Svajonė turėti nuosavus namus saulėtoje Ispanijoje ant jūros kranto liks tik svajone – jei turite vilą arčiau nei 100 m nuo jūros, pasiruoškite ją atiduoti valstybei.
Aidas iš praeities
Istorija prasidėjo prieš 20 metų, kai Ispanijoje buvo priimtas Pakrančių įstatymas. Reglamentuojama, kad 100 m pločio pakrantės ruožas Ispanijoje ir jai priklausančiose teritorijose – valstybės nuosavybė.
1988 m. nutarta, kad valstybei priklausančioje žemėje esanti privati nuosavybė nebus iškart nugriauta – savininkai ja naudotis galės dar 30 metų. Šis laikotarpis vėliau gali būti pratęstas iki 60 metų. Tačiau valstybinėje žemėje esantį turtą draudžiama parduoti privatiems asmenims – jį įsigyti gali tik valstybė.
Nors įstatymas priimtas dar 9-ajame dešimtmetyje, ilgą laiką jo buvo nesilaikoma. Vos įsigaliojus naujai tvarkai, kilo klausimas: kaip nustatyti, kurie namai stovi valstybės zonoje? Tai ilgas darbas, mat Ispanija turi beveik 7000 km ilgio pakrantės ruožą. 1996 m. į valdžią atėję konservatoriai pro pirštus žiūrėjo į būtinybę išmatuoti ir atskirti valstybei priklausančią žemę nuo privačių valdų. Prie darbų grįžta tik 2004 m., kai į valdžią atėjo socialistai. Šiuo metu visuomenės reikmėms grąžinta apie 80 proc. pakrančių zonos.
Kuriasi turtuoliai
"Pagal šį 20 metų senumo įstatymą Ispanijos paplūdimiai yra vieši, t. y. čia negalima nieko statyti arčiau nei 100 m nuo kranto. Šis įstatymas iki šiol buvo dažnai apleidžiamas – vietos valdžios ir statybų bendrovių kyšiai buvo kasdienis dalykas", – teigia "Times on line" naujienų svetainė.
Ispanijos pakrantėse daug vadinamųjų antrųjų namų – iš viso jų yra per 45 tūkst. Apie 15 proc. tokių namų priklauso užsienio šalių gyventojams – daugiausia vokiečiams ir britams. Tačiau saulėtame Pirėnų pusiasalyje kuriasi ir turtingesni lietuviai – krepšininkai Arvydas Sabonis, Valdemaras Chomičius, verslininkai Pranas Mickevičius, Dalia Kutkaitė, Aldona Giriūnienė, Danutė Karvelytė, Kęstutis Drazdauskas, Stasys Brundza ir kiti.
Niekas nieko nežino
Įstatymas priimtas prieš 20 metų, bet ispanai dar kartą patvirtino esant "rytojaus" principui. Lietuvos agentūros, prekiaujančios nekilnuojamuoju turtu Ispanijoje, iki šiol nežino, kuris gyvenamasis plotas liks šeimininkams, o kuris bus perduotas valstybės žinion.
"Kiek supratau, šis įstatymas taikomas valstybės žemėje pastatytiems namams. Bet kol kas laukiame tikslesnio paaiškinimo iš kolegų Ispanijoje. Daug visokių niuansų yra – kai kurie savininkai namus įsigijo dar prieš tai, kol įsigaliojo šis įstatymas, kiti tiesiog nepasidomėjo, ar perkamas turtas legalus. Bet ir Lietuvoje tokie patys įstatymai galioja – yra pakrančių apsaugos zonos ir detalieji planai, kurių reikia laikytis", – dienraščiui teigė nekilnojamojo turto agentūros "Domus ekstra" vadovas Audrius Skardžius.
Anot jo, namai, esantys arčiausiai kranto, vadinamojoje pirmoje zonoje, yra patys brangiausi ir prieinami ne kiekvienam lietuviui – daugiausia tokio turto yra įsigiję Didžiosios Britanijos piliečiai.
S.Brundza nesijaudina
Legendinis Lietuvos lenktynininkas ir verslininkas Stasys Brundza prestižiniame Ispanijos kurorte Marbelijoje praleidžia ne vieną mėnesį per metus. Jo šeimai čia priklauso 200 kv. m butas, esantis šalia Viduržemio jūros. Ar neteks ir jam atsisveikinti su savo nuosavybe?
"Apie Pakrančių įstatymą išgirdau visiškai neseniai – paskambino žurnalistė iš Barselonos. Kol kas daugiau šiuo klausimu ir nesidomėjau. Koks atstumas nuo mūsų buto iki jūros? Na, tiksliai pasakyti negaliu – gal apie 50 m. Iki paplūdimio apie 20 m būtų. Jokių pranešimų iš valdžios, esą žemė priklauso valstybei, nesulaukėm – gyvenam, kaip ir anksčiau gyvenom", – sakė S. Brundza.
Nelegalios statybos klesti
Nekilnojamuoju turtu Andalūzijoje prekiaujantis ir ten gyvenantis Dainius teigė, kad ispanai dėl šio įstatymo nesijaudina.
"Man atrodo, kad kitur šis reikalas daug labiau išpūstas. Smulkmenų nežinau, bet, kaip man paaiškino, prieš 20 metų visiems buvo pasakyta, jog bus pasiūlytos kompensacijos ir kitokie sprendimai", – aiškino pašnekovas.
Nekilnojamojo turto agentas teigė, kad įstatymo idėja jam priimtina. "Dažnai užstatoma ne tik pakrantė, bet ir kaimai pajūry statomi. Iš esmės kiekvienas žmogus gali turėti namą pakrantėje. Įsivaizduokit – aš tarp Palangos ir Šventosios kokiam lopinėly pasistatau sau trobelę. Jei statoma be licencijų, teisingumas praranda prasmę", – kalbėjo Dainius.
Naujausi komentarai