kovoja su prorusiškais separatistais. Lėktuvu skrido 298 žmonės.

JAV pareigūnai nurodė, kad į lėktuvą pataikė „žemė–oras“ tipo raketa, tačiau negalėjo pasakyti, kas surengė ataką ir iš kur.

Sukilėliai leis tyrėjams dirbti katastrofos vietoje, sako ESBO

Ukrainos prorusiški separatistai sutiko užtikrinti pagalbą tyrimui dėl Malaizijos keleivinio lėktuvo katastrofos šalies rytuose ir užtikrins saugią prieigą tarptautiniams ekspertams, kurie bus pasiųsti į nelaimės vietą, penktadienį pranešė Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO).

Šios saugumo ir žmogaus teisių institucijos tinklalapyje paskelbtame pranešime sakoma, kad Kontaktinė grupė, sudaryta iš Ukrainos, Rusijos ir ESBO aukšto rango pareigūnų, surengė vaizdo konferenciją su separatistais, kurie pažadėjo bendradarbiauti su Ukrainos pareigūnais, atliekant tą tyrimą.

Kijevas skundėsi, kad separatistai neleido Ukrainos pareigūnams patekti į katastrofos, per kurią žuvo visi 298 tuo lėktuvu skridę žmonės, vietą. Vėliau žiniasklaida citavo separatistų pranešimą, kad jie rado vieną iš lainerio juodųjų dėžių.

„Jie (separatistai) skubos tvarka uždarys katastrofos vietą ir leis vietos pareigūnams pradėti pasiruošimus palaikų išgabenimui“, – nurodė ESBO.

Pranešime sakoma, kad sukilėliai įsipareigojo užtikrinti saugią prieigą ir suteikė saugumo garantijas nacionalinei tyrimų komisijai, kurioje taip pat dirbs tarptautiniai tyrėjai, savo kontroliuojamoje teritorijoje.

Lėktuvas nukrito ketvirtadienį netoli Ukrainos sienos su Rusija, Donecko srityje, kurią nuo balandžio krečia sukilimas prieš centrinę Kijevo vyriausybę.

Vienas separatistų lyderis sakė, kad derybos su Kijevu dėl tyrimo tikriausiai bus tęsiamos penktadienį, pridūręs, kad svarstoma galimybę paskelbti 3–4 dienų paliaubas, siekiant paspartinti šį procesą.

Ukraina ir Rusija dėl šio incidento kaltino viena kitą. Jungtinės Valstijos pažymėjo, kad jis gali būtų susijęs su Rusijos teikiama karine pagalba sukilėliams, nors Maskva tokius kaltinimus griežtai neigia.

Baltieji rūmai išdėstė sąlygas katastrofos tyrimui

Jungtinės Valstijos paragino atlikti netrikdomą ir skubų tyrimą dėl incidento, per kurį vienas Malaizijos avialinijų lėktuvas tikriausiai buvo numuštas virš prorusiškų sukilėlių kontroliuojamos rytų Ukrainos, pabrėždamos, kad lainerio liekanos neturi būti perkeliamos iš katastrofos vietos.

Kalbėdamasi telefonu su provakarietišku Ukrainos prezidentu Petro Porošenka ir Nyderlandų premjeru Marku Rutte (Marku Rute), JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) pabrėžė būtinas sąlygas tos katastrofos tyrimui, kurį teks vykdyti besivystančio pilietinio karo sąlygomis.

Manoma, kad tarp žmonių, žuvusių per oro bendrovės „Malaysian Airlines“ lainerio katastrofą, buvo daugiau negu 150 Olandijos piliečių. JAV pareigūnai nurodė, kad į tą lėktuvą pataikė „žemė–oras“ tipo raketa, tačiau negalėjo pasakyti, kas surengė tą ataką ir iš kur.

Baltieji rūmai informavo, kad B.Obama sakė M.Rutte, jog Jungtinės Valstijos pasiruošusios suteikti „nedelsiamą pagalbą“, siekiant atlikti „skubų, nuodugnų, įtikinamą ir netrikdomą tarptautinį tyrimą“.

B.Obama ir M.Rutte taip pat pritarė, jog būtina nedelsiant užtikrinti prieigą tyrėjams teritorijoje, kurią kontroliuoja prorusiški separatistai, sakoma Baltųjų rūmų pranešime.

JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry (Džonas Keris) sakė, kad Valstybės departamentas siekia nustatyti, ar tarp žuvusiųjų buvo amerikiečių, taip pat palaikė raginimus atlikti „įtikinamą“ tyrimą.

J.Kerry, kuris sakė esantis „pašiurpintas“ tos katastrofos, pažymėjo, jog Vašingtonas „pasiruošęs padėti įtikinamam tarptautiniam tyrimui bet kokiu įmanomu būdu“.

Malaizijos laineris sudužo kitą dieną po to, kai Vašingtonas sugriežtino sankcijas Maskvai, sakydamas, jog ji nepakankamai nuveikė, kad įtikintų Ukrainos separatistus sudėti ginklus arba kad sustabdytų ginklų bei atsargų srautą, plūstantį per abiejų šalių sieną ir stiprinantį sukilėlius, besikaunančius su Kijevo vyriausybės pajėgomis.

Ironiška, kad lėktuvas sudužo kovos veiksmų zonoje tuo metu, kai B.Obama telefonu kalbėjosi su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, aiškindamas, kodėl Vašingtonas ėmėsi naujų priemonių, nukreiptų prieš Rusijos gynybos, finansų ir energetikos sektorius.

Anksčiau Baltieji rūmai citavo B.Obamos ir P.Porošenkos pokalbį, per kurį JAV lyderis perspėjo, kad lėktuvo, kuriuo skrido 298 žmonės, nuolaužos privalo likti incidento vietoje, kol bus atliktas „nuodugnus ir skaidrus“ tyrimas.

B.Obama patikino P.Porošenką, kad JAV ekspertai „nedelsiant suteiks visą įmanomą pagalbą“, siekiant nustatyti, kodėl nukrito tas lėktuvas.

„Prezidentai pabrėžė, kad visi įrodymai sudužimo vietoje privalo likti Ukrainos teritorijoje, kol tarptautiniai tyrėjai galės išanalizuoti visus šios tragedijos aspektus“, – nurodė Baltieji rūmai.

Iš tų dviejų Baltųjų rūmų pranešimų galima suprasti, kad JAV pareigūnai nuogąstauja, jog prorusiškos pajėgos gali prikišti rankas prie sudužusio lainerio, kad nuslėptų kaltės įrodymus.

B.Obama taip pat kalbėjosi telefonu su Malaizijos premjeru Najibu Razaku (Nadžibu Razaku), kurio šalis buvo sukrėsta jau antrosios nacionalinės oro bendrovės lėktuvo katastrofos per pastaruosius keturis mėnesius.

„Malaysia Airlines“ reiso MH370 lėktuvas dingo kovo 8 dieną ir, kaip manoma, sudužo atokioje Indijos vandenyno dalyje, tačiau jokių to lainerio pėdsakų iki šiol nerasta.

Kai kurie Azijos oro vežėjai dar kovą atsisakė skrydžių virš Ukrainos

Malaizijos lėktuvas, kuris ketvirtadienį buvo galimai numuštas virš prorusiškų separatistų kontroliuojamos teritorijos Ukrainos rytuose, skrido oro erdve, skrydžių per kurią dalis Azijos oro vežėjų saugumo sumetimais atsisakė dar kovo pradžioje.

Dvi didžiausios Pietų Korėjos oro bendrovės - „Korean Air“ ir „Asiana“, taip pat Australijos „Qantas“ pranešė, kad jos visos pakeitė savo reisų maršrutus kovo pradžioje, kai Rusijos pajėgos įžengė į Krymą.

„Saugumo sumetimais liovėmės skraidę virš Ukrainos“, - nurodė „Asiana“ atstovė spaudai Lee Hyo-Min (Li Hjomin).

„Korean Air“ nukreipė skrydžius 250 km piečiau Ukrainos „dėl politinių neramumų tame regione“, naujienų agentūrai AFP sakė oro linijų atstovas.

„Qantas“ atstovė spaudai pranešė, kad iš Londono į Dubajų skraidydavę oro bendrovės lėktuvai kirsdavo Ukrainos oro erdvę, tačiau maršrutas buvo pakeistas „prieš kelis mėnesius“.

Malaizijos premjeras Najibas Razakas (Nadžibas Razakas), paklaustas, kodėl „Malaysia Airlines“ nesiėmė analogiškų atsargumo priemonių, penktadienį sakė, kad tarptautinės civilinės aviacijos žinybos laikė šį maršrutą saugiu.

„Orlaivio skrydžio maršrutą saugiu paskelbė Tarptautinė civilinės aviacijos organizacija. Ir tarptautinė oro transporto asociacija konstatavo, kad oro erdvei, kurią kirto lėktuvas, netaikyti suvaržymai“, - sakė jis.

Kiti Azijos oro vežėjai, tokie kaip Indonezijos „Garuda“, “Japan Airlines“ ir „All Nippon Airways“, nurodė, kad jų orlaiviai niekada neskraidė virš Ukrainos.

Šoko ištikti Nyderlandai gedi lėktuvo katastrofos aukų

Sielvarto prislėgti, verkiantys Malaizijos lėktuvo katastrofos aukų artimieji plūdo į Amsterdamo Schipholio oro uostą, šalLiai patyrus šoką dėl naujienų, kad 154 jos piliečiai buvo tame lėktuve, kuris, kaip manoma, Rytų Ukrainoje buvo numuštas.

Sutrikę aukų giminaičiai buvo nulydėti į vieną restoraną viršutiniame oro uosto pastato aukšte, apsaugotame nuo besirenkančių žurnalistų.

Vėliau gedintys giminaičiai sulipo į autobusus ir buvo kažkur išvežti.

„Malaysian Airlines“ lėktuvas, skridęs reisu MH17 iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą, ketvirtadienį dingo iš radiolokatorių ekranų ir sudužo Rytų Ukrainoje, kur vyriausybinės pajėgos kovoja su prorusiškais separatistais. Lėktuvu skrido 298 žmonės.

Prorusiški regiono separatistai ir pareigūnai Kijeve dėl šios lėktuvo katastrofos kaltina vieni kitus, nes manoma, kad lėktuvas buvo numuštas raketa „žemė-oras“.

Raudonos, baltos ir mėlynos spalvų Olandijos vėliavos šalyje ir jos ambasadose visame pasaulyje buvo nuleistos iki pusės stiebo.

„Esu labai nuliūdęs dėl šių siaubingų naujienų“, – sakoma karaliaus Willemo-Alexanderio (Vilemo Aleksanderio) pareiškime.

„Galvojame apie aukų šeimas, draugus ir kolegas, ir tuos, kurie dar nežino, ar koks nors jiems artimas žmogus buvo tame lėktuve“, – toliau sakoma jame.

Olandų premjeras Markas Rutte (Markas Rutė) sakė, kad buvo „labai šokiruotas“ katastrofos, o teisingumo ministras Ivo Opsteltenas (Ivas Opsteltenas) pridūrė, kad matyti vaizdai „buvo siaubingi“.

„Malaysian Airlines“ viceprezidentas Huibas Gorteris trumpoje spaudos konferencijoje Schipholyje sakė, kad aukų giminaičiai lėktuvu bus nuskraidinti į katastrofos vietą Ukrainoje, jeigu norės vykti į tokią kelionę.

Kaip sakė JAV viceprezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas), Malaizijos „Boeing 777“ susprogdino tai, kas, JAV gynybos pareigūnų nuomone, buvo raketa „žemė-oras“.

Korespondentai iš įvykio vietos Ukrainoje pranešė apie šiurpias scenas. Nebuvo jokių ženklų, kad kas nors būtų likęs gyvas.

Daugelį artimųjų pribloškė naujienos, kad jų giminaičiai ar draugai buvo tame Malaizijos lėktuve, kuris sudužo vos keturi mėnesiai po paslaptingo tos pačios oro bendrovės lėktuvo su 239 žmonėmis dingimo virš Indijos vandenyno.

„Tai negali būti tiesa!“ – „ Facebook“ parašė Alicia de Boer (Alisija de Bur), paaiškėjus, kad tame lėktuve buvo jos draugas Coras Panas (Koras Panas).

Tai antra pagal aukų olandų skaičių lėktuvo katastrofa – po siaubingos 1977 metų tragedijos, kai Tenerifėje sudužus dviem „Boeing 747” žuvo 238 Nyderlandų piliečiai.

Lėktuvu skrido apie 100 kovos su AIDS darbuotojų

Apie 100 žuvusiųjų per oro bendrovės „Malaysia Airlines“ lėktuvo katastrofą Ukrainoje buvo delegatai, vykę į Australijoje prasidėsiančią pasaulinę kovos su AIDS konferenciją, penktadienį buvo paskelbta nepatvirtintuose pranešimuose.

Dienraščiai „The Australian“ ir „Sydney Morning Herald“ nurodė, kad daugiau nei trečdalis iš beveik 300 tame lėktuve buvusių žmonių buvo AIDS tyrėjai, sveikatos apsaugos darbuotojai ir aktyvistai, vykę į Melburną.

„Sydney Morning Herald“ pridūrė, kad Sidnėjuje surengto tos konferencijos parengiamojo susitikimo dalyviams buvo pranešta, kad apie 100 jų kolegų buvo lėktuve, kuris sudužo – įskaitant buvusį Tarptautinės AIDS draugijos prezidentą Joepą Lange (Jupą Langę).

„The Australian“ pranešė, kad 20-osios tarptautinės AIDS konferencijos, turinčios sekmadienį prasidėti Melburne, delegatai bus informuoti, jog 108 jų kolegos ir jų šeimų nariai žuvo sudužus reiso MH17 lėktuvui.

Tarptautinė AIDS drauguja patvirtino, kad žuvo „tam tikras skaičius mūsų kolegų ir draugų“, tačiau nepateikė tikslesnių duomenų.

Paklausta, ar 108 konferencijos dalyviai buvo iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą skridusiame laineryje, Tarptautinės AIDS draugijos prezidentė Francoise Barre-Sinoussi (Fransuaz Barė-Sinusi) sakė nesanti dėl to tikra.

„Mes neturime patvirtintų (skaičių)“, – pažymėjo ji.

Konferencijos organizatoriai Melburne teigė, kad šis susitikimas įvyks, nepaisant tragedijos.

Rytų Ukraina paskelbta neskraidymo zona

Ukrainos pareigūnai ketvirtadienį paskelbė neramų šalies rytinį regioną neskraidymo zona, kai ten sudužo Malaizijos laineris, skraidinęs 295 žmones, pranešė Europos skrydžių saugumo valdyba „Eurocontrol“.

Europos ir JAV oro bendrovės pakeitė savo reisų maršrutus, kai Kijevas pranešė, jog oro bendrovės „Malaysia Airlines“ MH17 reiso lėktuvas buvo numuštas per „teroristų“ ataką, o vienas JAV pareigūnas nurodė, jog žvalgybos analitikai „tvirtai įsitikinę“, jog tas laineris buvo numuštas raketa „žemė-oras“.

„Sudužus tam lėktuvui, Ukrainos institucijos informavo „Eurocontrol“ apie uždaromus maršrutus nuo žemės iki neriboto (aukščio) rytų Ukrainoje, – sakoma pranešime. – Visų skrydžių planai, kuriuose naudojami tie maršrutai, dabar atmetami „Eurocontrol“. Tie maršrutai liks uždaryti iki atskiro pranešimo.“

Kaip rodo „Eurocontrol“ informacija, minėtas Malaizijos lėktuvas skrido vadinamajame 330-ajame ešelone, maždaug 10 kilometrų aukštyje, kai dingo iš radarų ekranų.

Prancūzijos jaunesnysis susisiekimo ministras Fredericas Cuvillier (Frederikas Kiuviljė) nurodė, kad šalies oro bendrovės turėtų „vengti Ukrainos oro erdvės, kol bus nustatytos šios katastrofos priežastys“.

 

JT Saugumo Taryba rengia skubų susitikimą

Jungtinių Tautų Saugumo Taryba penktadienį rengia skubų susitikimą aptarti Malaizijos oro linijų lėktuvo katastrofą Ukrainos rytuose.

Susitikimas prasidės 10 val. vietos (17 val. Lietuvos) laiku, pranešė šį mėnesį 15-os narių Saugumo Tarybai pirmininkaujančios Ruandos atstovas Eugene’as-Richard’as Gasana (Eženas Rišaras Gasana).

JT generalinis sekretorius Ban Ki-moonas (Ban Kimunas) paragino atlikti „nuodugnų, skaidrų ir tarptautinį“ MH17 reisu skridusio Malaizijos lėktuvo katastrofos prorusiškų separatistų kontroliuojamuose Ukrainos rytuose tyrimą.

JAV pareigūnai nurodė, kad orlaivis, kuriuo iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą skrido beveik 300 žmonių, buvo numuštas raketa „žemė-oras“, tačiau neaišku, kas ją paleido.

Didžioji Britanija, paprašiusi surengti skubų JT Saugumo Tarybos susitikimą, ragina atlikti JT vadovaujamą katastrofos tyrimą.

V. Putinas kaltina Ukrainą 

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad Ukrainai tenka atsakomybė už Malaizijos oro linijų lėktuvo, kuriuo skrido 298 žmonės, katastrofą separatistų sukilimo krečiamuose šalies rytuose.

„Valstybei, virš kurios teritorijos tai įvyko, neabejotinai tenka atsakomybė už šią baisią tragediją“, - sakė V.Putinas ketvirtadienį vėlai vakare per pasitarimą ekonomikos klausimais, kurį pradėjo tylos minute, skirta pagerbti aukų atminimą.

„Ši tragedija nebūtų įvykusi, jei toje žemėje būtų taika, nebūtų atnaujinti kovos veiksmai Ukrainos pietryčiuose“, - sakė prezidentas, kurį citavo Rusijos naujienų agentūra „RIA Novosti“.

V.Putinas sakė pavedęs vyriausybei padaryti viską, kad būtų nustatytos objektyvios šios katastrofos aplinkybės.

Jis taip pat pranešė davęs nurodymus karinėms žinyboms „suteikti visą būtiną pagalbą, kad būtų išaiškinta tiesa apie šį nusikaltimą“.

„Turime padaryti viską, kas nuo mūsų priklauso, kad objektyvus šio įvykio vaizdas taptų prieinamas ir mūsų visuomenei, ir Ukrainos visuomenei, ir visam pasauliui“, - sakė Kremliaus vadovas.

MH17 reisu iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą skridęs Malaizijos oro linijų lėktuvas su 298 žmonėmis sudužo prorusiškų separatistų kontroliuojamame rytiniame Ukrainos regione, prie sienos su Rusija. Kijevas teigia, kad orlaivis buvo numuštas per „teroristinę ataką“.

Daugiau nei pusė lėktuvo keleivių - 154 - buvo olandai, juo taip pat skrido 27 australai ir 23 Malaizijos piliečiai, pranešė vienas oro linijų pareigūnas.

Malaizijos laineris buvo numuštas raketa "žemė oras"

Malaizijos oro laineris, skraidinęs 298 žmones, ketvirtadienį buvo numuštas virš Ukrainos teritorijos raketa "žemė oras", tačiau neaišku, kas paleido tą ginklą, pranešė JAV pareigūnai.

Žvalgybos analitikai tikrina duomenis, siekdami nustatyti, ar ta raketa buvo paleista Ukrainoje veikiančių prorusiškų separatistų, Rusijos pajėgų kitapus sienos ar Ukrainos vyriausybinių pajėgų, naujienų agentūrai AFP sakė du JAV pareigūnai, pageidavę neviešinti jų vardų.

"Atliekame išsamią analizę", - sakė vienas pareigūnas.

Tačiau mažai abejotina, kad tam lėktuvui smogė raketa "žemė oras".

"Tuo mes tvirtai įsitikinę", - sakė pareigūnas.

JAV viceprezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) per vieną renginį Detroite, pareiškė, kad Jungtinėse Valstijose pagamintas lėktuvas "Boeing 777" buvo sąmoningai "susprogdintas padangėje".

Tas lėktuvas buvo "veikiausiai ... ir sakau "veikiausiai", nes dar neturime visų detalių ... numuštas. Tai ne nelaimingas atsitikimas. Susprogdintas padangėje", pažymėjo J.Bidenas.

Tuojau po to, kai nukrito tas lėktuvas, Ukrainos lyderiai apkaltino prorusiškus separatistus numušus lainerį per "teroristinę" ataką.

Greitai buvo sutelktas dėmesys į prielaidą, kad tas lėktuvas buvo numuštas per klaidą, galbūt prorusiškų pajėgų, palaikiusių keleivinį lainerį Ukrainos armijos transporto lėktuvu.

Kaip pranešama, lėktuvas skrido daugiau negu 10 kilometrų aukštyje ir buvo pasiekiamas Rusijos gamybos priešlėktuvinių raketų kompleksams "Buk", kurių savo arsenaluose turi tiek Ukrainos, tiek Rusijos pajėgos.

Plačiai naudojami "žemė oras" tipo raketų kompleksai "Buk" yra mobiliosios sistemos, sumontuotos ant ratinių arba vikšrinių mašinų, pritaikytos numušti lėktuvus, sparnuotąsias raketas, sraigtasparnius ir kitokius taikinius.

Prieš prasidedant konfliktui Ukrainoje, Kijevo vyriausybės pajėgos turėjo 6-8 tokių raketų baterijas, sako karybos analitikai.

Tačiau tas raketas sudėtinga valdyti - kitaip negu nešluojamuosius zenitinių raketų kompleksus.

Kad galėtų jas panaudoti, promaskvietiški separatistai rytų Ukrainoje turėjo būti arba gerai apmokyti, arba naudotis išorinių specialistų pagalba, sakė gynybos analitinio centro "IHS Jane's" vyresnysis analitikas Edwardas Huntas (Edvardas Hantas).

"Jų paprastai nematoma sukilėlių arba separatistų pajėgose dėl tos pačios priežasties, kad juos valdyti reikia daug žmonių, kurie turi būti labai gerai apmokyti, taip pat reikalingos atsarginės dalys", - aiškino E.Huntas.

Kompleksus "Buk" turi valdyti keli žmonės, įskaitant radiolokatoriaus operatorių, koordinuojantį raketų paleidimo įrenginius iš atskiros mašinos.

JAV ragina skubiai skelbti paliaubas Ukrainoje

Jungtinės Valstijos ketvirtadienį paragino nedelsiant skelbti paliaubas Ukrainoje, kad būtų užtikrintas netrukdomas Malaizijos lėktuvo, kuris galimai buvo numuštas virš sukilėlių kontroliuojamo rytinio šalies regiono, katastrofos tyrimas.

„Mes raginame visas susijusias šalis - Rusiją, prorusiškus separatistus ir Ukrainą - paremti skubias paliaubas, kad tarptautiniams tyrėjams būtų užtikrinta saugi ir nevaržoma prieiga prie katastrofos vietos ir palengvinta palaikų paieška“, - sakoma Baltųjų rūmų atstovo spaudai Josho Earnesto (Džošo Ernesto) pareiškime.

Numušė per klaidą?

Viena socialinių tinklų svetainė, priskiriama aukšto rango sukilėlių vadui, pranešė, kad sukilėliai numušė Ukrainos armijos krovininį lėktuvą toje pačioje vietoje, kur ketvirtadienį netoli Rusijos sienos sudužo Malaizijos laineris.

Aukšto rango savavališkai pasiskelbusios vadinamosios Donecko liaudies respublikos vado komentarai perša mintį, kad separatistai numušė Malaizijos lainerį per klaidą, palaikę jį didžiuliu Ukrainos armijos krovininiu lėktuvu.

„Torezo rajone ką tik numušė lėktuvą „An-26“, mėtosi kažkur už šachtos „Progress“, - buvo pareikšta VK puslapyje, priskiriamame Igoriui Strelkovui, kurį dažnai cituoja Ukrainos žiniasklaida.

Pirmadienį, birželio 14 dieną, sukilėliai numušė kitą An-26 sukilėlių kontroliuojamoje rytinės Ukrainos teritorijoje. Per šią ataką žuvo 49 Ukrainos pajėgų kariai.

Svetainėje nebuvo nurodyta, kokiu ginklu buvo numuštas lėktuvas, kuris, pasak Ukrainos pareigūnų, skrido maždaug 10 tūkst. metrų aukštyje.

Bet oficialioje „Donecko liaudies respublikos“ socialinio tinklo „Twitter“ paskyroje, kuri vėliau buvo pašalinta, buvo paskelbta, kad separatistai anksčiau ketvirtadienį iš Ukrainos armijos užgrobė raketinę sistemą „Buk“, kuri gali numušti lėktuvus tokiame aukštyje.

„@dnrpress: DLR užgrobė iš (ukrainiečių) „žemė-oras“ zenitinio pulko A1402 savaeigę „žemė-oras“ raketinę sistemą „Buk“, - buvo sakoma paskyroje.

Rusijos bendrovė „Almaz-Altei“, gaminanti zenitinius raketinius kompleksus „Buk“, teigia, kad jo raketomis galima numušti taikinius, pakilusius iki 25 km aukščio.

Paskyroje, priskiriamoje I.Strelkovui, buvo pažymėta, kad separatistų kovotojai „perspėjo (Ukrainos ginkluotąsias pajėgas) neskraidyti „mūsų danguje.“

„Perspėjome juk – neskraidykite mūsų danguje, – buvo rašoma paskyroje su nuoroda į numušimo faktą patvirtinančią vaizdo medžiagą. – Paukštelis nukrito už terikono, gyvenamojo sektoriaus nekliudė. Taikūs žmonės nenukentėjo“.

Svetainėje pateikta nuoroda buvo identiška tai, kurią Ukrainos žiniasklaida paskelbė apie Malaizijos lainerį.

Ukraina kaltina du Rusijos karinės žvalgybos pareigūnus 

Ukrainos valstybės saugumo (SBU) vadovas apkaltino du Rusijos karinės žvalgybos pareigūnus prisidėjus prie Malaizijos keleivinio lėktuvo numušimo rytinėje Ukrainoje ir sakė,kad jie turi būti nubausti už savo „nusikaltimą.“

SBU vadovas Valentynas Nalivaičenka nurodė, jog savo kaltinimus jis grindžia perimtais šių pareigūnų telefoniniais pokalbiais.

„Dabar žinote, kas įvykdė šį nusikaltimą. Mes padarysime viską, kad Rusijos kariškiai, kurie įvykdė šį nusikaltimą, būtų nubausti“, - pridūrė jis žurnalistams.

Rusijos prezidentas pareiškė užuojautą 

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė Malaizijos ministrui pirmininkui užuojautą dėl šios šalies lainerio, kuris, kaip manoma, buvo numuštas, katastrofos Ukrainoje, penktadienį pranešė Malaizijos naujienų agentūra „Bernama“.

„Rusijos prezidentas paprašė Malaizijos ministro pirmininko perduoti jo giliausią užuojautą ir palaikymą aukų šeimoms“, - citavo agentūra oficialų V.Putino tinklalapį.

JAV yra pasirengusios padėti tirti katastrofą

JAV viceprezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) ketvirtadienį pareiškė Ukrainos prezidentui Petro Porošenkai, kad Jungtinės Valstijos yra pasirengusios padėti Kijevui tirti Malaizijos lainerio, kuris, kaip manoma, buvo numuštas, katastrofą rytinėje Ukrainoje.

J.Bidenas paskambino P.Porošenkai, nurodė JAV pareigūnai, po 295 žmonių gyvybes nusinešusios tragedijos, dėl kurios Kijevo valdžia ir sukilėliai kaltina vieni kitus.

JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) ketvirtadienį pareiškė, kad Malaizijos lainerio katastrofa rytinėje Ukrainoje yra „siaubinga tragedija“ ir kad JAV pareigūnai siekia išsiaiškinti, kiek amerikiečių skrido sudužusiu lėktuvu.

„Pasaulis stebi pranešimus apie numuštą keleivinį lėktuvą prie Rusijos ir Ukrainos sienos. Ir atrodo, jog tai gali būti siaubinga tragedija“, - sakė B.Obama.

Britų premjeras D. Cameronas „sukrėstas" 

Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Davidas Cameronas (Deividas Kameronas) ketvirtadienį pareiškė, kad jį „sukrėtė" Malaizijos lainerio, kuriuo skrido mažiausiai 295 žmonės, katastrofa rytinėje Ukrainoje.

„Esu sukrėstas ir nuliūdintas dėl Malaizijos oro eismo nelaimės, - parašė jis savo „Twitter“ paskyroje ir pridūrė, jog vyriausybės pareigūnai susirinko, kad „nustatytų faktus.“

Britų žiniasklaida pranešė, kad laineryje MH17 galėjo būti nuo penkių iki dešimties britų keleivių.

Lėktuvą numušė Ukrainos naikintuvas, tvirtina prorusiški separatistai

Prieš Kijevo valdžią kovojantys prorusiški separatistai ketvirtadienį pareiškė, kad Ukrainos rytuose sudužusį lėktuvą numušė Ukrainos naikintuvas.

„Liudininkai ,stebėję keleivinio lėktuvo „Boeing-777“ skrydį, matė, kaip jį atakavo Ukrainos pajėgų kovos lėktuvas“, – sakoma apsišaukėliškos Luhansko liaudies respublikos (LLR) vyriausybės pareiškime.

„Skilęs į dvi dalis keleivinis lėktuvas nukrito Donecko liaudies respublikos teritorijoje“, – pažymima pareiškime ir priduriama, kad po atakos Ukrainos naikintuvas buvo numuštas ir nukrito LLR teritorijoje prie sienos su Donecko respublika.

Lėktuvas skrido be problemų, kol išnyko iš radarų

Malaizijos lėktuvas, kuris ketvirtadienį, kaip manoma, buvo numuštas ir sudužo rytinėje Ukrainoje, be jokių problemų sklandžiai skrido, kol išnyko iš radarų, pranešė Ukrainos oro erdvės kontrolės valdyba.

„Skrydis vyko normaliai ... Įgula nieko nepranešė apie kokias nors problemas“, - per spaudos konferenciją sakė šios valdybos vadovo pareigas laikinai einantis Dmytro Babeičukas.

Rytų Ukrainoje, kur ketvirtadienį atvirame lauke nukrito keleivinis Malaizijos lėktuvas, matyti smilkstančios nuolaužos ir dešimtys lavonų, pranešė reporteriai.

Vienas gelbėjimo tarnybos darbuotojas sakė, kad kol kas katastrofos vietoje netoli Hrabovės kaimo rasta mažiausiai 100 lavonų ir kad lėktuvo nuolaužos išsimėčiusios maždaug 15 km skersmens plote.

Ant sparnų nuolaužų matyti mėlyni ir raudoni dažai – Malaizijos oro linijų lėktuvo spalvos. Laineris „Boeing 777“ su beveik 300 žmonių skrido iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą.

„Dirbau lauke savo traktoriumi, kai išgirdau lėktuvo garsą, o tada – sprogimą ir šūvius. Tada pamačiau, kaip lėktuvas rėžėsi į žemę ir perlūžo į dvi dalis. Kilo tiršti juodi dūmai“, – sakė įvykį matęs žmogus vardu Vladimiras.

Vienas separatistų sukilėlis iš netoliese esančio Krasnyj Lučo kaimo, prisistatęs tik Sergejaus vardu, sakė: „Iš savo balkono mačiau, kaip lėktuvas iš didelio aukščio ima leistis, o tada išgirdau du sprogimus“.

Jis neigė, kad sukilėliai numušė lėktuvą.

„Taip galėtų įvykti, jei jį (numuštų) koks naikintuvas ar raketa žemė-oras“, – sakė jis ir pridūrė, kad sukilėliai neturi ginklų, kuriais būtų galima numušti tokiame aukštyje skrendantį lėktuvą.
Visi 295 lėktuve buvę žmonės žuvo, sakė Ukrainos vidaus reikalų ministerijos pareigūnas, kuris apkaltino „teroristus“ panaudojus raketą „žemė-oras“.

Ukrainos premjeras Malaizijos lėktuvo kritimą pavadino „katastrofa“.

„Vyriausybė reikalauja nedelsiant atlikti didelio masto tarptautinį tyrimą dėl šių faktų: Ukrainos ginkluotųjų pajėgų lėktuvo SU-25 numušimo liepos 14 dieną ir Malaizijos „Boeing-777“ katastrofos, dalyvaujant Tarptautinei civilinės aviacijos organizacijai (ICAO) ir Europos skrydžių saugumo organizacijos (EUROCONTROL) atstovams“, – pranešė vyriausybės spaudos tarnyba.

Ukrainos prezidentas: tai „teroristinis aktas“

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka mano, kad Malaizijos lainerio katastrofos priežastis yra „teroristinis aktas“, pareiškė jo atstovas spaudai.

„Porošenka mano, kad lėktuvas buvo numuštas: tai ne incidentas, ne katastrofa, bet teroristinis aktas“, - nurodė Sviatoslavas Ceholka.

Olandijos premjeras Markas Rutte (Markas Rutė) pareiškė ketvirtadienį, kad jį „labai sukrėtė“ Malaizijos lėktuvo katastrofa rytinėje Ukrainoje.

„Esu labai sukrėstas šių dramatiškų naujienų“, – sako jis išplatintame pareiškime apie lainerio MH17, kuris skrido iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą, sudužimą. Olandų premjeras dar pažymėjo kalbėjęs su Ukrainos prezidentu.

Kelionių operatoriai minėjo žiniasklaidai, kad minėtu lėktuvu skristi bilietus buvo užsisakę dešimtys olandų.

„Daug kas lieka neaišku apie faktus, aplinkybes, keleivius“, – sakė M.Rutte apie skrydį maršrutu, kuriuo skraido ir olandų nacionalinės oro bendrovės KLM lėktuvai.

Nurodė atlikti katastrofos tyrimą

Ukrainos ministras pirmininkas Arsenijus Jaceniukas nurodė pradėti „lėktuvo katastrofos“ Ukrainos rytuose tyrimą,pranešė premjero atstovė Olga Lappo (Olha Lapo) ketvirtadienį.

Ukrainos vidaus reikalų ministerija anksčiau pranešė, kad jos teritorijoje numuštas Malaizijos lėktuvas, žuvo 295 žmonės. 

Rytų Ukrainoje kovotojai ketvirtadienį numušė Malaizijos lėktuvą, žuvo visi 295 juo skridę žmonės, sakė Ukrainos vidaus reikalų ministerijos pareigūnas, kurį citavo naujienų agentūra „Interfax“.

Lėktuvas, kuris, pasak kitų šaltinių, buvo „Boeing 777“, skridęs iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą, nukrito netoli Donecko miesto – prorusiškų sukilėlių bastiono, sakė Antonas Heraščenka, kuris dar pridūrė, kad į lėktuvą pataikė raketa „žemė-oras“.

Kitų šio pranešimo patvirtinimų nėra, bet Ukrainos pareigūnai sakė, kad vietos gyventojai rado nuolaužų.

„Malaysia Airlines“ savo „Twitter“ paskyroje pranešė, kad prarado ryšį su reisu MH-17 iš Amsterdamo skridusiu savo lėktuvu. „Paskutinė žinoma vieta buvo virš Ukrainos“, – sakoma pranešime.

A.Heraščenka sakė: „Civilinis laineris, skridęs iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą, ką tik buvo numuštas iš priešlėktuvinės sistemos „Buk“ ... 280 keleivių ir 15 įgulos narių žuvo“.

Pasak kito agentūros „Interfax“ pašnekovo iš Ukrainos teisėsaugos tarnybos, lėktuvas dingo iš radaro 10 tūkst. metrų aukštyje, – tokiame aukštyje skraido daugelis keleivinių lainerių.

Jis nukrito prie Torezo netoli Šachtarsko, apie 40 kilometrų nuo Rusijos sienos. Šioje zonoje neseniai vyko įnirtingi mūšiai tarp Ukrainos vyriausybės pajėgų ir prorusiškų separatistų.

Ukraina pastarosiomis dienomis kaltina Rusiją aktyvia parama separatistams per šį jau keturis mėnesius nesiliaujantį konfliktą, o ketvirtadienio rytą apkaltino Rusijos pajėgas numušus Ukrainos karinio transporto lėktuvą, bet Maskva tai kategoriškai neigia.

Teroristų vadeiva pasigyrė, kad numušė lėktuvą

Vadinamosios Donecko liaudies respublikos vienas lyderių Igoris Girkinas neva pasigyrė, kad Torezo rajone jo kovotojai numušė dar vieną lėktuvą „An-26“. Bet būtent Torezo rajone ketvirtadienį nukrito keleivinis Malaizijos lėktuvas, pranešama Ukrainos naujienų agentūros UNIAN tinklalapyje.

„Torezo rajone ką tik numušė lėktuvą „An-26“, mėtosi kažkur už šachtos „Progress“. Perspėjome juk – neskraidykite mūsų danguje, – ciniškai rašo I.Girkinas. – Paukštelis nukrito už terikono, gyvenamojo sektoriaus nekliudė. Taikūs žmonės nenukentėjo“.

I.Girkinas taip pat pareiškė, kad buvo pamuštas kitas lėktuvas, galbūt - „Su“. Girkino pareiškimas pasirodė maždaug 16 val. 50 min. Kijevo laiku.

Anksčiau pranešta, kad apie 16 val. 20 min. iš radaro ekranų dingo „Malaysian Airlines“ lėktuvas „Boeing-777“, skridęs iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą.

Vėliau Ukrainos vidaus reikalų ministras Antonas Heraščenka pranešė, kad Malaizijos lainerį numušė Donecko teroristai iš zenitinio raketinio komplekso „Buk“.

 

 

„Donecko liaudies respublika“ neigia prisidėjusi  nelaimės

„Donecko liaudies respublikos“ (DLR) apsišaukėlių vadovybė neigia, kad jie prisidėjo prie atakos.

DLR premjeras Aleksandras Borodajus šią nelaimę vadina Ukrainos kariškių provokacija.

„Mes patvirtiname, kad keleivinis lėktuvas nukrito netoli Donecko. DLR atstovai išvažiavo į katastrofos vietą“, – sakė A. Borodajus, kuris pridūrė, kad šis incidentas „ne kas kita, o Ukrainos kariškių provokacija“.

„Lėktuvą numušė ukrainiečiai. Mes paprasčiausiai neturime tokių priešlėktuvinės gynybos priemonių, mūsų nešiojamųjų zenitinių raketų kompleksų šaudymo nuotolis yra 3-4 tūkst. metrų, o „boingai“ skraido daug didesniame aukštyje“, – pareiškė DLR premjero specialusis atstovas, jos Saugumo tarybos narys Sergejus Kavtaradzė.

Tuo pačiu S. Kavtaradzė išreiškė „respublikos“ vadovybės užuojautą žuvusiųjų šeimoms.

„Akivaizdu, kad žuvo žmonės. Tai labai baisi žinia. Respublikos vadovybės vardu reiškiu užuojautą žuvusiųjų šeimoms“, – sakė jis.

 

 

 

V. Putinas ir B. Obama kalbėjosi apie tragediją

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) kalbėjosi apie Malaizijos keleivinio lėktuvo sudužimą Rytų Ukrainoje, ketvirtadienį paskelbė Kremlius.

„Rusijos lyderis informavo JAV prezidentą apie skrydžių kontrolierių pranešimą, kuris atėjo prieš pat jų pokalbį telefonu, kad Ukrainoje sudužo Malaizijos lėktuvas“, – sakoma Kremliaus pareiškime.

Malaizijos premjeras Najibas Razakas (Nadžibas Razakas) paskelbė, kad tuoj pat pradeda tyrimą dėl pranešimų, jog Ukrainoje sudužo Malaizijos oro linijų lėktuvas.

„Esu sukrėstas pranešimų apie „Malaysia Airlines“ lėktuvo sudužimą. Mes nedelsdami pradedame tyrimą“, – parašė jis savo paskyroje socialiniame tinkle „Twitter“.

„Malaysia Airlines“ pranešė, kad ryšį su lėktuvu prarado ketvirtadienį, jam skrendant virš Ukrainos. Laineris su beveik 300 žmonių skrido iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą.

Gynybos ministras Hishamuddinas Husseinas (Hišamudinas Huseinas) „Twitter“ parašė, jog nėra patvirtinimo, kad lėktuvas buvo numuštas. Jis sakė nurodęs šalies kariškiams patikrinti ir gauti patvirtinimą.

Oro bendrovei ir Malaizijos vyriausybei vis dar sunku pateikti atsakymus dėl kito lėktuvo paslaptingo dingimo kovo 8 dieną.

Tame lėktuve, kuris skrido reisu MH370, buvo 239 keleiviai ir įgulos nariai. Dabar manoma, kad lėktuvas nukrypo nuo numatyto maršruto ir nukrito atokiame Indijos vandenyno rajone.

Jokių to lėktuvo pėdsakų nerasta iki šiol.

Numuštas 10 kilometrų aukštyje

Malaizijos oro linijų „Boeing“ buvo numuštas virš Ukrainos teritorijos apie 10 kilometrų aukštyje, pareiškė naujienų agentūrai „Interfax“ informuotas šaltinis aviacijos tarnyboje.

Pasak jo, lėktuvas skrido iš iš Amsterdamo į Kvala Lumpurą. Jame buvo 280 keleivių ir 15 įgulos narių.

Anksčiau Ukrainos teisėsaugos organų šaltinis pranešė, kad Malaizijos lėktuvas „Boeing-777“ skridęs, iš Amsterdamo į Kvala Lumpurą, dingo iš radarų 10 kilometrų aukštyje, o vėliau nukrito prie Šachtarsko miesto Donecko srityje Hrabovės vietovėje.

Rusijos sieną jis turėjo kirsti apie 17 val. 25 min. Maskvos (16 val. 25 min. Lietuvos) laiku.

Šachtarskas yra maždaug 50 kilometrų į rytus nuo Donecko prie sienos tarp Donecko ir Luhansko. Šią teritoriją kontroliuoja Donecko liaudies respublikos apsišaukėliai.