Pereiti į pagrindinį turinį

Europolas: Ukrainoje sulaikytas programišių gaujos lyderis

2023-11-28 10:33
BNS inf.

JAV, Europos ir Ukrainos pareigūnai sulaikė liūdnai pagarsėjusios, iš Ukrainos veikiančios programišių gaujos lyderį, antradienį paskelbė Europolas.

Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr. / Freepik.com nuotr.

Ši gauja naudodamasi išpirkos reikalaujančia programine įranga (angl. ransomware) iš savo aukų atėmė šimtus milijonų eurų.

Teisėsaugos pareigūnai praėjusį antradienį surengė reidus 30-yje valdų Ukrainos vakaruose ir centrinėje dalyje, įskaitant Kyjivą ir Čerkasus, taip pat Vinycioje ir Rivnėje, nurodė Hagoje įsikūręs Europolas – organizacija, padedanti Europos Sąjungos narėms vykdyti tarptautinius tyrimus.

„Dedant beprecedentes pastangas teisėsaugos ir teismų pareigūnai iš septynių šalių suvienijo jėgas su Europolu ir [ES teisminio bendradarbiavimo agentūra] Eurojustu, kad išardytų ir sulaikytų Ukrainoje svarbias figūras, [stovinčias] už reikšmingų išpirkos reikalaujančios programinės įrangos operacijų“, – sakoma pareiškime.

Tinklo išardymo operacija surengta Ukrainai kovojant su Rusijos karine agresija, pridūrė Europolas.

Šie kibernetiniai veikėjai garsėja tuo, kad taikosi į dideles korporacijas, iš esmės paralyžiuodami jų verslą.

Policija sulaikė 32 metų vyrą, įtariamą vadovavus gaujai, ir keturis bendrininkus.

Daugiau kaip 20 tyrėjų iš Prancūzijos, Vokietijos, Norvegijos ir JAV buvo nusiųsti į Kyjivą padėti vietos policijai.

Europolas tuo metu įkūrė Nyderlanduose virtualią vadavietę duomenims, gautiems per kratas Ukrainoje, realiu laiku analizuoti.

2021 metais policija Ukrainoje ir Šveicarijoje sulaikė 12 įtariamų gaujos narių.

Atakos panaudojant išpirkos reikalaujančią programinę įrangą paprastai paveikia pažeidžiamas kompiuterių sistemas; jų metu užkoduojami arba pavagiami duomenys, o tada nusiunčiamas pranešimas su reikalavimu sumokėti išpirką už duomenų atkodavimą arba jų nepaviešinimą.

Šiuo atveju programišiai atakavo organizacijas 71 valstybėje, užkrėtė maždaug 250 serverių, o jų padaryti nuostoliai viršija kelis šimtus milijonų eurų.

„Šie kibernetiniai veikėjai garsėja tuo, kad taikosi į dideles korporacijas, iš esmės paralyžiuodami jų verslą“, – sakė Europolas.

Gaujos nariai vaidino įvairius vaidmenis: kai kas įsilauždavo į tinklus, kai kas plaudavo aukų įmokas kriptovaliuta.

„Patekę į tinklus užpuolikai likdavo nesusekti ir įgydavo papildomų prieigų naudodamiesi kitais įrankiais, kad pažeistų kuo daugiau sistemų, o tada pradėdavo atakas dėl išpirkos“, – nurodė Europolas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų