Ieško patogumo
Pirkėjai ieško patogumo ir galimybės įsigyti viską vienoje vietoje užsukę į parduotuvę savaitei apsipirkti ar reguliariai papildyti šaldytuvą, sako prekybos tinklo IKI komunikacijos vadovė Gintarė Kitovė. „Todėl greta duonos, mėsos ir pyragaičių jau kelerius metus pirkėjų krepšeliuose atsiduria ir sėklos, svogūnėliai, net sodinukai“, – atkreipia dėmesį ji.
Pasak G. Kitovės, svogūnėlių pardavimai IKI parduotuvėse praėjusiais metais augo beveik keturis kartus, o sėklų parduota apie 20 proc. daugiau. Susidomėjimas akivaizdus ir šiemet – dar vasario pradžioje šios prekės pradėjo keliauti į pirkėjų vežimėlius.
„Vieni perka gėlių svogūnėlius ar sėklas, kiti – nuo pat metų pradžios renkasi svogūnėlius sodinti ir ruošiasi pavasario sėjai. Daugiausia parduodame būtent daržovių sėklų – pirkėjai renkasi skirtingas agurkų, krapų, ridikėlių, salotų, burokėlių, pomidorų sėklas. Augina tai, ko reikia lietuviškam stalui: salotoms, šaltibarščiams“, – pasakoja G. Kitovė.
„Matome dar nuo praėjusių metų besitęsiančią tendenciją, kad į krepšelius keliauja ne tik sėklos, bet ir paauginti sodinukai: rožės, vaisių krūmai, vaismedžių sodinukai, našlaitės ir pan.“, – priduria ji.
Didžiausią įtaką augalų kainoms daro tai, kad tam tikrų augalų paklausa yra didesnė nei pasiūla.
„Maxima LT“ Komunikacijos ir korporatyvinių ryšių departamento vadovės Indrės Trakimaitės-Šeškuvienės teigimu, „Maximos“ pirkėjai dažniausiai renkasi agurkų, pomidorų, ridikėlių, įvairių rūšių salotų ir burokėlių sėklas.
„Iš prieskoninių žolelių daugiausia perkama krapų, petražolių, bazilikų. Visos šios sėklos išlieka populiariausios metų metus, o agurkai neužleidžia pirmos vietos kitoms daržovėms, matyt, dėl to, kad jų tikrai nesudėtinga užsiauginti patiems“, – sako ji
„Dėl šiltų vasarų populiarėja ir arbūzų, melionų sėklos. Vertinant apskritai, sėklų šiemet parduodame šiek tiek daugiau nei pernai. Tad galima daryti prielaidą, kad lietuviams iš tikrųjų svarbu užsiauginti savą derlių nuosavame darže“, – svarsto I. Trakimaitė-Šeškuvienė.
Kilo 10 proc.
Šiemet sėklų kainos yra pakilusios apie 10 proc. Iš esmės kainų pokyčius lemia besikeičiantys orai – ypač sausros, liūtys tose šalyse, iš kurių atkeliauja sėklos. „Dėl to paruošiama mažiau sėklinės medžiagos“, – aiškina I. Trakimaitė-Šeškuvienė.
Kainų pokyčiams įtakos turi ir išvedamos naujos sėklų rūšys, atsparesnės ligoms. „Iš tiekėjų girdime, kad nuo Naujųjų pakilęs minimalus mėnesinis atlygis, padidėję akcizai degalams ir kiti mokesčiai taip pat prisideda prie tiekimo kainų kilimo“, – priduria ji.
Analogiška situacija ir dėl augalų, tačiau didžiausią įtaką kainoms daro tai, kad tam tikrų augalų paklausa yra didesnė nei pasiūla. „Nemaža dalis pirkėjų iš anksto numato, kiek augins augalų, tad, atsiradus trūkumui, kyla ir kainos. Stengiamės iš anksto susiplanuoti į parduotuves atsivežamų augalų kiekį“, – pasakoja I. Trakimaitė-Šeškuvienė.
Nenutrūkstamas derlius
Vis dėlto G. Kitovė atkreipia dėmesį, kad ne visi patys nori auginti daržoves. Vieniems pritrūksta vietos, kitiems – kantrybės, dar kitiems – nuosavo darželio derliaus tiesiog neužtenka visam sezonui, todėl, vos parduotuvių lentynose pasirodžius šviežiam pavasario derliui, pirkėjai kaipmat jį išperka.
Anot G. Kitovės, šalies daržovių augintojų gėrybės pirkėjus pasiekia net ir žiemą: „Žieminiai Lietuvoje užauginti pomidorai pasirodė dar sausio pabaigoje, o lietuviškų agurkų sezonas praktiškai nebuvo pasibaigęs – dabartinės technologijos šiltnamiuose leidžia auginti juos žymiai ilgesnį laiką, o pirkėjai ieško geros kokybės produktų visais metų laikais.“
Naujausi komentarai