„Savo noru pateikiau atsistatydinimo prašymą premjerui, tai yra labai aiškus apsisprendimas. Su tokiu premjeru tikrai nenoriu dirbti toliau, nėra prasmės ir mano savigarba neleistų“, – žurnalistams po susitikimo su prezidente Dalia Grybauskaite sakė ministrė.
Ji sakė per savo darbo laikotarpį sulaukusi didelio spaudimo iš premjero ir jo aplinkos dėl klausimų, susijusių su žiniasklaida.
„Iš premjero ir jo kanceliarijos, jo aplinkos spaudimas buvo visada didelis daugeliu klausimų, ypač kai tai liesdavo žiniasklaidos klausimus. (...) Mūsų nuomonės išsiskyrė: premjeras norėjo viską daryti nepasitarus su visuomenės informavimo lauku, o ministerija norėjo atlikti savo darbą pagal visas taisykles ir suderinti kiekvieną savo sprendimą“, – kalbėjo pareigas paliekanti ministrė.
„Šis spaudimas išvirto į įtampas, kurios turbūt padiktavo šią įvykių seką“, – sakė ji.
Plačiau informacija apie tai, dėl ko ją spaudė premjeras, ji žadėjo pasidalinti vėliau.
Ministrė sakė susitikimo su prezidente metu jokios kritikos ir priekaištų neišgirdusi bei džiaugėsi, kad jos pastangos buvo įvertintos.
Mūsų nuomonės išsiskyrė: premjeras norėjo viską daryti nepasitarus su visuomenės informavimo lauku, o ministerija norėjo atlikti savo darbą pagal visas taisykles ir suderinti kiekvieną savo sprendimą.
Ji sakė paprašiusi prezidentės laiko pabaigti rengti kultūros strategiją.
Premjeras trečiadienį D. Grybauskaitei nunešė teikimus dėl aplinkos ministro Kęstučio Navicko, kultūros ministrės L. Ruokytės-Jonsson ir švietimo bei mokslo ministrės Jurgitos Petrauskienės atleidimo.
Šalies vadovė vėliau trečiadienį susitiko su kultūros ir aplinkos ministrais, sprendimus dėl ministrų atleidimo ji žada priimti artimiausiu metu.
Ministrui pirmininkui paskelbus apie trijų ministrų keitimą, D. Grybauskaitė pirmadienį pareiškė nematanti realių priežasčių Vyriausybei pertvarkyti ir norinti išgirsti priežastis dėl K. Navicko ir L. Ruokytės-Jonsson atleidimo.
Prezidentė pabrėžė, kad trijų ministrų atleidimas neišsprendžia šiuo metu svarbiausios – etatinio pedagogų darbo apmokėjimo – problemos. Jos teigimu, atleisdamas ministrus „premjeras mėgina taip savo problemas nustumti ant kitų galvų“.
S. Skvernelis sako, kad pasitiki atleidžiamais ministrais, bet nori duoti naują postūmį reformoms švietimo, kultūros ir aplinkos apsaugos srityse.
Prezidentė žada greitus sprendimus
Prezidentė D. Grybauskaitė žada artimiausiu metu priimti sprendimus dėl aplinkos, kultūros ir švietimo ministrų atleidimo.
Šalies vadovė trečiadienį susitiko su ministrų atleidimą inicijavusiu premjeru S. Skverneliu, kultūros ministre L. Ruokyte-Jonsson ir aplinkos ministru K. Navicku.
„Prezidentė išklausė premjerą, taip pat pasikalbėjo su ministrais ir artimiausiu metu priims sprendimus“, – žurnalistams sakė prezidentės atstovė spaudai Daiva Ulbinaitė.
Švietimo ministrė J. Petrauskienė ir kultūros ministrė įteikė atsistatydinimo pareiškimus.
K. Navickas trečiadienį pareiškė prezidentei, kad nori būti atleistas, tačiau atsistatydinimo pareiškimo premjerui neįteikė.
„Aš nesutikau, (...) nes mano atleidimas bet kokiu atveju yra destrukcinis veiksmas, jis tikrai neprisideda prie darnios valstybės veiklos ir aš nenoriu šitoje vietoje bendradarbiauti“, – kalbėjo K. Navickas.
„Aš nenoriu, kad šitas (išėjimo – BNS) procesas būtų sklandus. Mes turime žinoti. Negalima tęsti prisidenginėjimo ministrais veiklos, aš sutinku su kietu atleidimu ir tikiuosi, kad tai įvyks“, – tvirtino jis.
Premjeras – prieš, kad kultūros ministrė dirbtų ilgiau
S. Skvernelis trečiadienį pareiškė nematantis „jokios prasmės“, kad atleidžiama kultūros ministrė L. Ruokytė-Jonsson dirbtų ilgiau nei iki penktadienio.
Taip jis reagavo į ministrės prašymą prezidentei D. Grybauskaitei pavėlinti atleidimo laiką, kad ji galėtų baigti rengti dešimtmečio kultūros strategiją.
„Nematau jokios prasmės. (...) Buvo dveji metai padaryti bent kažką šitam kultūros laukui ir per paskutinę savaitę tikrai nepavyks padaryti to, ką ministras pirmininkas spaudė padaryti dvejus metus. Tikrai tą aš dariau“, – žurnalistams sakė premjeras.
Pasak S. Skvernelio, šalies vadovei pateiktuose kultūros, aplinkos ir švietimo ministrų atleidimo dokumentuose numatyta, kad jie dirbs iki penktadienio.
Premjero teigimu, jeigu prezidentė leistų kultūros ministrei dirbti ilgiau, jai gali būti inicijuojama interpeliacija Seime.
„Šiuo atveju, matyt, įvyktų tai, kas tokiu atveju būtų prognozuotina. Nežinau, gali būti ir interpeliacija“, – kalbėjo ministras pirmininkas.
Ministrai sako turintys premjero palaikymą
S. Skvernelio Vyriausybėje dirbantys ministrai sako jaučiantys premjero palaikymą ir dirbantys konstruktyviai, o iškylančius nesutarimus aiškina būtinybe suderinti interesus.
Taip jie kalbėjo premjerą griežtai sukritikavus Vyriausybę paliekantiems aplinkos ministrui K. Navickui ir kultūros ministrei L. Ruokytei-Jonsson.
„Aš tikrai girdžiu, kaip išklauso premjeras, o jeigu kažkam priešinasi, tai labai argumentuoja“, – žurnalistams Vyriausybėje trečiadienį sakė socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.
„Aš tikrai neturiu jokių skundų, mes tikrai gerai dirbame ir kaip komanda gerai dirbame, – tvirtino sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. – Jeigu ne premjero ir visos Vyriausybės palaikymas, tai nė vieno iš tų sektorių nei farmacijos, nei visuomenės sveikatos permainų nebūtų buvę“.
Susisiekimo ministras Rokas Masiulis teigė turintis S. Skvernelio pasitikėjimą ir paramą: „Problemų jokių nekyla“.
Socialinės apsaugos ministras tvirtino, jog darbas Vyriausybėje yra „labai konstruktyviame lygyje, darbiniame lygyje“.
„Tikrai niekada nebuvo pereita į asmeniškumus. Aš dirbu, galiu dirbti ir tikrai noriu dirbti“, – kalbėjo L. Kukuraitis.
Jis spėjo, kad aplinkos ir kultūros ministrų kritika premjerui susijusi su jų atleidimo aplinkybėmis.
„Jie turbūt vertina šių dienų perspektyvoje, kaip jie patys priimą tą sprendimą, kaip jis buvo išsakytas ir kaip jie tai vertina. Sunku komentuoti, jų vietoje būtų ir kažkoks mano vertinimas, bet dabar sunku komentuoti“, – sakė L. Kukuraitis.
Pasak jo, premjerui sunku suderinti visų poreikius, bet ginti bendrus sprendimus reikia visiems ministrams, įskaitant S. Skvernelį.
„Mano galva, jeigu mes Vyriausybėje pritariame, tai tada kolegiškai ir giname, tiek ministrai, tiek ministras pirmininkas. Kiekvieną kartą, kai reikėjo eiti su kompromisiniais sprendimais, aš visada palaikiau Vyriausybės poziciją, net jeigu abejodavau tų sprendimų teisingumu“, – teigė socialinės apsaugos ir darbo ministras.
Sveikatos apsaugos ministro A. Verygos teigimu, Vyriausybėje kylantys ginčai yra natūralus procesas.
„Jeigu jų nekiltų, tai būtų išvis nesąmonė, kaip mes dirbtume“, – sakė sveikatos apsaugos ministras.
Susisiekimo ministras darbą paliekančių kolegų pareiškimų nekomentavo.
„Tikrai nenoriu jokių pareiškimų komentuoti, dirbu Vyriausybėje ir darau savo darbą, kurį turiu daryti“, – tvirtino R. Masiulis.
Turėjo dvejus metus išsakyti priekaištams
Ministras pirmininkas S. Skvernelis trečiadienį pareiškė, kad pareigas paliekantys ministrai turėjo dvejus metus išsakyti savo priekaištams jo atžvilgiu.
„Visi ministrai, kurie dirba, yra pilietiški ir drąsūs, tai jeigu kažkokių problemų matė ar turėjo, tai buvo galimybė dvejus metus apie jas kalbėti, o ne daryti tai šiandien“, – žurnalistams Vyriausybėje sakė premjeras.
„Aš spaudžiu visus ministrus dirbti, kokybiškai dirbti ir įgyvendinti tai, ką jie turi padaryti“, – teigė jis.
S. Skvernelis nevertino ministrų pasisakymų ir dėkojo jiems už darbą.
R. Karbauskis vadina „emociniu vertinimu“
Darbą baigiančių aplinkos ir kultūros ministrų kritiką premjerui S. Skverneliui juos delegavusios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) vadovas Ramūnas Karbauskis vadina „emociniu vertinimu, nieko bendro neturinčiu su realybe“.
„Ministrai labai emocionaliai priėmė tą sprendimą, aš stebiuosi jų pareiškimais. Neabejoju, kad šitie ministrai būtų dirbę su premjeru ir toliau, kiek premjeras būtų tą darbą vertinęs teigiamai. Šitie pareiškimai yra grynai emocinis vertinimas, kuris nieko bendro neturi su realybe“, – BNS sakė R. Karbauskis.
„Nieko tokio nebuvo ir nėra, aš žinočiau, jei būtų kokios nors įtampos buvę, bet jų tikrai nebuvo. Aš galiu užtikrintai pasakyti, neabejodamas, kad šitie du ministrai būtų dirbę be jokių pretenzijų. Aš iš jų nesu niekada girdėjęs nusiskundimo dėl to, kaip vyksta darbas Vyriausybėj, dėl santykių Vyriausybėj“, – tvirtino „valstiečių“ vadovas.
Naujausi komentarai