Nors Ignalinos atominė elektrinė (IAE) bus sustabdyta paskutinę šių metų dieną, jos uždarymo darbai tęsis dar ketvirtį amžiaus – tiek, kiek ji ir dirbo.
Dirbs 1900 žmonių
Pirmas pats svarbiausias ir atsakingiausias elektrinės uždarymo etapas užtruks bent iki 2016-ųjų. Iki to laiko bus tvarkomas ir į būsimą saugyklą perkeliamas panaudotas branduolinis kuras. Planuojama, kad šiuo etapu elektrinėje darbuosis apie 1900 žmonių. Vėliau kasmet darbuotojų mažės.
Dabar IAE dirba 2700 žmonių, šiais metais buvo atleista 300, dar 200 darbuotojų bus atleista iki metų pabaigos. Dar dalies specialistų paslaugų bus atsisakyta iki kitų metų vidurio. Likę darbuotojai tvarkys radioaktyviąsias atliekas, panaudotą kurą, dirbs saugyklose, ardys įrenginius ir pan.
"Gerai, kad darbuotojų skaičius buvo mažinamas pamažu. Be to, laikytasi principo, kad pirmiausia atleidžiami tie, kurie nori, arba tie, kam laikas į pensiją. Visi dėl atleidimo įspėjami prieš 10 mėnesių, gauna solidžias išeitines kompensacijas. Taip buvo išvengta konfliktų su personalu. Tačiau dabar tas savanorių rezervas išseko ir kitais metais atleidimai bus skausmingesni. Šiuo metu elektrinėje liko dirbti tie, kuriems iki pensijos dar toli, ir tie, kurie neturi kur išvykti ar galimybių susirasti darbo Lietuvoje", – kalbėjo IAE generalinis direktorius Viktoras Ševaldinas.
Vilioja rusai
Anot V.Ševaldino, atleistus darbuotojus galima suskirstyti į tris grupes: tie, kurie išeina į pensiją, tie, kurie gauna darbą Lietuvoje, ir tie, kurie išvyksta iš Lietuvos. Kai kuriuos IAE darbuotojus jau vilioja ir būsimi atominių elektrinių Kaliningrade ir Baltarusijoje savininkai, kurie sudaro reikalingų specialistų ir potencialių darbuotojų sąrašus.
"Daugelis mūsų darbuotojų tikisi gauti darbą naujose elektrinėse Kaliningrade ir Baltarusijoje. Bėda ta, kad kol kas ten elektrinių nėra ir reikalingi ten ne tie specialistai, kurie dirba veikiančioje elektrinėje, o statybininkai", – sakė V.Ševaldinas.
Lietuviai kalba, rusai stato
IAE vadovas neslepia labiau tikįs atominių elektrinių Kaliningrade ir Baltarusijoje projektais, nei tuo, kad atominė bus pastatyta Lietuvoje.
"Sprendimus statyti elektrines Kaliningrade ir Baltarusijoje išprovokavo mūsų sprendimas uždaryti IAE. Jei to nedarytume, jiems nereiktų naujų atominių: vienas IAE blokas dirbo Lietuvai, o kitas – eksportui. Manau, kad Kaliningradas naują elektrinę turės greičiau nei Baltarusija. Šioje šalyje viskas priklausys nuo susitarimų su Rusija: dėl technologijos ir finansų. Kaliningrado elektrinė užtikrins ne tik vidaus poreikį, bet ir eksportą", – dėstė V.Ševaldinas.
Pasak jo, naujos atominės elektrinės Lietuvoje pradžia – trijų Baltijos valstybių pasirašytas susitarimas – nuteikė optimistiškai, tačiau vėliau projektas ėmė skęsti kalbose ir derybose, praėjo 3,5 metų, tačiau toliau nei kalbos ne ką tepasistūmėta. Dabar, V.Ševaldino manymu, geriausia išeitis, kurią ir pasirinko Energetikos ministerija, ieškoti strateginio investuotojo. Jei toks atsirastų ir su juo pavyktų susitarti, tuomet nauja atominė elektrinė Lietuvoje galėtų atsirasti.
Kitas klausimas, ar ji sugebėtų gaminti elektrą konkurencingomis kainomis? V.Ševaldinas įsitikinęs, kad tiek Rusijos, tiek Baltarusijos atominės elektrinės elektrą gamintų pigiau jau vien dėl to, kad turi savo technologiją ir kurą. "Nauja atominė elektrinė Lietuvoje bus ne tokia konkurencinga kaip Rusijos ar Baltarusijos elektrinės", – įsitikinęs V.Ševaldinas.
Gamintoja taps pirkėja
V.Ševaldinas abejoja, ar naujos atominės elektrinės, jei tokia atsiras Lietuvoje, elektros savikaina bus tie patys 6 centai už 1 kWh, kurie mokami ir IAE.
"Būsimas investuotojas turėtų pateikti skaičiavimus, kiek kainuos naujosios elektrinės elektra. Tačiau manau, kad ji bus brangesnė nei 6 centai už 1 kWh: į elektros kainas turės būti įskaičiuoti atominės elektrinės statybai paimti kreditai ir jų administravimo išlaidos, būsimo uždarymo išlaidos, be to, statybą brangina vis didėjantys saugumo reikalavimai", – kalbėjo IAE vadovas.
Kad dabartinė IAE gaminamos elektros savikaina tėra rožinė svajonė, mano ne tik V.Ševaldinas.
"6 centai už 1 kWh, kuriuos mokame už IAE pagaminamą elektrą, padengia tik eksploatacijos išlaidas – mums nereikėjo mokėti už elektrinės statybą ir jos uždarymą. Pasaulinė praktika liudija, kad eksploatacijos išlaidos sudaro apie 30 proc. elektros kainos, visa kita – investicijos. Nesunku apskaičiuoti, kad naujos elektrinės gaminamos elektros kaina būtų kone tris kartus didesnė nei dabartinės", – įsitikinęs Lietuvos energetikos instituto tarybos pirmininkas akademikas Jurgis Vilemas.
Pigiai iki šiol elektrą gaminusi atominė nuo kitų metų taps jos pirkėja ir mokės už energiją taip kaip ir visi kiti Lietuvos vartotojai – rinkos kainą. Numatyta, kad kitų metų IAE biudžetas turėtų siekti 100 mln. eurų, trečdalis šios sumos bus išleista energijai – dujoms ir elektrai – pirkti.
Naujausi komentarai